SKPB Łódź My w górach Rajdy Zapowiedzi rajdów 2010 - majowy XXIX Rajd Wiosenny
2010 - majowy XXIX Rajd Wiosenny
Autor: Amelia Szafrańska    Utworzone: 07.08.2020

xxix_rajd_wiosenny_2010 Dni stały się dłuższe, słońce częściej się uśmiecha, ptaki z rana wesoło witają nowy dzień, a i w przyrodzie śmiało przebija zielony kolor – jednym słowem WIOSNA. A jak wiosna to rajd wiosenny, przez niektórych wyczekany i wytęskniony jak sama pora roku.

  A zatem, by już dłużej nie czekać i z radością wiosnę w górskim plenerze przywitać Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi zaprasza na XXIX Rajd Wiosenny, który odbędzie się w dniach 30 kwietnia – 3 maja 2010 roku. Zgodnie z niepisaną tradycją wiosnę w górach przywitamy na szlakach Beskidu Niskiego i Bieszczadów.

 

   Zakończenie rajdu odbędzie się w szkole w Wisłoku Wielkim. To pełna uroku wieś leżąca u stóp Pasma Bukowicy, to również jedna z najstarszych (a przed wojną największych) miejscowości Beskidu Niskiego. Dotrzecie tam w zależności od wybranej trasy szlakami wschodniej części Beskidu Niskiego, eksplorując między innymi Wzgórza Rymanowskie czy owianą tajemnicami Grupę Jawornika, albo też ze Wschodu - zostawiając za sobą bieszczadzkie legendy, połoniny i "ciuchcię”. Natomiast wieczorem zasiądziemy wspólnie do ogniska, przy pieczonej kiełbasce i akompaniamencie gitary podzielimy się wrażeniami i przygodami jakie przydarzyły się Wam podczas majowej wędrówki.

 

   Zakończenie Rajdu uświetni bardzo ważna w życiu Koła uroczystość blachowania” – to złożenie przysięgi i oficjalne przyjęcie w szeregi Koła nowych przewodników.


Patronat honorowy: Patronat medialny:          
 Politechnika Łódzka  Portal e-beskidy.com  alt
 Portal e-beskidy.com  Radio Żak PTTK Łódź-Polesie

 

  A zatem jeśli chcesz poznać malownicze zakątki Beskidu Niskiego, gdzie w maju na biało pięknie kwitną zdziczałe sady, a u stóp ścielą się dywany z pierwiosnków, zawilców i kaczeńców, gdzie buki oszałamiają zielenią młodych listków – przyłącz się do nas! A może Bieszczady skuszą Ciebie swoją magią, legendą bieszczadzkich zakapiorów i nieodkrytych miejsc – nie zwlekaj, przyłącz się do nas! Bajeczne zachody słońca, zapach budzącej się do życia przyrody, ciekawe historie odwiedzanych miejsc, wesołe przygody, niezapomniane wrażenia – czekają na Ciebie. Już dziś zarezerwuj majowy weekend, by razem z nami wędrować i cieszyć się beskidzką wiosną.

 

pict0156   Uczestnikami naszych Rajdów są głównie studenci, ale nie brakuje również licealistów i osób, które studentami były już dawno:) a nadal z nami jeżdżą, bo polubili wspaniały „klimat” studenckiego Rajdu. Jeśli lubisz wędrować po górach w miłym towarzystwie, pośpiewać przy gitarze, poopowiadać swoje przeżycia przy wieczornym ognisku a podczas wędrówki dowiedzieć się wielu interesujących i ciekawych rzeczy opowiedzianych przez naszych przewodników nie może Cię zabraknąć na Studenckim Rajdzie z SKPB Łódź.

 

 

Przewodnicy i trasy Rajdowe:

   I tym razem proponujemy Wam trasy schroniskowe jak i namiotowe, w zależności od preferencji krajoznawczych i poziomu trudności. Te ostatnie planowane z myślą o miłośnikach pionierskich warunków, którym nie straszne będą niespodziewane majowe przymrozki, czy bliskość beskidzkiej natury ;)  Nad sprawnym przebiegiem każdej z nich czuwa Przewodnik Beskidzki.

 Przez trasy schroniskowe rozumie się trasy z noclegami w: 

  • schroniskach
  • gospodarstwach agroturystycznych
  • szkołach (sala lekcyjna, korytarz, sala gimnastyczna)

W każdym przypadku należy posiadać ze sobą śpiwór oraz karimatę, gdyż często zamiast wygodnego łóżka w szczycie sezonu napotkać możemy równie wygodną "glebę", czyli podłogę.

