Ahoj czeskie góry!
Autor: Ewa Kluska    Utworzone: 25.09.2020

1_krecik2 "AHOJ!!!"

Czeski Krecik jak co roku spędził zimę w swoich podziemnych korytarzach, ale że mamy już połowę marca, więc powiedział: „Dost!” („Dość”) i wygramolił się na powierzchnię. Pośpiesznie włączył internet sprawdził ilość polubień na FB (prawie 53 tysiące!) i natrafił na...
Po kilku minutach wiedział już wszystko o SKBP, o rajdach, o Łodzi. Pobiegł do sklepu na zakupy po lentilki, kofolę i inne złociste trunki i już czeka na rajdowiczów gdzieś na stokach Girovej...


A Ty? Co wiesz o czeskich górach?Nie uświadczysz tu dwutysięczników, ale różnorodność pasm górskich urzeknie każdego. Do tego stopnia, że rok temu podczas weekendu majowego Czesi musieli zamykać granicę polsko- czeską w rejonie Skalnego Miasta, bo zbyt wielu naszych rodaków chciało się tam dostać. Czasem lepiej przemysleć termin wyjazdu... Przełom marca i kwietnia wydaje się być idealny....

Ukształtowanie terenu w Czechach wskazuje na to, że jest to kraj z przewagą obszarów wyżynnych, z „domieszką” górską i nizinną. Statystycznie, wyżyny to 76% powierzchni państwa, niziny zajmują tylko 24%, dla porównania, w Polsce: 75% powierzchni kraju to obszary nizinne. Wniosek? To u nas jest bardziej płasko.

Jeszcze odrobina wprowadzenia teoretycznego. Na obszarze Czech znajdują się dwie jednostki strukturalne: Masyw Czeski, powstały w orogenezie hercyńskiej (czyli dawno, dawno temu ) i fragment Karpat na wschodzie w czasie orogenezy alpejskiej (nadal dawno, ale trochę mniej...). Do Masywu Czeskiego należą:


Gdzie tych gór szukać? Z mapy wynika, że najlepiej wzdłuż granic. Widać nasi sąsiedzi lubią się dzielić tym, co mają najbardziej malownicze i najwyższe...
Najwyższym szczytem w Czechach jest Śnieżka 1602 m n.p.m., która leży na granicy czesko-polskiej z bardzo kosmicznym obserwatorium na szczycie.


Co ciekawe polscy i czescy naukowcy różnie dzielą i nazywają niektóre pasma i tak np. Broumovská vrchovina, to obszar, gdzie według Czechów jednym z pasm są nasze Góry Stołowe, a Rychlebské hory to jedno określenie na dwa pasma Góry Bialskie i Złote według nomenklatury polskiej. Ot, co kraj, to obyczaj.Poniżej kilka kierunków wartych eksploracji.


4_dziadki Krušné hory, czyli Rudawy. Nazwa pochodzi od rud srebra, cyny, żelaza, miedzi itd., które wydobywano na tym terenie od średniowiecza. To tutaj najlepiej zaopatrzyć się w figurkowego dziadka do orzechów, bowiem region słynie z wytwarzania ozdób bożonarodzeniowych.
5_czeska_szwajcaria

České Švýcarsko. Nazwa Czeska Szwajcaria pochodzi od szwajcarskich malarzy epoki romantyzmu, którzy pod koniec XVIII wieku przybyli do tego regionu. Ciekawe formy skalne i szereg wąwozów stanowią magnes dla wielu turystów. Wizytówką terenu jest pravčická brána – symbol Parku Narodowego i jednocześnie największy naturalny skalny most w Europie.


Jizerské hory znane są przede wszystkim z hutnictwa szkła. Rejon ten przeżył w przeszłości nawet gorączkę złota. Obecnie jest chętnie odwiedzany przez cyklistów, a zimą stanowi istny raj dla narciarzy – magistrala narciarska dla biegaczy to 160 km kilometrów utrzymywanych tras.


