SKPB Łódź Setka po łódzku Relacja z V edycji Rajdu Długodystansowego "Setka po łódzku"
Relacja z V edycji Rajdu Długodystansowego "Setka po łódzku"
Autor: Amelia Szafrańska    Utworzone: 07.08.2020

W dniach 7-9 września 2012 roku po raz kolejny coraz większe grono miłośników wielkiej wyrypy (także biegowej) wyruszyło na zmaganie ze sobą samym i 100 km dystansem. Z dumą donosimy, że tym razem jubileuszowa piąta edycja Rajdu przyciągnęła dwa razy większe grono uczestników niż poprzednia – z zapisanych około 130 osób ostatecznie na starcie stanęło 117 śmiałków i śmiałek. Gościnną bazą Rajdu było Gimnazjum w Wiączyniu Dolnym, z którego w piątkowy wieczór grupa z górą 75 osób wystartowała do zmagań z mapą i ciemnościami.

 

setka2012_fot_jurekpawlowski Pierwsza pętla wiodła w kierunku Koluszek i punktu kontrolnego 28 km w Szkole w Będzelinie. Niestety – deszcz padający przez sporą część nocy i ciężkie warunki sprawiły, że pewna ilość zawodników pozostała na półmetku, nie decydując się na kontynuację marszu po zakończeniu pierwszej 50 km pętli.

 

 


img_2514raw W sobotę, 8 września o 7 rano wystartowały jednak posiłki – grupa licząca 41 osób, która z góry założyła marsz na dystansie 50 km. W związku z tym na trasie wciąż znajdowało się kilkadziesiąt osób.
W kilka godzin później w szkole w Wiączyniu zaczęli pojawiać się ku wielkiemu zdziwieniu obecnych, pierwsi biegacze wracający z drugiej, 50 km pętli (tym razem prezentującej uroki południowej części Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich). I tym sposobem znów pobity został nieformalny rekord setkowej trasy: od 8 września należy on do Michała Domostowicza, który dystans całego rajdu, bliski odległości z Łodzi do Płocka pokonał w czasie 14 godzin i 22 minut.
To jednak nie koniec nowości i rekordów na tegorocznej Setce.


img_2524raw W tym roku zadebiutowała trasa na orientację, przyciągając 19 śmiałków chcących wędrować na pełnym 100 km dystansie, oraz 7 kolejnych osób, które przyłączyły się o 7.00 rano wędrując na dystansie połowę krótszym. Brak opisu trasy widać nie był problemem, img_2589a ponieważ najszybszy z uczestników zakończył całe zadanie w ciągu 14 godzin i 58 minut (Krzysztof Madej – pierwszy rekordzista setki po łódzku na orientację!). Kolejny raz pobity został rekord trasy 50 km - obecnie palmę pierwszeństwa ma prawo dzierżyć Rafał Kowalczyk z Wrocławia z czasem 4 godziny i 52 minuty. Na słowa uznania zasługuje także jedyna kobieta w gronie tegorocznych pogromców dystansu 100 km. Agnieszka Czyżewska (w różowym polarze) walcząc jak lwica do ostatniej minuty, dotarła do bazy po trwającym 23 godziny i 45 minut marszu.

 

Jak wielokrotnie podkreślano Setka nie ma jednak charakteru czysto sportowego – nie tylko wynik tutaj się liczy, ale przede wszystkim dobra zabawa, przygoda i odwaga zmierzenia się z dystansem i samym sobą. W związku z tym z pełnym przekonaniem, że Setkę wygrało w tym roku 117 osób, a więc wszyscy, którzy stanęli na starcie i za to im WIELKIE GRATULACJE!!!

 

Łącznie na obu trasach (z opisem i bez) pełen dystans pokonały 23 osoby (z tego 15 opisem, 8 na orientację). Kolejne 7 osób wygrało walkę ze sobą i zdołało wyjść z ciepłej, suchej i przytulnej bazy na 50 km, co zaowocowało przebyciem dystansu przekraczającego 50 km. Dystans równy 50 km stał się łupem aż 55 startujących. Nie można zapomnieć o dalszych 32 walecznych osobach, którym tym razem nie udało się wrócić o własnych siłach do bazy. Za każdym jednak razem walka trwała do ostatniego kilometra. Łącznie wszystkim startującym udało się pokona dystans równy 6570 km, co pozwoliłoby dotrzeć sztafecie złożonej ze wszystkich startujących w Setce dotrzeć nad brzeg syberyjskiego Bajkału!!! (lub niemal osiemnastokrotnie dotrzeć na bazę namiotową SKPB Łódź Pod Wysoką w Jaworkach :)

 

img_2576a Dziękując za wspaniałą atmosferę stworzoną przez wszystkich startujących, znakomitą współpracę wszystkim organizatorom (przewodnikom i uczestnikom kursu przewodnickiego SKPB oraz wiernym przyjaciołom naszego Koła, a także członkom UKS Orientuś Łódź - współorganizującym Setkę w tym roku) zapraszam do śledzenia informacji o nadchodzącym rajdzie na naszej stronie internetowej (dostępne tutaj), oraz na facebook'u.
Zapraszamy też do galerii zdjęć z imprezy na fanpage'u Setki - dołożyliśmy starań, by każdy ze startujących znalazł tam coś dla siebie i ze sobą :) Dzięki benedyktyńskiej pracy Tomka Bedyka (82) dostępne są także zestawienia wyników całej imprezy (tutaj).

 

img_2602a Zapraszamy również do nadsyłania własnych wrażeń z setkowego marszu, mamy już dwie subiektywne relacje. Pierwszy uczynił to najbardziej oryginalny uczestnik tegorocznej imprezy - o przeżyciach Kolorka przeczytacie -> tutaj

Natomiast o zmaganiach i przeżyciach towarzyszącym przejściu dystansu 100 km przeczytacie w relacji Tomka Bedyka.

 

 

Już dziś mamy przyjemność zaprosić na kolejną edycję Setki po łódzku - tradycyjnie w drugi weekend września (6-8 września 2013 roku).


Darek Łapiński (117)

 

Poniżej zamieszczamy linki do map tras tegorocznej "Setki po łódzku":

PĘTLA NOCNA - trasa z opisem

PĘTLA DZIENNA - trasa z opisem

PĘTLA NOCNA - trasa na orientację

PĘTLA DZIENNA - trasa na orientację

Pobierz wszystkie mapy