Trasy namiotowe zostały zawieszone, gdyż nie było odważnych na prawdziwie turystyczne warunki noclegowe ;)


Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie rajdem, zarezerwowaliśmy kolejny autokar.
Jeśli nadal się wahacie, nie odkładajcie tej decyzji - miejsc na trasach i w autokarze z każdą chwilą ubywa.
O WOLNE MIEJSCA NA POZOSTAŁYCH TRASACH SCHRONISKOWYCH PROSZĘ PYTAĆ U KIEROWNICTWA RAJDU.
TRASA I – schroniskowa – a może bardziej szałasowa :D 
Teren Wędrówki: Bieszczady

Prowadzący: - Piotrek
"Mączek" Mączewski (123)
                    - Amelia Szafrańska (128)

Brak wolnych miejsc.


Dzień I - "W Bieszczadzkim mateczniku"
Baligród - Durna - Łopienka - Łopiennik - Bacówka pod Honem

Dzień II - "Karpackim pograniczem..."

Żubracze - Balnica - Nowy Łupków

Dzień III - "Śladami Wojaka Szwejka"

Nowy Łupków - Kanasiówka - Wisłok Wielki

Dzień IV - "Oko w oko z Pantełejmonem"

Niespodzianka czyli W(w)ola Piotrowa :)
Darek Łapiński TRASA II – chatkowa, noclegi w chatkach studenckich
Teren wędrówki: Beskid Niski

Prowadzący: Darek Łapiński
(117)

Brak wolnych miejsc.Dzień I "Krwawy Beskid"

Jeśli myślisz, że Beskid Niski to najłagodniejsze z gór w Polsce – ten dzień wyprowadzi Cię z błędu!

TRASA: Barwinek – Przełęcz Dukielska – Kiczera – Zyndranowa – Czerwony Horb – Rez. Przełom Jasiołki – Stasiane – Piotruś – Zawadka Rymanowska

  Poznasz historię najkrwawszej batalii w naszych górach. Odwiedzimy miejsca związane z bitwą o Przełęcz Dukielską – zarówno te po polskiej jaki po słowackiej stronie granicy.
Aby w pełni świadomie poznawać opuszczone dolinki Beskidu Dukielskiego zaczerpniemy także ze studni wiedzy o kulturze i historii tych ziem – udamy się z wizyta do skansenu łemkowskiego Fedora Gocza (tu też znajduje się ciekawa kolekcja pamiątek po bitwie).
Na koniec zdobędziemy najdzikszy i najwyższy za razem szczyt tej część Beskidu Niskiego – najeżony skalnymi grzędami Pitrosa.
Na trasie także dwie cerkwie – murowana i drewniana. Słowem –  Beskid Niski w pigułce!Dzień II "Nostalgiczny Beskid"
Dzień jak z wierszy Petra Muriańki, zakróluje wolność i tęsknota za tym co znaleźć można tylko w tych górach…

TRASA: Zawadka Rymanowska – Popowa Polana – Przełęcz Szklarska – Węgierski Trakt – Daliowa – Jaśliska – Ruska Góra – Polany Surowiczne

  Beztroska włóczęga niewysokimi odkrytymi pagórkami znanymi z plenerów słynnego filmu "Wino truskawkowe". Na trasie jedna z bardzo nielicznych w Polsce cerkwi w stylu huculskim, a także stolica świetnego Klucza Biskupów Przemyskich – dziś ciche i senne Jaśliska. Nocujemy przy opiewanej w piosenkach Chałupie "Styków"na Polanach Surowicznych.Dzień III "Tajemniczy Beskid"
Dzień wędrówki po najrzadziej odwiedzanym paśmie Beskidu Niskiego – Paśmie Bukowicy – coś dla koneserów!

TRASA: Polany Surowiczne – Surowica – Darów – grzbiet Bukowicy – Tokarnia – Wisłok Wielki – Hora – Wisłok Górny

  Dziś odwiedzimy opuszczone doliny gdzie niegdyś tętniło życie łemkowskich wiosek: Surowica i Darów. Ponad granicą dawnych osad roztaczają się nieprzebyte lasy Pasma Bukowicy – długiego, zalesionego grzbietu w północnej część Beskidu Niskiego. Na deser wędrówka łagodnym grzbietem równoległym do doliny Górnego Wisłoka, by o z góry zaplanowanej godzinie dotrzeć do mety rajdu w Wisłoku Wielkim.Dzień IV "Aż po granice Beskidu…"

Dzień krótki, ale obfitujący w atrakcje – dotrzemy na wschodnie rubieże Beskidu Niskiego, staniemy u wrót Bieszczadów!

