SKPB Łódź My w górach Szkolenia Szkolenie przyrodnicze w Gorczańskim Parku Narodowym
Szkolenie przyrodnicze w Gorczańskim Parku Narodowym
Autor: Maciej Klimczak    Utworzone: 07.08.2020

W niedzielę 17 maja 9–osobowa grupa przewodników naszego Koła w składzie: Marek Wiśniewski (11), Edyta Wiśniewska (46), Marek Fabiański (77), Iza Papiewska – Pająk (88), Radek Pająk (90), Janek Gargól (107), Maciek Klimczak (113), Tomek Szala (119) oraz Patrycja Bryszewska (125) uczestniczyła w corocznym szkoleniu dla przewodników, organizowanym przez kadrę Gorczańskiego Parku Narodowego.

W tym roku tematem spotkania był świat awifauny GPN. Oprócz silnej reprezentacji Łodzi pojawili się również przewodnicy z SKPG Kraków oraz Oddziału PTTK w Limanowej. Szkolenie daje możliwość uzyskania licencji przewodnika po GPN.

zbiorowka W niedzielny poranek wszyscy zainteresowani spotkali się w budynku Dyrekcji Parku, gdzie miała miejsce część teoretyczna szkolenia. Pokrótce zapoznaliśmy się z aktualną działalnością edukacyjną GPN, po czym zaczęła się właściwa część zajęć. Pracownik naukowy Parku, Pan Paweł Armatys, dość szczegółowo opisał awifaunę Gorców. Poznaliśmy nie tylko najważniejsze ptaki gniazdujące na tym terenie, lecz również mieliśmy okazję dowiedzieć się sporo o ich zwyczajach godowych, rodzaju pożywienia, uczyliśmy się je rozpoznawać, a nawet mogliśmy posłuchać śpiewów wybranych gatunków.


lornetki Po 2-godzinnej dawce teorii rozpoczęła się część praktyczna szkolenia. Miała ona formę kilkugodzinnej wycieczki po Gorcach na trasie Konina – Kopa – Hala Pustak – Przysłopek – dol. Potoku Konina. Uzbrojeni w lornetki niestrudzenie wypatrywaliśmy gatunków ptaków, których głosy słyszeliśmy dookoła. Na własne uszy przekonaliśmy się jak trudno odróżnić śpiew pierwiosnka od treli świergotka, zwłaszcza, że w tle słyszeliśmy ziębę, a może sikorkę sosnówkę??? Z pomocą przychodziła nam… elektronika – prowadzący zajęcia posiadał specjalny wabik, dzięki któremu również bardziej płochliwe gatunki podlatywały bliżej. Z ulgą weszliśmy na gorczańskie polany, gdzie oczom naszym ukazały się znajome sylwety: Szczebla, Śnieżnicy, Ćwilina, Mogielicy, a także Turbacza i Jaworzyny Kamienieckiej. Przyznać trzeba, że pogoda nam sprzyjała. W oddali majaczyły kontury Babiej Góry oraz Tatr.

lornetki2 Późnym popołudniem pełni wrażeń oraz nowo nabytej wiedzy wróciliśmy do Łodzi. Szkolenie zdecydowanie należy zaliczyć do udanych. Mieliśmy okazję poznać beskidzką przyrodę z nieco innej strony. Zazwyczaj skupiamy się na rozpoznawaniu roślin, tym razem wsłuchiwaliśmy się w odgłosy gorczańskich polan i lasów. Mam nadzieję, że tego rodzaju szkolenia na stałe wejdą do kalendarza naszych wyjazdów.

Maciek Klimczak (113) 

Fotorelacje z ostatnich szkoleń

DSCF8911 lornetki DSCF9198 DSCF8895 DSCF8990
DSCF9147 panorama_wyspowy DSCF8939 DSCF9084 DSCF9173