SKPB Łódź My w górach Rajdy Zapowiedzi rajdów 2009 - październikowy XXIX Rajd Beskidzki
2009 - październikowy XXIX Rajd Beskidzki
Autor: Szymon Gradka    Utworzone: 07.08.2020
rajd_beskidzki_2009

Rajd Beskidzki to impreza prawie tak stara jak historia łódzkiego SKPB. Tej jesieni już po raz XXIX zapraszamy na włóczęgę po szeleszczących liśćmi Gorcach i Beskidzie Wyspowym. W dniach 16-18 października 2009 Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi zaprasza na kolejną już edycję tej imprezy. Tym razem na rajdowym ześrodkowaniu spotka się aż sześć tras wędrujących po Beskidzie Wyspowym i Gorcach. Metę Rajdu w swych gościnnych progach powita niedawno przechrzczona Chata Studencka Hawiarska Koliba – dziś GOCHA czyli Gorczańska Chata – schronisko o niepowtarzalnym klimacie prowadzone przez Studenckie Koło Przewodników Górskich z Krakowa.

rsz_40 Więcej o bazie naszego Rajdu na stronie http://www.skpg.e-gory.pl/gocha/. Zarówno Gorce – słynące z długich polan i licznych bacówek pasterskich, jak i Beskid Wyspowy – znany z morderczych podejść i karkołomnych zejść z samotnych jak wyspy na oceanie wzniesień - z pewnością zadowolą każdego kto rządny jest nasycenia oczu barwami jesieni. Oba pasma słyną z widokowych punktów i szlaków, a nasze trasy z pewnością pozwolą na odwidzenie nie jednego z nich. Tradycyjnie zapraszamy miłośników pionierskich warunków na trasy bacówkowe (nocleg w warunkach baaardzo turystycznych w opustoszałych o tej porze pasterskich kolibach – konieczne ciepłe śpiwory), oraz na trasy z noclegiem w cieple i zaciszu beskidzkich schronisk górskich, pełnych uroku i klimatu jakich nie spodka się nigdzie indziej.

DSCF6172 Uczestnikami naszych Rajdów są głównie studenci, ale nie brakuje również licealistów i osób, które studentami były już dawno:) a nadal z nami jeżdżą, bo polubili ten wspaniały „klimat” studenckiego Rajdu. Jeśli lubisz powędrować po górach w miłym towarzystwie, pośpiewać przy gitarze, poopowiadać swoje przeżycia przy wieczornym ognisku a podczas wędrówki dowiedzieć się wielu interesujących i ciekawych rzeczy opowiedzianych przez naszych przewodników nie może Cię zabraknąć na Studenckim Rajdzie z SKPB Łódź. Liczymy, że tym razem zapowiadana słoneczna pogoda i możliwość podziwiania płonących czerwienią i żółcią liści na gałęziach drzew porastających stoki przyciągnie rzeszę górołazów rządnych wyrwania się choć na chwilę z domowych pieleszy.

Garść informacji, które przydadzą się nie tylko osobom jadącym po raz pierwszy :-)


Kierownictwo Rajdu (tu można uzyskać wszelakie informacje):

Darek Łapiński tel. 504 816 983, rajd-beskidzki@o2.pl


DSCF6211 Zapisy:

• w siedzibie SKPB Łódź na ul. Lipowej 48 w każdą środę w godzinach 18:00 – 20:00
• w Biurze Turystycznym „Harctur” ul. Piotrkowska 99 codziennie 16:00 – 17:00
• po indywidualnym „dogadaniu się” z Kierownictwem Rajdu


DSCF5675 Wyjazd i powrót:

Wyjeżdżamy o północy z czwartku na piątek, więc zbiórka wszystkich uczestników o godzinie 23:30 w czwartek 15 października 2009 roku na parkingu przed PKP Łódź Fabryczna (parking od strony ul. Kilińskiego). Powrót w to samo miejsce w niedzielę 18 października 2009 roku około godziny 22:30. W obie strony jedziemy autokarem, dlatego prosimy o nie odwlekanie zapisów na ostatnią chwilę (nasz wehikuł nie jest z gumy!).