TRASA: Wisłok Górny – Jasienina – Hruń – Komańcza

  Początek to niezbyt forsowna wspinaczka po wzniesieniach wyrastających z doliny Wisłoka ponad Wisłokiem Górnym i Czystohrobem. Po przedostaniu się przez Las Teleniwki docieramy do Komańczy – miejsca naznaczonego historią przymusowego zesłania Stefana Kardynała Wyszyńskiego, zobaczymy jak przebiega odbudowa jednej z najsłynniejszych beskidzkich cerkiewek (spłonęła nieszczęśliwie kilka lat temu), staniemy na moście łączącym Beskid Niski z Bieszczadami!
TRASA IV – Trasa schroniskowa
GDZIE ZACZYNAJĄ SIĘ BIESZCZADY, czyli POGRANICZEM BIESZCZADÓW I BESKIDU NISKIEGO
Teren wędrówki: Bieszczady

Prowadzący: Adam "Nygus" Domagała (58)


Dzień  I - OD BOJKÓW DO ŁEMKÓW… czyli: „Co to jest Wysoki Dział?”
Jabłonki – Wołosań – Jaworne – Przełęcz Żebrak – Wola Michowa

Dzień II - KOLEJKA NA GRANICY czyli: „Jak jeździło drewno?”
Wola Michowa – Balnica – Wysoki Groń – Łupków

Dzień III - ŚWIATEŁKO W TUNELU czyli:  „Piechotą pod przełęczą Łupkowską”

Łupków – Przełęcz Łupkowska – Kanasiówka – Wisłok Wielki

Dzień IV - CERKIEWNY SZLAK czyli: „Dlaczego w prawie każdej wsi są tu cerkwie?”

Wisłok Wielki – Tokarnia – KomańczaMichał TRASA V – chatkowo-schroniskowa
Teren wędrówki: Beskid Niski

Prowadzący: Michał "LoLo" Markowicz (129)

Dzień I - "W sercu Beskidu Dukielskiego"

Dukla – Cergowa – Pustelnia św. Jana – Zawadka Rymanowska

Śniadanie w Dukli – malowniczym karpackim miasteczku pełnym historii i zabytków. Następnie poszukiwania pustelni, pieczar i innych tajemnic w gnieździe Cergowej i Chyrowej. Nocleg w chatce studenckiej w Zawadce Rymanowskiej

Dzień II – "Z cyklu uczta kinomana: Wino truskawkowe"
Zawadka Rymanowska – Pitrosa – Popowa Polana – przeł Szklarska – Węgierski trakt – Jaśliska

Drugi dzień ma zasadniczo jeden cel: rozkosz umajonych łąk i rozległych panoram w klimacie filmowego wina truskawkowego. Po drodze prawdziwe espresso z ogniska (jeśli warunki pozwolą). Nocleg w prastarych Jaśliskach. Wieczorem niespodzianka.

Dzień III – "W dzikim paśmie Bukowicy"
Jaśliska – Moszczaniec – Pasmo Bukowicy – Wisłok Wielki

Czy może być lepsze miejsce na pierwsze piwo niż, owiany grozą zakładu karnego, Moszczaniec? Poszukamy śladów dawnych wsi łemkowskich, a  uprawiając klasyczny juz chaszczing, spenetrujemy najdziksze puszczańskie ostępy Bukowicy. Obyśmy dotarli na ześrodkowanie do Wisłoka... a wieczorem ognisko i wspólna zabawa do rana.

Dzień IV – "To już Bieszczady"
Wisłok wielk – Hora – Wahalowski Wierch – Komańcza

Ostatniego dnia dotrzemy do Komańczy, gdzie zobaczymy stylową cerkiew - ongiś symbol Bieszczadzkich cerkwi, oraz najsłynniejszą celę w Polsce.TRASA VI – Trasa schroniskowa
Teren wędrówki: Bieszczady

Prowadzący: Krzysiek Witczak (130)

Dzień I  – Odwiedzimy bieszczadzki matecznik
.
Cisna – Jasło – Okrąglik – Przełęcz nad Roztokami – Roztoki Górne – Żubracze

Jasło to klasyka – "prawie" połoniny i rozległe widoki. Hyrlata to tajemnicze miejsce, owiane legendami o sztolniach dawnych kopalni i ulubionym miejscu niedźwiedzi (ja tam nie widziałem ani jednego, co nie wyklucza, że byłem widziany ;)
To, jaką trasą dojdziecie z Roztok Górnych do Żubraczego na nocleg jest sprawą otwartą - sami wybierzecie jedną z trzech opcji.


