SKPB Łódź Aktualności Wydarzenia SKPB Łódź "Śląsk Cieszyński - z dziejów ojczyzny Polaków, Czechów i Niemców"
"Śląsk Cieszyński - z dziejów ojczyzny Polaków, Czechów i Niemców"
Autor: Amelia Szafrańska    Utworzone: 07.08.2020

plakat_fnts2014_net W imieniu swoim (SKPB Łódź) i Koła Turystycznego działającego przy XXI LO serdecznie zapraszamy na cykl wykładów o Śląsku Cieszyńskim, które zostaną zaprezentowane w ramach FESTIWALU NAUKI, TECHNIKI i SZTUKI w Łodzi w dniach 8 i 9 kwietnia. Poniżej publikujemy harmonogram wykładów, które odbędą się w XXI LO przy ul. M. Kopernika 2 (wtorek) i zostaną powtórzone w siedzibie SKPB Łódź przy ul. Lipowej 48 (środa). Wykładom, zarówno we wtorek jaki i w środę, będzie towarzyszyła degustacja potraw kuchni śląskiej. Na wykłady szczególnie zapraszamy osoby zainteresowane historią Śląska Cieszyńskiego i turystyką Beskidów. 


PROGRAM

Termin: 8 kwietnia (wtorek)
Miejsce: XXI LO, ul. M. Kopernika 2

09:00 - 10:00 - "Z dziejów reformacji na Śląsku Cieszyńskim" - prelegent Piotr Sowiński (79), przewodnik SKPB Łódź.
Wykład poruszy tematykę tolerancji religijnej w Księstwie Cieszyńskim za rządów Adama Wacława i jej wpływ na rozwój kultury. Będzie również mowa o przyczynach zmierzchu tolerancji religijnej na danym obszarze.

10:10 - 10:40 - "Kształtowanie polskiej tożsamości narodowej na Śląsku Cieszyńskim u schyłku XIX w." - prelegent Jakub Matusiak, uczeń XXI LO.
Wykład poruszy zagadnienia związane z kształtowaniem tożsamości polskiej na Ziemi Cieszyńskiej w połowie XIX wieku.

10:50 - 11:20 - "Śląsk Cieszyński w latach 1918-1939 na tle stosunków polsko-czeskich" - prelegent Łukasz Chmurzyński, uczeń XXI LO.
Wykład dotyczyć będzie relacji polsko-czechosłowackich w latach 1918-1939 (bitwa pod Skoczowem, protokół krakowski, zajęcie Zaolzia w 1938 r.)

11:30 - 12:00 - "Antykomunistyczna partyzantka na Śląsku Cieszyńskim po 1945 r." - prelegent Konrad Ksieżopolski (126), przewodnik SKPB Łódź.
Wykład poruszy tematykę kształtowania się i działań podziemia antykomunistycznego po 1945 r., ze szczególnym uwzględnieniem postaci Henryka Flame.


Termin: 9 kwietnia (środa)
Miejsce: SKPB Łódź, ul. Lipowa 48

Spotkanie rozpoczniemy o godz. 18:30 degustacją potraw, następnie zostaną zaprezentowane wykłady:

  • "Z dziejów reformacji na Śląsku Cieszyńskim" - prelegent Piotr Sowiński (79), przewodnik SKPB Łódź.
  • "Kształtowanie polskiej tożsamości narodowej na Śląsku Cieszyńskim u schyłku XIX w." - prelegent Jakub Matusiak, uczeń XXI LO.
  • "Śląsk Cieszyński w latach 1918-1939 na tle stosunków polsko-czeskich" - prelegent Łukasz Chmurzyński, uczeń XXI LO.
  • "Antykomunistyczna partyzantka na Śląsku Cieszyńskim po 1945 r." - prelegent Konrad Ksieżopolski (126), przewodnik SKPB Łódź.

Obszerny i kompletny program Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki dostepny jest na stronie festiwalu (to plik pdf - można go pobrać i wydrukować).