Cena Rajdu:

Całkowity koszt Rajdu wynosi 150 zł i obejmuje on m.in.: przejazd autokarem w obie strony, dwa noclegi, ubezpieczenie, opiekę przewodnicką, „małą imprezę” :) na ognisku kończącym itp. Każdy z uczestników otrzyma również gazetkę rajdową, w której znajdą się ciekawe artykuły dotyczące odwiedzanego regionu oraz konkurs, którego poprawne rozwiązanie może zaowocować otrzymaniem nagrody

2008-10-17 10-09-44 DSCF3260 2008-10-17 21-27-07 DSCF3501


Przewodnicy i trasy Rajdowe:


Tradycyjnie wędrując z SKPB każdy ma szansę zdobywać punkty do Górskiej Odznaki Turystycznej. Przy każdej z tras zamieszczona została punktacja GOT. Wyceny te mogą posłużyć jako pewien wyznacznik trudności/dystansu wybranej trasy. Wszystkich tych, którym idea zdobywania odznak GOT jest obca odsyłamy na dół tego artykułu. Znajdziecie tam kilka informacji na temat odznak  GOT oraz tego jak można je zdobyć. Weryfikacji książeczek GOT będzie można dokonać na spotkaniu po rajdzie w siedzibie koła SKPB Łódź.


1. Konrad „Erni” Księżopolski (126) - TRASA BACÓWKOWA (65 pkt. GOT)


Dzień I: Nowy Targ – Bukowina Miejska – Bukowina Obidowska - Obidowiec (22 pkt. GOT)
Dzień II: Obidowiec – Turbacz – Przeł. Knurowska – GOCHA (25 pkt. GOT)
Dzień III: GOCHA – Gorc – Rzeki (18 pkt. GOT)

2. Darek Łapiński (117) - TRASA BACÓWKOWA - GORCE W PIGULE" (91 pkt. GOT)

Trasa pozwoli poznać wszelkie strony gorczańskiego świata – będzie o partyzantach i Janie Pawle II, będzie najwyższy szczyt Gorców i ten najbardziej odosobniony, będą najwspanialsze polany i najdziksze ostępy leśne, bacówki pasterskie i astronomiczne obserwatorium. Słowem wszystko co o Gorcach wiedzieć się powinno, by móc zafascynować się nimi już do końca życia. Będzie też trochę chodzenia...

Dzień I: Tylmanowa – Lubań – Ochotnica Dolna – Gorc (34 pkt. GOT)
– poznajemy najbardziej odosobniony masyw górski Gorców – jedyne pasmo tych gór – Pasmo Lubania. Zaczynamy od poznania tajemnic góry Baszta osławionej historią z II wojny światowej, dalej malowniczy szczyt Lubania ze znaną tatrzańska panoramą, Ochotnicę Dolną – dawną stolicę Republiki Partyzanckiej (vel Bandyckiej!) - kończymy na podszczytowej polanie Gorca – w osiedlu najwspanialszych gorczańskich kolib gdzie znajdziemy bezpieczny nocleg

Dzień II: Gorc – Rzeki – Gorc Troszacki – Polana Stawieniec – Papieżówka – Przysłop Dolny – GOCHA (28 pkt. GOT)
– wszystkiego po trochu – widokowe polany, miejsca związane z wizytami Karola Wojtyły w Gorcach, dzień nieco krótszy, tak by na czas dotrzeć na ześrodkowanie

Dzień III: GOCHA – Przysłop Dolny – Bulandowa Kapliczka – Turbacz – Obidowiec – Suhora – Koninki (29 pkt. GOT)
– wędrówka główną granią Gorczańskiego Rozrogu - wizyta przy kultowej Bulandowej Kapliczce, w największym schronisku górskim Gorców i na ich najwyższym szczycie - Turbaczu, kolejne polany, bacówki – te najpiękniejsze i najbardziej znane z gorczańskich pocztówek. A na koniec – jedno z dwóch beskidzkich obserwatoriów astronomicznych i zejście widokowym grzbietem do Koninek

