SKPB Łódź Aktualności Wydarzenia SKPB Łódź "Z ziemi łódzkiej w Beskidy".
"Z ziemi łódzkiej w Beskidy".
Autor: Amelia Szafrańska    Utworzone: 25.09.2020

W tym roku ponownie zapraszamy do naszej siedziby podczas FESTIWALU NAUKI, TECHNIKI I SZTUKI. W dniu 22 kwietnia (środa), o godz. 18:00 razem z uczniami z XXI LO (klasy objętej patronatem SKPB Łódź) zaprezentujemy cykl wykładów historycznych pod wspólną nazwą "Z ziemi łódzkiej w Beskidy" - to wiedza i historyczne ciekawostki, których trudno szukać w dostępnych publikacjach. Wykładom będzie towarzyszyła degustacja potraw dawnej kuchni łódzkiej i kuchni podhalańskiej


A oto tematy, które poruszymy podczas spotkania:

  1.  Działalność "Waltera" Janke podczas okupacji niemieckiej ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Beskidach Zachodnich - prelegent Janusz Wojciechowski, XXI LO.

  2. Kolaboracja w Łodzi i na Podhalu w czasie II wojny Światowej - próba porównania - prelegent Krzysztof Papiernik, XXI LO.

  3. Dwa portrety żołnierzy wyklętych - próba porównania "Ognia" i "Warszyca" - prelegent Konrad Księżopolski (126), SKPB Łódź.

  4. Działalność Tadeusza Mazurkiewicza "Boruty" w latach 1939-1945 - prelegent Piotr Sowiński (79), SKPB Łódź.

Zapraszamy na niecodzienną dawkę historii, która wydarzeniami połączyła Łódź z Beskidami.

Z krótką relacją fotograficzną z zeszłorocznego spotkania można zapoznać się w GALERII.Miłośników historii zapraszamy dodatkowo do XXI LO, gdzie w dniach 20-23 kwietnia w godz. 10:00-14:00 odbędą się wykłady, warsztaty i projekcje filmowe pod wspólną nazwą "Łódź - miasto Rewolucji". Szczegółowe informację dostępne są pod linkami: