SKPB Łódź Aktualności Ze świata Gra terenowa Adventure Orient w spalskich lasach
Gra terenowa Adventure Orient w spalskich lasach
Autor: Szymon Gradka    Utworzone: 07.08.2020

Zabytkowe kapliczki na wzniesieniach, mini skansen, miejsce dawnej pustelni, cmentarz choleryczny i malownicze brzegi Pilicy. To tylko niektóre z miejsc, które mają szanse odwiedzić uczestnicy Gry Terenowej Adventure Orient, która od niedawna trwa na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego. Wystarczy trochę umiejętności orientacji w terenie i czytania mapy, aby wziąć udział w niezwykłej przygodzie w lasach spalskich. W dniach 17-19 czerwca tego roku odbył się Rajd na Orientację Bike Orient, który zainaugurował grę Adventure Orient. Relacja z tej imprezy dostępna jest na stronie - http://bikeorient.pl. Obecnie w zabawie udział wziąć może każdy w dowolnie wybranym przez siebie czasie.


Zaplanuj wyjazd

Z myślą o turystach odwiedzających Spalski Park Krajobrazowy powstał serwis internetowy adventureorient.pl, w którym zapoznać się można z zasadami udziału w grze terenowej. Strona ta zawiera wiele informacji krajoznawczych o Spalskim Parku Krajobrazowym. Pogrupowane tematycznie wątki pozwolą na szybkie odnalezienie interesujących nas zagadnień. Praktyczny informator zawiera informacje o obiektach noclegowych, gastronomicznych oraz propozycje aktywnego spędzenia czasu na tym terenie.

Zabawa w odnajdywanie punktów

Istota gry terenowej polega na odnajdywaniu punktów kontrolnych wyznaczonych w terenie. Służy do tego specjalne wydanie mapy Spalskiego Parku Krajobrazowego, na której punkty zaznaczone są za pomocą okręgów. Na obszarze Spalskiego Parku Krajobrazowego ustawionych zostało na kilkuletni okres 20 punktów kontrolnych. Każdy z punktów składa się z drewnianego stojaka wystającego ponad powierzchnię gruntu na wysokość ok. 1 m. Do górnej jego części przytwierdzony jest perforator oraz dwie biało-pomarańczowe tabliczki z dwuliterowym kodem i adresem strony internetowej projektu. Zadaniem uczestników gry jest odznaczenie na karcie startowej odpowiednich miejsc przy pomocy perforatorów. Karta startowa jest częścią arkusza mapy. Numer punktu na mapie odpowiadać powinien numerowi na karcie startowej.


Z mapą po przygodę

Mapa Spalskiego Parku Krajobrazowego z zaznaczonymi punktami kontrolnymi w skali 1:50 000 formatu B2 jest jednym z głównych elementów gry terenowej. Powstała przy współpracy Wydawnictwa „Compass” i Stowarzyszenia Klub Turystyki Rowerowej BikeOrient. Posiada bogatą treść topograficzną i turystyczną. Na rewersie mapy znajduje się opis walorów krajoznawczych obszaru parku krajobrazowego oraz informacje praktyczne. Mapa jest dostępna w wielu księgarniach na terenie całego kraju oraz w kilku obiektach turystycznych na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego. Na stronie adventureorient.pl publikowane są adresy wybranych obiektów, w których można ją nabyć. Mapę w niskiej rozdzielczości można obejrzeć tutaj.


Coś dla gps-owców

Gra Terenowa Adventure Orient to zabawa nie tylko dla wprawnych nawigatorów, dla których mapa i kompas nie mają żadnych tajemnic. To również propozycja dla fanów gps-ów. Na mapie każdy z punktów kontrolnych ma podane współrzędne, które można wprowadzić do urządzenia gps. Na stronie Wydawnictwa „Compass” zakupić można elektroniczną mapę Spalskiego Parku Krajobrazowego do nawigacji w telefonach komórkowych (aplikacja TrekBuddy) i odbiornikach Garmina. Pliki mapowe mają w zestawie punkty gpx-owe odpowiadające wyznaczonym punktom kontrolnym w terenie. Sam plik z punktami w formacie gpx jest do ściągnięcia bezpłatnie ze strony adventureorient.pl.

Gramy o nagrody

  Aby zmotywować potencjalnych uczestników do wzięcia udziału w proponowanej grze terenowej przygotowane zostały nagrody, które rozlosowane będą wśród osób biorących udział w zabawie w przeciągu całego sezonu. W tym roku nagrodą główną jest plecak turystyczny wartości 500 zł. Sponsorem nagrody jest sklep turystyczny "Bukowina" z Piotrkowa Tryb. Aby wziąć udział w losowaniu należy prawidłowo potwierdzić obecność na co najmniej jednym punkcie kontrolnym. Wyciętą z arkusza mapy i wypełnioną kartę startową o wymagane dane należy przesłać na adres Stowarzyszenia KTR BikeOrient lub zostawić u wybranego partnera gry terenowej. Adresy partnerów gry publikowane są na stronie adventureorient.pl. Losowanie nagród przeprowadzone zostanie pod koniec grudnia tego roku lub na początku stycznia przyszłego roku. Warto odwiedzić jak najwięcej punktów kontrolnych, ponieważ im większa liczba zaliczonych punktów tym większe szanse na wylosowanie nagrody. Ponadto na stronie internetowej gry terenowej publikowany będzie ranking wszystkich uczestników, którzy wzięli udział w zabawie w przeciągu całego roku z wyszczególnieniem punktów, jakie udało im się odwiedzić. 


Dobra zabawa to podstawa

Gra Terenowa Adventure Orient jest pierwszym tego typu projektem w Polsce opartym na turystycznych mapach. Dzięki udziałowi w grze można poznać wiele interesujących miejsc, które przeciętny turysta rzadko odwiedza. Ze stałych punktów do orientacji terenowej korzystać można w wybranym przez siebie czasie. Wybór drogi między punktami jest dowolny jak również kolejność ich zaliczania. Punkty można odwiedzać pieszo, biegiem lub dowolnym środkiem transportu. Gra polecana jest w szczególności rowerzystom. Zabawa w odnajdywanie punktów może być również uatrakcyjnieniem spływów kajakowych, gdyż część z punktów zlokalizowana jest nad brzegiem Pilicy. Cała trasa, przy wyborze optymalnego wariantu liczy ok. 160 km i powinna zająć rowerzyście o przeciętnej kondycji 3 dni. Wybierając tylko niektóre punkty można wybrać się na krótsze wycieczki kilkugodzinne. Jest to ciekawa propozycja spędzenia wolnego czasu dla całej rodziny, grupy znajomych lub na samotny wypad za miasto.Zapraszamy do udziału w grze i życzymy udanej zabawy!

Klub Turystyki Rowerowej BikeOrient