3. Jarek „Gonzo” Bernacki (57)
- TRASA SCHRONISKOWA - „Pójdziemy Powoli i Przelecimy Wszystkie” (71 pkt. GOT)

Tytuł zaczerpnięty z dowcipu, jak go nazywam „O młodości i niedoświadczeniu” wiernie oddaje istotę trasy, która prowadzi przez wszystkie najwyższe szczyty Gorców. Nie oznacza to jednak gonitwy do upadłego. Trasa wiedzie pięknymi, bogatymi w widoki na otaczające góry, partiami grzbietowymi, przy niedużej ilość podejść do pokonania.

Dzień I Wolny Start":  Przełęcz Przysłop – Kudłoń – Czoło Turbacza – Obidowiec – Stare Wierchy.
Trasa wiedzie wzdłuż głównych ciągów grzbietowych na których będziemy mijać liczne polany osiągające wysokość ponad 1200 n.p.m. Długość trasy 18 km i 1000 m deniwelacji do pokonania w górę (28 pkt. GOT). Jedyne bardziej mozolne podejście będzie w drodze na Kudłoń. Ok. 7 godziny marszu – reszta to odpoczywanie. Nocleg w „klimatycznym” schronisku „Stare Wierchy”

Dzień II „Przelecieć Prawie Wszystkie ...”: Stare Wierchy – Średni Wierch – Turbacz – Kiczora – Jaworzyna – Gorczańska Chata.
W dniu tym zdobyta zostanie większość spośród najwyższych szczytów Gorców, jednak podejść będzie mniej niż dnia pierwszego (18 km, 700 m do podejścia, 25 pkt. GOT, ok. 6h marszu). Nocleg w Gorczańskiej Chacie, gdzie spotkamy uczestników pozostałych tras rajdu.

Dzień III – „... i ostatnią”: Gorczańska Chata – Piorunowiec – Gorc – Dolina Kamienicy (18 pkt. GOT)
Nieco bardziej luzacki dzień, w którym trasa poprowadzi nas przez najpiękniejszy szczyt Gorców – Piorunowiec oraz ostatni z najwyższych szczytów Gorców – Gorc (z piękną polaną i kultową bacówką). Z Gorca zejdziemy do doliny Kamienicy Gorcowskiej na z góry upatrzoną pozycję (w zależności od ilości wolnego czasu do odjazdu autobusu i naszych chęci). Na Gorc zaledwie 6 km i 500 m w górę, a potem się zobaczy przez jak dzikie ostępy się przedzierać będziemy.

Wszystkich zainteresowanych, chcących poznać istotę dowcipu, lubiących zdobywać to co jest do zdobycia, oraz atmosferę piosenki turystycznej gorąco zapraszam na trasę.

4. Michał Kuroszczyk (124) - TRASA SCHRONISKOWA (91 pkt. GOT)


Dzień I: Przeł. Glisne – Luboń Wielki – Rabka  Zaryte – Maciejowa (27 pkt. GOT)

Dzień II: Maciejowa – Stare Wierchy – Obidowiec – Turbacz – Jaworzyna Kamieniecka – Przysłop – GOCHA (34 pkt. GOT)

Dzień III: GOCHA – Jaworzynka Gorcowska – Gorc – Wierch Lelonek – Tworogi – Ochotnica Dolna (30 pkt. GOT)

5. Piotrek „Sowa” Sowiński (79)

ZAPISY ZAKOŃCZONE
6. Damian „Fabian” Gienerowicz (66)

ZAPISY ZAKOŃCZONEDSCF6015 DSCF5809 IMG_8118-Stroza-Koton-Tokarnia-Zembalowa-Lubien DSCF5836

 


Co ze sobą zabrać, czyli trochę o... sprzęcie

Weźcie to, co zawsze niezbędne jest w górach: dobry humor, otwartość na przygodę i chęć poznania nowych, ciekawych ludzi – reszta to już tylko uzupełnienie:
 • z pewnością przyda się plecak koniecznie ze stelażem i pasem biodrowym, na tyle duży by pomieścił cały dobytek i na tyle wygodny by móc nosić go po górach każdego dnia po kilka godzin
 • śpimy w warunkach turystycznych – niezbędny jest śpiwór i karimata
 • buty – nie nowe, nie za ciasne – koniecznie za kostkę, dobrze rozchodzone i na podeszwie z grubym bieżnikiem (np. typu wibram). W walce z błotem i śniegiem przydać mogą się także stuptuty chroniące przed wsypywaniem się śniegu do butów i przemoczeniem nogawek
 • kolana dostaje się jedna na całe życie – nie warto dwa razy zastanawiać się nad wzięciem kijków trekkingowych…
 • warto pamiętać o zasadzie co najmniej trzech warstw w stroju: miło – ciepło – pancernie. Warto mieć ze sobą choć dwa komplety odzieży bezpośrednio kontaktującej się z ciałem, ciepły polar lub bluzę oraz kurtkę chroniącą od deszczu i wiatru. Konieczne dodatki to rękawiczki i czapka
 • niektórzy uważają, że nawet podczas trzydniowego rajdu choć raz powinni się umyć – konieczność taka nie jest potwierdzona ani naukowo, ani poprzez doświadczenia, ale jeśli zaliczasz się do wspominanej grupy warto pamiętać o przyborach toaletowych (współpasażerowie z autokaru z pewnością będą Ci za to wdzięczni…)
 • na rajdach wspólnotę grupy budują wspólne posiłki – przyrządzamy je razem z tego co wygrzebiemy z plecaków (m.in. ryż, kasza lub makaron, konserwy warzywne (groszki, kukurydze itd.), wędliny, pasztety a nawet nieśmiertelny paprykarz – słowem warto mieć ze sobą jedzenia na 1 dzień – resztę można dokupić na miejscu po sporządzeniu wspólnej listy potrzeb). Nie można zapomnieć o słodyczach umilających postoje, ale i stanowiących najszybsze źródło kalorii koniecznych do wędrowania (czekolada, bakalie, herbatniki…)
 • tylko dla formalności dodać warto o konieczności zabrania dokumentu tożsamości oraz legitymacji uprawniających do wszelkich zniżek z jakich może przyjść korzystać na trasie


GÓRSKA ODZNAKA TURYSTYCZNA:


By wyjaśnić czym jest GOT warto sięgnąć do
Regulaminu Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK, którego pełna wersja dostępna jest na stronie Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego. Oto kilka najważniejszych fragmentów mówiących czym jest GOT:

 • GOT PTTK zdobywa się przez odbycie pieszych wycieczek w górach Polski oraz przygranicznych pasmach górskich Karpat i Sudetów
 • Ustanawia się cztery kategorie GOT PTTK: popularną, małą, dużą i "Za wytrwałość".
  • Odznaki: popularna i "Za wytrwałość" są jednostopniowe.
  • Odznaki małe i duże mają po trzy stopnie: brązowy, srebrny i złoty.
 • GOT PTTK zdobywa się w kolejności: popularna, mała brązowa, mała srebrna, mała złota, duża brązowa, duża srebrna, duża złota.
 • Odznakę "Za wytrwałość" może zdobywać posiadacz odznaki małej złotej lub dużej złotej.
 • W jednym roku kalendarzowym można zdobyć tylko jeden stopień GOT PTTK, z wyjątkiem stopnia popularnego i małego brązowego, które mogą być zdobyte w tym samym roku, jeśli zdobywający ukończył 10 lat.
 • Kolejne wyższe kategorie i stopnie GOT PTTK nie muszą być zdobywane w bezpośrednio po sobie następujących latach i można je zdobywać również ratalnie. Ilość lat nie jest ograniczona. Książeczkę GOT PTTK należy przedłożyć do weryfikacji po spełnieniu wymogów na dany stopień odznaki.
 • GOT PTTK popularną i małą zdobywa się według zasad:
  • Zalicza się 1 punkt za każdy przebyty kilometr oraz 1 punkt za każde 100 m sumy podejść. Jeżeli wycieczka jest ujęta w Trasach punktowanych do GOT PTTK, stanowiących załącznik do niniejszego regulaminu, to należy stosować punktację przewidzianą w Trasach.
  • Ustala się następującą liczbę punktów dla poszczególnych kategorii wiekowych:

