SKPB Łódź Aktualności Ze świata Szkolenie ratownicze Medaid
Szkolenie ratownicze Medaid
Autor: Szymon Gradka    Utworzone: 07.08.2020

W Bornem Sulinowie odbędzie się kolejne szkolenie ratownicze Medaid. Ruszyły zapisy na plenerowe szkolenie z pierwszej pomocy i ratownictwa w warunkach letnich. Kurs OFA Przygoda, kierowany do osób prowadzących aktywny tryb życia, odbędzie się na Pojezierzu Drawskim w dniach 1-3 lipca 2011 r. Baza namiotowa zostanie założona w okolicach największych przyrodniczych i historycznych atrakcji Gminy Borne Sulinowo, w miejscu oddalonym od cywilizacji. Uwaga, uwaga!!! Dla naszych przewodników, sympatyków i kursantów zniżka 20%.


Program realizowany przez zawodowych ratowników medycznych, lekarzy i podróżników, to przede wszystkich realistyczne działania przez całą dobę, dużo ćwiczeń w małych 4-6 osobowych grupach zadaniowych i minimum teorii.

Oprócz zagadnień podstawowych, takich jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa, defibrylacja, czy ewakuacja poszkodowanego, pojawią się również rzadko spotykane ćwiczenia z zakresu stomatologii terenowej i wkłuć domięśniowych w sytuacjach zagrożenia życia. Podczas lutowej edycji obozu uczestnicy poznali sprzęt używany zimą oraz przećwiczyli sposoby poruszania się w zaśnieżonym terenie z osobą poszkodowaną, unikanie zagrożeń i zakładanie bezpiecznych biwaków – tym razem czekają ich zadania charakterystyczne dla podróży w słońcu i upale.

Uczestnicy dotychczasowych letnich, jesiennych i zimowych szkoleń, prowadzonych w ramach projektu OFA – Outdoor First Aid, cenią skuteczność metody prowadzenia zajęć, polegającej na trzymaniu grup w nieustannej gotowości i aktywności - działaniu z zaskoczenia przez całą dobę. W trakcie kursu nikt nie może liczyć na taryfę ulgową, ceniona jest współpraca, zdrowy rozsądek oraz chęć ratowania ludzkiego życia i zdrowia, co owocuje pewnością siebie w obliczu wypadku i silnymi więzami pomiędzy kursantami, utrzymywanymi długo po szkoleniu.

Jak co roku, baza zostanie zlokalizowana w nowym, ciekawym i urozmaiconym terenowo miejscu. Tym razem będą to okolice Bornego Sulinowa – lasy, rzeki i jeziora, które przez lata służyły III Rzeszy i Armii Czerwonej do celów militarnych. Trenował tu Wehrmacht i dowodzone przez gen. Rommla oddziały Afrika Korps. Kilkadziesiąt kilometrów dalej znajdują się pozostałości radzieckich magazynów pocisków nuklearnych.

Wszystkie te atrakcje będą jedynie tłem głównych zajęć z zakresu ratownictwa, które instruktorzy traktują jako priorytetowe. Medaid organizuje rocznie kilkaset szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy, ich głównym celem jest przekazanie wiedzy i umiejętności, które w sytuacji zagrożenia przyniosą efekt w postaci uratowania zdrowia lub życia poszkodowanego.

Koszt udziału w obozie wynosi 450 PLN/os. (dla osób wpłacających wpisowe przed 18 czerwca), uczestnicy nie muszą posiadać specjalnych kwalifikacji i sprzętu. Wyżywienie i namioty we własnym zakresie, organizator zapewnia butle, naczynia do gotowania i wodę. Liczba miejsc ograniczona. Szczegóły na stronie OFA - www.outdoorFirstAid.pl

Organizatorem projektu jest Centrum Szkoleniowo-Usługowe Medaid specjalizujące się w szkoleniach z zakresu ratownictwa medycznego i pierwszej pomocy: www.kursyRatownictwa.pl

Koordynacja zapisów, rezerwacja miejsc:

Agata Wojtczak

ofa@medaid.pl
tel.: (61) 679 13 44
tel. kom.: 502 335 151

Program, współpraca:

Tomasz Liber
t.liber@medaid.pl
tel. kom.: 502 165 856

Szczegóły organizacyjne


Termin obozu: 1 – 3 lipca 2011r.

Dojazd na miejsce we własnym zakresie do godziny 13:00 w piątek, zbiórka przy Urzędzie Miasta i Gminy Borne Sulinowo. Zakończenie zajęć i wyjazd ok. 13:00 w niedzielę.

Miejsce: Borne Sulinowo (Pojezierze Drawskie)

Koszt/os. - 450 zł

- wpłata do 18 czerwca: 450 zł - wpłata 19 - 25 czerwca: 500 zł - wpłata 25 - 30 czerwca: 550 zł

Zapisy: ilość miejsc ograniczona. Kwalifikacja uczestników na podstawie kolejności zgłoszeń.

Warunki biwaku: nocleg w namiotach (w szczególnych przypadkach organizator może pomóc w zapewnieniu namiotów, wyłącznie na wyraźną prośbę zainteresowanych).

Wyżywienie: we własnym zakresie (zapewniamy butle gazowe, naczynia do gotowania oraz wodę).

Wymagania: ukończone 18 lat ubezpieczenie NW na czas kursu

Zapewniamy:

opiekę doświadczonej i wykwalifikowanej kadry sprzęt niezbędny do przeprowadzenia ćwiczeń

Metoda prowadzenia zajęć:

zajęcia prowadzone w terenie maksimum działania – minimum teorii zajęcia praktyczne w grupach 4-6 osób

Zagadnienia:

bezpieczeństwo własne, poszkodowanego, miejsca zdarzenia elementy anatomii i fizjologii, ocena poszkodowanego, badanie wstępne oraz szczegółowe poszkodowany nieprzytomny resuscytacja krążeniowo-oddechowa hipotermia odwodnienie choroba wysokogórska wypadki na wodzie i pod wodą zasady defibrylacji poszkodowanego metodą półautomatyczną i automatyczną wstrząs inne stany nagłe - drgawki, cukrzyca, zawał mięśnia sercowego, udar mózgowy, zatrucia urazy mechaniczne i obrażenia - złamania, zwichnięcia, skręcenia, krwotoki, obrażenia klatki piersiowej, brzucha, kręgosłupa, głowy i kończyn psychologiczne aspekty wsparcia poszkodowanych stomatologia terenowa wkłucia domięśniowe w sytuacjach zagrożenia życia zapewnienie schronienia sobie i osobie poszkodowanej ewakuacja poszkodowanego ze strefy zagrożenia sygnalizacja alarmowa