SKPB Łódź My w górach Rajdy Zapowiedzi rajdów 2010 - grudniowy XIX Rajd Mikołajkowy
2010 - grudniowy XIX Rajd Mikołajkowy
Autor: Amelia Szafrańska    Utworzone: 07.08.2020

rajd_mikolajkowy_2010 Grudniowa przygoda w Beskidzie Śląskim! Przywitaj z nami zimę w górach, w cieple kominka i dźwiękach gitary. XIX Rajd Mikołajkowy odbędzie się w dniach 3-5 grudnia. Beskid Śląski znany jest z dużych opadów i długo zalegającej pokrywy śniegu. Spod Baraniej Góry wypływa królowa polskich rzek - Wisła. To tajemnicza kraina jaskiń, kulturowy i geograficzny trójstyk. Miejscem zejścia wszystkich tras będzie chatka AKT na Pietraszonce - tam każdy turysta czuje się jak w domu. Chatka znajduje się w przysiółku Istebnej o nazwie Pietraszonka w paśmie Baraniej Góry. Wybierz się z nami na włóczęgę po Beskidzie Śląskim.Tym razem rajdowicze mają do wyboru dwie trasy schroniskowe biegnące w sercu Beskidu Śląskiego:


patrycja_bryszewska
  TRASA I
  prowadzona przez Partycję Bryszewską (125)
Dzień 1.

  Zaczynamy naszą wędrówkę w Bielsku-Białej. Z dzielnicy Olszówka udamy się żółtym szlakiem przez przeł. Sipa i Kołowrót na Szyndzielnię, gdzie zajrzymy do schroniska PTTK ogrzać się (no chyba, że wszystkim będzie gorąco;). Dalej nasza trasa prowadzić będzie uroczą i popularną zimową trasą na Klimczok, skąd zejdziemy na przełęcz Kowiorek pewniakiem zahaczając o kolejne schronisko. Dalej udamy się szlakiem do celu naszej podróży, czyli na Przełęcz Karkoszczonka. Tam w Chacie Wuja Toma czekać nas będzie ciepły posiłek i nocleg!


Dzień 2.

  Następnego dnia udajemy się do jednej z najbardziej popularnych beskidzkich miejscowości - Szczyrku, skąd bardzo szybką „drogą” dostaniemy się na Skrzyczne – najwyższą górę Beskidu Śląskiego. Dalej grzbietem przejdziemy przez odsłonięte już miejsca do kolejnego znamienitego szczytu – Baraniej Góry. Będziemy tam mogli wejść na wieżę widokową i jeśli pogoda pozwoli podziwiać rozległą panoramę. Dalej jednym ze szlaków sprowadzających udamy się już do Pietraszczonki – mety naszego rajdu!


Dzień 3.

  Trzeci dzień zakończymy lekkim spacerem zależnym od pogody prawdopodobnie nad zbiornik na Wiśle, która w tym miejscu nie przypomina jeszcze największej polskiej rzeki. Innym wariantem jest przejście przez Tyniok i Koczy Zamek do Koniakowam by poznać (oraz być może także nabyć) prawdziwe koniakowskie koronki.


  Ta trzydniowa wędrówka pozwoli nam poznać piękno, atrakcje i różne niespodzianki, które kryją się w Beskidzie Śląskim. Znajdzie się tu coś dla każdego turysty: takiego, który kocha zimę, jak i ciepłolubnego; dla amatorów panoram,  jak i leśnych ścieżek, poznamy i miejsca bardzo popularne, jak i te ciut poza obszarem głównego zainteresowania. Nic tylko pakować się i jechać.Ania, Oliwka i Tomek Mackiewicz    TRASA II
  prowadzona przez Anię Zyzik-Mackiewicz "Zyzia" (99)
Dzień 1.

  Wystartujemy z Bielska-Białej (okolice schroniska PTTK Dębowiec), idąc przez Szyndzielnię, Klimczok, Przełęcz Karkoszczonka zejdziemy do Szczyrku. Następnie wejdziemy na najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim - Skrzyczne (1257 m.n.p.m.) - tam zanocujemy w schronisku PTTK.