Dzień II – Wysoki Dział da nam lekcję historii ...
Żubracze – Wołosań – Przełęcz Żebrak – Maguryczne - Wola Michowa

... no chyba, że nie będziemy chcieli ;)  Ale i tak nie sposób przeoczyć tabliczek, krzyży, nie dostrzec nazwy Maguryczne w polsko-ukraińskim konflikcie.


Dzień III No to luzik :D
Wola Michowa – doliną Osławy przez Mików, Duszatyn, Prełuki – Komańcza – Wisłok Wielki

Większą część trasy przejdziemy doliną Osławy odwiedzając przy okazji cerkiew w Smolniku. A potem „ na lewo most, na prawo most…”, a my być może pójdziemy brodem, by podziwiać bajkowy przełom Osławy pod Duszatynem + za...isty most.
Komańcza sama się reklamuje, i słusznie: dwie cerkwie, miejsce internowania kardynała Wyszyńskiego, Komańczanie mają nawet swoją walutę – o walorach (nie tylko "reklamowych") sami się przekonacie.
Jeśli czas okaże się łaskawy, to skorzystamy z transportu kołowego i drogę z Komańczy do Wisłoka pokonamy PKS'em.

Dzień IV –  Powolutku do domu...
Wisłok Wielki - Tokarnia - Karlików

... no bo kiedy ma być czas na relaks jak nie teraz? ... więc będzie sielsko i anielsko :) Liczę, że i pogoda podzieli nasze zdanie.


 

W zależności od warunków (pogodowych, zdrowotnych, etc.) zastanych na miejscu poszczególne fragmenty tras mogą zostać zmodyfikowane.pict0014 Garść informacji, które przydadzą się nie tylko osobom jadącym po raz pierwszy :)


Kierownictwo Rajdu (tu można uzyskać wszelakie informacje)

Informacji udzielają również:

  • Krzysztof Witczak tel. 693534092
  • Michał Markowicz tel. 505376382

 

Zapisy:

  • w siedzibie SKPB Łódź na ul. Lipowej 48 w każdą środę w godzinach 18:00 – 20:00
  • w Biurze Turystycznym „Harctur” ul. Piotrkowska 99 codziennie 16:00 – 17:00 (osoba odpowiedzialna: Damian Gienerowicz). W ostatnim tygodniu zapisów tj. 26.04 - 29.04 prosimy o zapisy bezpośrednio u kierownictwa rajdu!!!
  • u kierownictwa telefonując lub mailując


 Przy zapisach należy podać imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL (to dane potrzebne do ubezpieczenia) oraz mail i telefon kontaktowy.


pict0079 Wyjazd i powrót:

  Wyjeżdżamy późnym wieczorem w czwartek, zatem zbiórka wszystkich uczestników w czwartek 29 kwietnia 2010 roku, o godzinie 21:30 na parkingu przed PKP Łódź Fabryczna (parking od strony ul. Kilińskiego). Powrót w to samo miejsce w poniedziałek 3 maja 2010 roku późnym wieczorem, tj. około godz. 22:30.
W obie strony jedziemy autokarem, dlatego prosimy o nie odwlekanie zapisów na ostatnią chwilę (nasz wehikuł nie jest z gumy!).
pict0134 Cena Rajdu:

W zależności od wybranego wariantu trasy całkowity koszt rajdu wynosi:

  • na trasie z noclegami w schroniskach: 180 zł
  • na trasie z noclegami pod namiotami: 160 zł

 

pict0057   Cena ta obejmuje m.in.: przejazd autokarem w obie strony, trzy noclegi w warunkach turystycznych, ubezpieczenie, opiekę przewodnika, ognisko pożegnalne z pieczeniem smacznych kiełbasek i chleba.  Każdy z uczestników otrzyma również gazetkę rajdową, w której znajdzie ciekawe artykuły dotyczące odwiedzanego regionu oraz konkurs w postaci krzyżówki, którego poprawne rozwiązanie może „zaowocować” otrzymaniem nagrody. Opłaca się zatem słuchać uważnie przewodników oraz zapoznać się z treścią artykułów :D
Dodatkowe wydatki poniesione na wyżywienie oraz wszelkie "uciechy" w trakcie rajdu nie są uwzględnione w powyższych kosztach.