Krkonoše. Tutaj właśnie znajduje się Śnieżka, najwyższy szczyt Republiki Czeskiej [1602m n.p.m.], przez którą przebiega granica – najwyższy punkt znajduje się już po stronie polskiej (HA!). Bardzo popularny wśród Czechów region do uprawiana turystyki narciarskiej, około 300 km szlaków dla biegaczy.


6_skalne_miasto Na terenie Orlickich hor i Broumovsko znajduje się bardzo znany pas umocnień i system bunkrów, które Czechosłowacja budowała w latach 30 XX wieku, by obronić się przed nazistami. Jak pokazała historia, na niewiele się to zdało. Bunkry - Hanička, Skutina, Dobrošov – są udostępnione do zwiedzania, także miłośnicy militariów i fascynaci fortyfikacji znajdą tutaj coś dla siebie. W Broumovsku natomiast znajduje się Skalne Miasto, bardzo popularne wśród polskich turystów (zatory ludzkie w weekend majowy).Jeseníky to pasmo, nad którym góruje Praděd, szczyt, na który pragnie podjechać niejeden miłośnik dwóch kółek. Ponadto w miejscowości Jeseniky znajdują się łaźnie niejakiego pana Vincenza Priessnitza (tak od jego nazwiska pochodzi słowo prysznic). Można więc się zaznajomić z podstawami hydrauliki.

7_pradziad

Šumava to taki trochę czeski Beskid Niski. Większość mieszkańców tego obszaru została wysiedlona po II wojnie światowej. Tereny dawnych wsi, po których zostały tylko ruiny, to bardzo charakterystyczne elementy krajobrazu. Dodatkowo w okresie zimnej wojny, z racji bliskości granicy, obowiązywał tu zakaz wstępu dla obywateli. Między innymi dlatego znajduje się tu największy las w Europie Centralnej.


Ze względu na upododobania i preferencje kołowe, regionem szczególnie nas interesującym są czeskie Karpaty. Czyli przesuwamy się na wschód tego kraju.


Czeskie Karpaty nie posiadają spektakularnych wysokości, ale i tutaj znajdą się fascynaci podróży w te miejsca.


Choćby takie Chrziby. Skąd w ogóle taka nazwa? Pochodzi ona prawdopodobnie od staroczeskiego słowa chřib – "pagórek" lub praindoeuropejskiego rdzenia grib- / hrib- – "skała, pagórek". I zdecydowanie zostala trafnie nadana, ponieważ na zalesionych szczytach znajdują się skałki. Najwyższe wzniesienie to Brdo (587 m n.p.m.).


Tymczasem w Białych Karpatach spotkamy łagodne stoki, pocięte głębokimi i szerokimi dolinami rzek i potoków. Najwyższe szczyty to Wielka Jaworzyna (970 m n.p.m.), Veľky Lopeník (912 m n.p.m.), czyli zdecydowanie wyżej. To także zagłębie folkloru, gdzie tradycja, zarówno jeśli chodzi o obrzędy, strój, taniec, rzemiosło czy kuchnię, jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. I nie jest jeszcze skażona komercją. I dla przykładu, w niewielkim miasteczku Starý Hrozenkov, gdzie mieszka niecałe 900 mieszkańców funkcjonuje aż 6 zespołów ludowych. Dodatkowo po wędrówce po górskich szczytach można jeszcze zahaczyć o Muzeum lidových pálenic (muzeum gorzelni ludowych).


Jeszcze nie Beskidy, a już prawie jak w domu – Jaworniki. Znajdują się na granicy Czech i Słowacji. Najwyższym wierzchołkiem Jaworników jest Wielki Jawornik (1071m n.p.m.). Góry dla osób, które lubią odpocząć od... innych ludzi. W sezonie zimowym natomiast jest to rejon popularny wśród narciarzy, wiele tras i wyciągów.


I na koniec samo mięsko.


Beskid Śląsko – Morawski znajduje się na terenie dwóch krain historycznych Śląska i Moraw. Jego najwyższym szczytem (jednocześnie najwyższym szczytem beskidzkim w Czechach!) jest Lysá hora (czyli Łysa Góra - 1324 m n.p.m.). Znajduje się na niej obserwatorium, a także schronisko i stacja Horskiej služby. Innym bardzo interesującym miejscem w tym paśmie, które po prostu trzeba odwiedzić, jest góra Radhošť (1129 m n.p.m.). Wędrówkę na jej wierzchołek należy zacząć od przełęczy Pustevny. Właśnie w tym miejscu Dušan Jurkovič (architekt wielu cmentarzy w Beskidzie Niskim) zaprojektował przepiękne obiekty schroniskowe, z czerwono-białą Maměnka na czele. A im wyżej, tym widać „walkę” różnych wierzeń. I tak najpierw mijamy słowiańskiego boga Radogosta (opiekuna gości), a potem dochodzimy do kaplicy Cyryla i Metodego. Dziś góra jest pogańska tylko z nazwy, kiedyś była miejscem kultu i obrzędów pogańskich.


Kto się wybierze na trasę VIP bedzie miał okazję wejść na górę należącą do Beskidu Śląsko – Morawskiego - Wielki Połom (1067 m n.p.m.). Przy dobrej pogodzie będzie można podziwiać piękną panoramę m. in. Małej Fatry.


Beskid Śląski (ale ten czeski).

Najwyższym czeskim szczytem Beskidu Śląskiego jest Wielka Czantoria (995 m n.p.m.), która leży na granicy polsko- czeskiej.Natomiast trasy rajdu zaplanowane są w południowej części tego pasma Beskidów. Każda inna, ale wszystkie (oprócz miejsca ześrodkowania) coś łączy... Girova. Jej wysokość nie powala – 839 m n.p.m., ale jednak ma w sobie to coś, skoro wszyscy do niej lgną. Po pierwsze, legendy związane ze działalnością zbójników. I tak według jednej z nich, odbywała się tutaj wielka bitwa pasterzy ze zbójnikami. Zbójnik Jura oddał dzieciom poległych pasterzy łąkę zwaną Jurową Łąką. Następnie dzięki „umiejętnościom” kaligraficznym pracowników kancelarii zamkowej w Cieszynie powstała nazwa Gurowa, a stąd już tylko krok do Girowej. Ponadto zgodnie z innymi podaniami to tutaj diabeł budował swój młyn, górale znaleźli rozległe jaskinie, zbójnicy ukrywali swoje skarby, a czarownice urządzały sabaty. Miejsce tajemnicze i mroczne, gdzie niejedna zła dusza się gdzieś ukrywa. Idealne dla rajdowiczów. Warta wdrapania się także po to, by móc podziwiać wspaniałą panoramę gór czeskich, polskich i słowackich. No i gdzieś czeka czeski Krecik (lentilki, kofola i takie tam).Ponadto zdarzyć się może, że na rajdzie bedziemy przechodzić przez miejscowość Hreczawa. Nie wszystkim ta wieś może przypaść do gustu, śpiochy i nocne marki mają tu ciężki żywot. Tu najwcześniej w całych Czechach wstaje słońce, bo miejscowość jest najbardziej wysuniętym na wschód miejscem w tym kraju. Trochę odcięta od czeskiego świata, w przeszłości zamieszkiwana przez Polaków. Czemu obecnie nie? Wszystkie pytania i wątpliwości zostaną rozwiane na rajdzie.


Podczas rajdu zapewne uda nam się dotrzeć do miejsca, gdzie spotykają się granice trzech państw – Czech, Polski i Słowacji, czyli do Trzycatka. Trójstyk jest zlokalizowany w nieco nieoczywistym miejscu, bo w... potoku. Co ciekawe ów strumień w każdym kraju ma inną nazwę polską - Wawrzaczowy Potok, czeską – Kubankowski Potok, słowacką- Potok Gorylów. A Ty na rajdzie nad jakim potokiem będziesz?


Więcej miejsc w Beskidzie Śląskim i tym czeskim i polskim do poznania na rajdzie :D


Anna Szumińska