SKPB Łódź My w górach Rajdy Zapowiedzi rajdów 2009 - marcowy XX Rajd Primaaprilisowy
2009 - marcowy XX Rajd Primaaprilisowy
Autor: Szymon Gradka    Utworzone: 07.08.2020

2009_03_-_rajd_primaaprilisowy W dniach 27-29 marca 2009 Studenckie Kolo Przewodników Beskidzkich w Łodzi zaprasza na kolejny już Rajd Primaaprilisowy. To już po raz 20 wyruszamy na przełomie marca i kwietnia na błotniste, zmagające się z odchodzącą zimą szlaki Beskidu Sądeckiego. Zgodnie z utartą od lat tradycja nowy sezon rajdowy rozpoczynamy od wizyty w najbliższych sercom wielu z nas górach, tam gdzie latem stają łódzkie bazy namiotowe, gdzie wielu rozpoczynało przygodę z kursem przewodnickim czy nawet z górami w ogóle.

Wędrować po malowniczym Beskidzie Sądeckim, podziwiając tatrzańskie i pienińskie panoramy m.in. z nowej wieży widokowej na najwyższym jego szczycie – Radziejowej, Małe Pieniny dostarczą z pewnością sielankowych widoków łagodnych stoków, kontrastujących z białymi wychodniami skalnymi i groźnymi wąwozami. Metą Rajdu będzie jedna z najurokliwszych chatek studenckich w Beskidach (a więc i na całym świecie) - Chatka pod Niemcową (więcej o chatce m.in. na stronie http://www.chatki.yoyo.pl). Każda z tras rozpoczyna swą wędrówkę w piątek rano w innej części szeroko pojętej Sądecczyzny i prowadzona jest tak by już w sobotę wieczorem można było spotkać się przy wspólnym ognisku pod szczytem Niemcowej.

Uczestnikami naszych Rajdów są głównie studenci, ale nie brakuje również licealistów i osób, które studentami były już dawno:) a nadal z nami jeżdżą, bo polubili ten wspaniały „klimat” studenckiego Rajdu. Jeśli lubisz powędrować po górach w miłym towarzystwie, pośpiewać przy gitarze, poopowiadać swoje przeżycia przy wieczornym ognisku a podczas wędrówki dowiedzieć się wielu interesujących i ciekawych rzeczy opowiedzianych przez naszych przewodników nie może Cię zabraknąć na Studenckim Rajdzie z SKPB Łódź. Liczymy, że tym razem, na jubileuszową imprezę sentyment przygna także tych, którzy na rajdy primaaprilisowe jeździli 5, 10, a może nawet 15 i więcej lat temu!


Garść informacji, które przydadzą się nie tylko osobom jadącym po raz pierwszy :-)


Kierownictwo Rajdu (tu można uzyskać wszelakie informacje)

Darek Łapiński tel. 504 816 983, dareklapinski@o2.pl


Zapisy:

 

 • w siedzibie SKPB Łódź na ul. Lipowej 48 w każdą środę w godzinach 18:00 – 20:00
 • w Biurze Turystycznym „Harctur” ul. Piotrkowska 99 codziennie 16:00 – 17:00
 • po indywidualnym „dogadaniu się” z Kierownictwem Rajdu

Wyjazd i powrót:

Wyjeżdżamy o północy z czwartku na piątek, więc zbiórka wszystkich uczestników o godzinie 23:30 w czwartek 26 marca 2009 roku na parkingu przed PKP Łódź Fabryczna (parking od strony ul. Kilińskiego). Powrót w to samo miejsce w niedzielę 29 marca 2009 roku około godziny 22:30. W obie strony jedziemy autokarem, dlatego prosimy o nie odwlekanie zapisów na ostatnią chwilę.Cena Rajdu:

Całkowity koszt Rajdu wynosi 150 zł i obejmuje on m.in.: przejazd autokarem w obie strony, dwa noclegi, ubezpieczenie, opiekę przewodnicką, „małą imprezę” :) na ognisku zakończeniowym itp. Każdy z uczestników otrzyma również gazetkę Rajdową, w której znajdą się ciekawe artykuły dotyczące odwiedzanego regionu oraz konkurs, którego poprawne rozwiązanie może „zaowocować” otrzymaniem nagrodyPrzewodnicy i trasy Rajdowe:


1. Konrad „Erni” Księżopolski

Dzień I

Łącko – przeprawa promowa przez Dunajec - Cebulówka – Jaworzynka - Dzwonkówka – schronisko PTTK pod Bereśnikiem