Dzień 2.

  W sobotę wyruszymy ze Skrzycznego przez Malinowską Skałę i Baranią Górę do Pietraszonki.


Dzień 3.

  W niedzielę zejdziemy do Istebnej  i w przysiółku Wilcze odwiedzimy Muzeum - Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki. Potem dojdziemy do szosy między Istebną, a Przełęczą Kubalonka, skąd po południu zabierze nas autokar.

rajd06 Szczegółowe informacje:


Kierownictwo Rajdu (tu można uzyskać wszelakie informacje)

Michał Markowicz "LoLo" tel: 505 376 382, mail: rajd-beskidzki@tlen.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Zapisy:

  • w siedzibie SKPB Łódź na ul. Lipowej 48 w każdą środę w godzinach 18:00 – 20:00
  • mailowo: rajd-beskidzki@tlen.pl
  • po indywidualnym „dogadaniu się” z Kierownikiem Rajdu

12 Zawoja
Wyjazd i powrót:

W obie strony jedziemy autokarem. Zbiórka o północy z czwartku na piątek 2/3 grudnia na parkingu przed PKP Łódź Fabryczna (parking od strony ul. Kilińskiego). Powrót w to samo miejsce w niedzielę 5 grudnia około godziny 21:00

W obie strony jedziemy autokarem, dlatego prosimy o nie odwlekanie zapisów na ostatnią chwilę.


Cena Rajdu:

Całkowity koszt Rajdu wynosi 150 zł i obejmuje on m.in.:
• przejazd autokarem w obie strony
025 • dwa noclegi w schroniskach turystycznych
• ubezpieczenie KL
• opiekę przewodnika
• ognisko pożegnalne z niespodziankami, gazetka rajdowa

UWAGA!
140 zł dla tych którzy zdecydują się do 22 listopada (poniedziałek) do północyCo ze sobą zabrać, czyli trochę o...


DSCN9196 ...sprzęcie

Bardzo ważnym elementem wyposażenia wędrowca jest plecak. Najlepiej gdy jest to plecak duży (powyżej 60 litrów), z wewnętrznym stelażem, wyposażony w pas biodrowy. Plecak służy jako opakowanie do następujących, bardzo przydatnych rzeczy: śpiwór, karimata, menażka, kubek, łyżka, nóż, latarka, nieduża ilość ubrań, przybory do mycia (wersja dla czyściochów), itp. Ważne jest aby po spakowaniu plecak nie był zbyt ciężki. Pamiętajmy, że będzie on naszym towarzyszem przez cały czas trwania rajdu. Musi się w nim znaleźć jeszcze miejsce na zapas żywności.

Wygodne buty – to drugi niezbędny element wyposażenia wędrowca. Najlepsze są trapery na twardej podeszwie, usztywniające nogę w kostce. Powinny być trochę rozchodzone, co ustrzeże przed bąblami na stopach.

Uzupełnieniem ekwipunku są grube skarpety (wełniane lub bawełniane), ciepły sweter lub polar, kurtka chroniąca przed deszczem, czapka i rękawiczki.


DSCN9202 ...jedzeniu

Człowiek nie wielbłąd i napić się musi, a jeszcze na dodatek musi jeść. Wobec tego należy zaopatrzyć się w zapas żywności pozwalający przetrwać parę dni w górach. Może być to ryż (najlepiej w woreczkach) lub makaron, konserwy mięsne, sosy, zielony groszek lub kukurydza w puszkach. Inne mile widziane dobra to: sery (żółte i topione), pasztety, dżemy i co wam fantazja podpowiada. Przyda się także herbata, czekolada.Uwaga!

Koniecznie należy zabrać ze sobą dowód tożsamości, legitymację studencką lub szkolną.


Zapraszamy gorąco!!!


 

Fotorelacje z ostatnich rajdów

DSC05292-P50 DSCN9214 DSCN9220 DSCF4787-P50
DSCF4680-P50 DSCF0726-P50 DSCF5523 IMG_6166-P50