  kategoria i stopień GOT PTTK kategorie wieku
  I
  II
  III
  IV
  8-10 lat11-15 lat16-50 latpowyżej 50 lat i osoby niepełnosprawne
  popularna40506050
  mała brązowa80100120100
  mała srebrna-300360300
  mała złota-600720

  • Nie zalicza się punktów uzyskanych na wycieczce odbytej tą samą trasą i w tym samym kierunku w toku zdobywania jednego stopnia odznaki.Nadwyżkę punktów zdobytych w danym roku zalicza się na poczet normy potrzebnej do zdobycia następnego stopnia odznaki, jednak nie więcej niż 50% tej normy.

 • Do potwierdzania i weryfikacji książeczek GOT PTTK uprawnieni są w zakresie posiadanych uprawnień wyłącznie przodownicy turystyki górskiej PTTK mianowani przez Komisję Turystyki Górskiej ZG PTTK według odrębnego regulaminu.
 • Przyznanie GOT PTTK odbywa się na podstawie wypełnionej i potwierdzonej przez przodownika turystyki górskiej PTTK książeczki GOT PTTK.
 • Książeczkę GOT PTTK należy wypełniać zgodnie z następującymi zasadami:

  • W trakcie wycieczki należy zbierać w książeczce potwierdzenia przejścia, pieczątką dowolnej instytucji zawierającą nazwę miejscowości lub podpisem przodownika turystyki górskiej PTTK albo przewodnika górskiego uczestniczącego w wycieczce. Potwierdzenie pieczątką nie jest konieczne, jeśli przodownik lub przewodnik uczestniczy w wycieczce. Przodownicy turystyki górskiej PTTK są zwolnieni z obowiązku uzyskiwania potwierdzeń.
  • Wycieczki należy wpisać zgodnie z § 6 niniejszego regulaminu i przedłożyć przodownikowi turystyki górskiej PTTK do potwierdzenia. Przebieg wycieczki nie ujętej w Trasach punktowanych do GOT PTTK należy wpisać podając dokładnie trasę, odległość w km i sumę podejść w pełnych setkach metrów. Przy ubieganiu się o dużą GOT PTTK trasę wycieczki należy wpisać podkreślając punkty pośrednie.
  • Wycieczki, odbywane w przygranicznych pasmach górskich, o których mowa w § 3, należy punktować według zasad określonych w § 6 ust. 1 niniejszego regulaminu.
  • Przodownik sprawdza odbycie wycieczki i właściwe jej wpisanie do książeczki oraz potwierdza to swoim podpisem, z podaniem numeru legitymacji przodownika.
  • Przodownik jest uprawniony do potwierdzania odbycia wycieczek:
   • w zakresie posiadanych uprawnień na poszczególne grupy górskie, nawet jeśli nie był obecny na wycieczce;
   • poza zakresem swych uprawnień, jeśli sam brał udział w wycieczce.


Zapraszamy gorąco!!!

 

Fotorelacje z ostatnich rajdów

DSCF4634-P50 DSCF1015-P50 SSA45034-P50 DSCN9202
DSC05244-P50 DSC05237-P50 IMG_6239-P50 DSC05247-P50