SKPB Łódź Aktualności Ze świata Festiwal Mediatravel 2010
Festiwal Mediatravel 2010
Autor: Szymon Gradka    Utworzone: 07.08.2020

mediatravel Festiwal MEDIATRAVEL to podróż po mediach, których twórcy są zainspirowani światem, a w szczególności: człowiekiem, społecznością i środowiskiem, w którym żyje, konfliktami i problemami społecznymi, obyczajami i zwyczajami ludzi, a także całą dziedziną współczesności - czyli tym wszystkim, co człowieka otacza. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 20-25 kwietnia w Łódzkim Domu Kultury (ul. Traugutta 18) oraz kinie Charlie (ul. Piotrkowska 203/205). Wstęp wolny!!! Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.mediatravel.plFestiwal MEDIATRAVEL to także zwracanie się w stronę historii- do wydarzeń z dziejów świata i Polski , do wydarzeń nad którymi warto się zastanowić, a na pewno warto o nich wiedzieć . To również cała sfera współczesnej migracji, w tym podróże.

Podróż można rozumieć jako przeniesienie się do innej sfery duchowości, innej religii, filozofii, kultury… Podróż do innych krajów i fascynacja pejzażem, przyrodą, zabytkami, podziwianymi w ich egzotycznym pięknie. Podróż to także, a może przede w wszystkim, ludzie, często inaczej myślący o sprawach najprostszych, ludzie patrzący zupełnie innym spojrzeniem niż to, do którego przywykliśmy i które uważamy za naturalne. Jest to podróż szczególna, bardziej duchowa niż fizyczna, bardziej intelektualna i głęboka.

Festiwal jest miejscem obserwacji takich podróży - między ludźmi i ich poglądami, między kulturami które ich kształtują i są przez nich kształtowane. Festiwal to miejsce zderzenia różnych sposobów widzenia naszego świata i jego przyszłości. To miejsce refleksji nad różnorodnością ludzkiej kondycji i nad wartościami, wspólnymi dla wszystkich. Chcemy przedstawiać dzieła, które wskazują na wartość różnorodności w budowaniu wspólnej przyszłości świata.

Siedzibą festiwalu jest Łódź – a to miasto ma szczególną historię, pisaną przez cztery kultury. Dlatego sądzimy, że jest to najwłaściwsze miejsce nad refleksją, wywoływaną przez podróż przez różne kultury, różne media, przez MEDIATRAVEL...

W poprzednich latach, a także w bieżącym roku wyodrębniony został oddzielny konkurs pod nazwą MEDIATRAVEL CINEMA.

MEDIATRAVEL CINEMA to festiwal filmów dokumentalnych. Film dokumentalny to taki gatunek, który w przeciwieństwie do innych środków artystycznego wyrazu, zyskuje coraz większą publiczność, jest jednym z niewielu mediów cieszących się stale rosnącym zaufaniem społecznym. Widownia , która go wybiera nie chce oglądać dokumentów realizowanych w stylu rozbudowanych, telewizyjnych newsów. Decydując się na obejrzenie pełnometrażowego dokumentu, jest świadoma tego, że sięga po poruszający temat. Zazwyczaj dużą widownię gromadzą filmy przedstawiające najgorętsze tematy i miejsca na świecie, ale jako problemy, a nie sensacyjne i szokujące obrazki...

Festiwal MEDIATRAVEL skierowany jest nie tylko do twórców filmu, ale również do twórców fotografii, radia, internetu, prasy i muzyki. To media - wg twórców festiwalu- stają się kreatorami dzisiejszej rzeczywistości.

Organizatorzy pragną zadać pytanie, co w takim razie, wg mediów, jest dzisiaj ważne i dlaczego? Jakie problemy ludzi i jakie konflikty ich interesują, jakie tematy należy poruszać, żeby przyciągnąć uwagę widza, słuchacza, czytelnika?

Czy fenomem dzisiejszej cywilizacji to w głównej mierze rzeczywistość wykreowana przez media, czy też coś głębszego, a więc tradycja, obyczaje, religia?

Na takie pytania pragną odpowiadać twórcy, uczestnicy festiwalu MEDIATRAVEL.

Organizatorzy festiwalu MEDIATRAVEL, poprzez spotkania, przeglądy, wystawy, konkursy mają nadzieję, że w jakimś stopniu przyczynią się zrozumienia świata, do wyjaśnienia jego zagadek i tajemnic.

Festiwal posiada formułę konkursu o Nagrodę World Mediatravel w kategoriach: film, fotografia, radio, Internet, prasa.


[źródło: http://www.mediatravel.pl]