SKPB Łódź Aktualności Wydarzenia SKPB Łódź Magurycz - grupa ludzi, którzy przywracają do życia cmentarze
Magurycz - grupa ludzi, którzy przywracają do życia cmentarze
Autor: Amelia Szafrańska    Utworzone: 25.09.2020
alt
"Cmentarze pełne są ludzi, bez których świat nie mógłby istnieć "1

Ale są też cmentarze, które przestałyby istnieć, fizycznie i w naszej pamięci, gdyby nie ludzie ze Stowarzyszenia Magurycz, które w ramach swojej działalności od 32 lat ratuje pozbawione opiekunów cmentarze i zabytki sztuki sepulkralnej, organizując obozy remontowe i warsztaty głównie na terenie Beskidu Niskiego i Bieszczad. O sile Magurycza, pasji i determinacji będzie opowiadał Szymon Modrzejewski - twórca i przewodniczący Stowarzyszenia. Na spotkanie zapraszamy 16 listopada o godz. 18:00, do siedziby SKPB Łódź na ul. Lipową 48.

Podczas prelekcji dowiecie się czym dokładnie zajmuje się Magurycz i jak wyglądają obozy, w których również Wy możecie uczestniczyć. Poznacie niesamowite historie (nie wszystkie optymistyczne) ratowania cmentarzy i przydrożnych krzyży. Zobaczycie też zdjęcia, bez których trudno byłoby uwierzyć, jak zupełnie zdewastowane lub wchłonięte przez beskidzką zieleń obiekty zyskały „drugie życie”.

„Początki działalności Magurycza przypadają na lata 80. i wiążą się z obozami "Nadsanie", organizowanymi przez Stanisława Krycińskiego – z zamiłowania historyka i krajoznawcę, autora znanych przewodników wydawnictwa Rewasz. Nazwa Nieformalnej Grupy Kamieniarzy, a dziś już stowarzyszenia, pochodzi od góry nieopodal wsi Bartne, gdzie przez wieki pozyskiwano kamień, służący za materiał na żarna, kamienie młyńskie, nagrobki i krzyże. Bartneńscy kamieniarze słynęli w całej okolicy ze swego kunsztu i znakomitych wyrobów, i do tej tradycji - pracy z kamieniem i w kamieniu - Magurycz nawiązuje, od lat remontując cmentarze na terenach południowo-wschodniej Polski.”2
W ramach 32 lat działalności zostało zorganizowanych 88 dwutygodniowych obozów remontowych oraz kilkadziesiąt krótszych działań w Polsce, Ukrainie, Bośni i Hercegowinie oraz Gruzji.
 
 
 
1Cytat z irlandzkiej gazety codziennej za: Heinrich Böll, "Dziennik irlandzki" - słowa obrazujące ideę, na której opiera sie działalność Magurycza.
2za: Filip Modrzejewski „Magurycz jest światem” marzec-kwiecień 2007
 
 
 
starahuta_1a  
Stara huta, gm. narol - cmentarz ukraiński
39868988_2101816290072469_5255175318842376192_n  
fot. Stanisław Kryciński, rok 1984
Posada Rybotycka,
nagrobek Pelagii Artemowicz
fot. Stowarzyszenie Magurycz, rok 2018
przed i po racach renowacyjnych