 

Wpłaty:

  Wpłat całej kwoty, bądź zaliczki w wysokości minimum 100 zł należy dokonywać przy zapisach. W przypadku zapisów drogą mailową lub telefoniczną można skorzystać z przelewu bankowego. W tym celu należy się skontaktować z Amelią Szafrańską (rajd-beskidzki@tlen.pl). Ponieważ zbliża się powoli termin zakończenia zapisów prosimy o dokonywanie już wpłat całej kwoty.

 


pict0051 Co ze sobą zabrać...


  Weźcie to, co zawsze niezbędne jest w górach: dobry humor, otwartość na przygodę i chęć poznania
 nowych, ciekawych ludzi – reszta to już tylko uzupełnienie:… sprzęt

•    Z pewnością przyda się plecak koniecznie ze stelażem i pasem biodrowym, na tyle duży (powyżej 60 l.), by pomieścił cały dobytek i na tyle wygodny, by móc nosić go po górach każdego dnia po kilka godzin. Pamiętajmy, że będzie on naszym towarzyszem przez cały czas trwania rajdu. Musi się w nim znaleźć również miejsce na zapas żywności i wodę!!!
•    Śpimy w warunkach turystycznych – niezbędny jest śpiwór (szczególnie ciepły jeśli wybierasz się na trasę namiotową) i karimata
•    Potrzebne będą menażka, łyżka, nóż, kubek
•    Buty – nie nowe, nie za ciasne – koniecznie za kostkę, dobrze rozchodzone i na podeszwie z grubym bieżnikiem (np. typu wibram). Warto też zabrać sandały lub inne obuwie zmienne, szczególnie gdy noclegi będą w schroniskach lub szkole.
•    W walce z błotem przydać mogą się także stuptuty  chroniące spodnie przed nadmiernym ubłoceniem i  przemoczeniem
•    Kolana dostaje się jedna na całe życie – nie warto dwa razy zastanawiać się nad wzięciem kijków trekkingowych
•    Warto pamiętać o zasadzie co najmniej trzech warstw w stroju: miło – ciepło – pancernie. Warto mieć ze sobą choć dwa komplety odzieży bezpośrednio kontaktującej się z ciałem, ciepły polar lub bluzę oraz kurtkę chroniącą od deszczu i wiatru. Konieczne dodatki to rękawiczki i czapka (nawet w maju bywają niezbędne)
•    Niektórzy uważają, że nawet podczas trzydniowego rajdu choć raz powinni się umyć – konieczność taka nie jest potwierdzona ani naukowo, ani poprzez doświadczenia, ale jeśli zaliczasz się do wspominanej grupy warto pamiętać o przyborach toaletowych (współpasażerowie z autokaru z pewnością będą Ci za to wdzięczni…) Bywa, że „życie” uratuje papier toaletowy ;)

…jedzenie

•    na rajdach wspólnotę grupy budują wspólne posiłki – przyrządzamy je razem z tego co wygrzebiemy z plecaków (m.in. ryż, kasza lub makaron, konserwy warzywne (groszek, kukurydza, fasola itd.), sosy w paczkach. Inne mile widziane dobra to: sery (żółte i topione), wędliny, pasztety, dżemy, a nawet nieśmiertelny paprykarz – słowem warto mieć ze sobą jedzenia na 1 dzień  (resztę można dokupić na miejscu po sporządzeniu wspólnej listy potrzeb).
•    Nie można zapomnieć o słodyczach umilających postoje, ale i stanowiących najszybsze źródło kalorii koniecznych do wędrowania (czekolada, bakalie, herbatniki…)
•    Przyda się także herbata. Towarem wręcz luksusowym może okazać się zabrany cukier.
•    W razie wątpliwości i pytań dotyczących wyżywienia na kilka dni przed rajdem warto skontaktować się z kierownictwem rajdu. Uzyskacie tam wszelkie informacje lub kontakt do przewodników prowadzących poszczególne trasy, których będziecie mogli dopytać o szczegóły wyżywienia.

Uwaga!!
Koniecznie należy zabrać ze sobą dowód tożsamości, legitymację studencką lub szkolną.

 

Zapraszamy gorąco!!!

 

 

Fotorelacje z ostatnich rajdów

DSCN9207 Rajd Majowy 2009 113-P50 DSCF5510 DSC05247-P50
DSCF5503 IMG_3457-P50 DSCN3058-P50 DSCF5496