Dzień II

Schronisko PTTK pod Bereśnikiem – Szczawnica - Czeremcha - Prehyba - wieża widokowa na Radziejowej – Rogacz Wielki – Chata pod Niemcową

Dzień III

Charta pod Niemcową – Kordowiec – Rytro (+ mały bonus – niespodzianka)


2. Błażej Kupaj

Dzień I

Rytro Cyrla - Pisana Hala - Wierch nad Kamieniem - Schronisko PTTK Łabowska Hala

Dzień II

Schronisko PTTK Łabowska Hala - Łomnica Zdrój - Piwniczna Zdrój - chata pod Niemcową

Dzień III

chata pod Niemcową - Kordowiec - Rytro3. Darek Łapiński

Dzień I

Piwniczna Zdrój – Bucznik – Łomnica Zdrój – Parchowatka – schroniksko PTTK Hala Łabowska – Przełęcz Bukowina – schronisko Cyrla

Dzień II

schronisko Cyrla – Groń – Piwniczna Zdrój - chata pod Niemcową

Dzień III

chata pod Niemcową – Wielki Rogacz – Radziejowa - Rytro


4. Michał Kuroszczyk

Dzień I

Krościenko nad Dunajcem - Dzwonkówka - schr. pod Bereśnikiem - Szczawnica - Palenica (opcjonalny wjazd kolejką) - Szafranówka - Wysoki Wierch - schr. Pod Durbaszką (nocleg)

Dzień II

schr. Pod Durbaszką - Wysoka - Wąwóz Homole - Jaworki - Rusinowski Wierch - Wielki Rogacz - Międzyradziejówki - chatka pod Niemcową (nocleg)

Dzień III

Chatka pod Niemcową - Korodowiec - Rytro

Co ze sobą zabrać, czyli trochę o...

sprzęcie

Weźcie to, co zawsze niezbędne jest w górach: dobry humor, otwartość na przygodę i chęć poznania nowych, ciekawych ludzi – reszta to już tylko uzupełnienie:

 • z pewnością przyda się plecak koniecznie ze stelażem i pasem biodrowym, na tyle duży by pomieścił cały dobytek i na tyle wygodny by móc nosić go po górach każdego dnia po kilka godzin
 • śpimy w warunkach turystycznych – niezbędny jest śpiwór i karimata
 • buty – nie nowe, nie za ciasne – koniecznie za kostkę, dobrze rozchodzone i na podeszwie z grubym bieżnikiem (np. typu wibram).
W walce z błotem i śniegiem przydać mogą się także stuptuty chroniące przed wsypywaniem się śniegu do butów i przemoczeniem nogawek

 • kolana dostaje się jedna na całe życie – nie warto dwa razy zastanawiać się nad wzięciem kijków trekkingowych…
 • warto pamiętać o zasadzie co najmniej trzech warstw w stroju: miło – ciepło – pancernie. Warto mieć ze sobą choć dwa komplety odzieży bezpośrednio kontaktującej się z ciałem, ciepły polar lub bluzę oraz kurtkę chroniącą od deszczu i wiatru. Konieczne dodatki to rękawiczki i czapka
 • niektórzy uważają, że nawet podczas trzydniowego rajdu choć raz powinni się umyć – konieczność taka nie jest potwierdzona ani naukowo, ani poprzez doświadczenia, ale jeśli zaliczasz się do wspominanej grupy warto pamiętać o przyborach toaletowych (współpasażerowie z autokaru z pewnością będą Ci za to wdzięczni…)
 • na rajdach wspólnotę grupy budują wspólne posiłki – przyrządzamy je razem z tego co wygrzebiemy z plecaków (m.in. ryż, kasza lub makaron, konserwy warzywne (groszki, kukurydze itd.), wędliny, pasztety a nawet nieśmiertelny paprykarz – słowem warto mieć ze sobą jedzenia na 1 dzień – resztę można dokupić na miejscu po sporządzeniu wspólnej listy potrzeb). Nie można zapomnieć o słodyczach umilających postoje, ale i stanowiących najszybsze źródło kalorii koniecznych do wędrowania (czekolada, bakalie, herbatniki…)
 • tylko dla formalności dodać warto o konieczności zabrania dokumentu tożsamości oraz legitymacji uprawniających do wszelkich zniżek z jakich może przyjść korzystać na trasie


Zapraszamy gorąco!!!

 

 

Fotorelacje z ostatnich rajdów

DSCN9204 IMG_7792-P50 DSCF5509 DSCF5495
DSCF0620-P50 DSCN9187 DSCF5525 SSA45075-P50