SKPB Łódź My w górach Rajdy Zapowiedzi rajdów 2011 - kwietniowy XXII Rajd Primaaprilisowy
2011 - kwietniowy XXII Rajd Primaaprilisowy
Autor: Szymon Gradka    Utworzone: 07.08.2020

plakat2-new Studenckie Kolo Przewodników Beskidzkich w Łodzi zaprasza na kolejny, XXII Rajd Primaaprilisowy, który odbędzie się w dniach 1 – 3 kwietnia 2011 roku. Tym razem miejscem naszych wędrówek będzie Beskid Żywiecki. Zakończenie rajdu przewidziano w schronisku Opaczne położonym u podnóża góry Jałowiec nieopodal Zawoi.

Każda z tras rozpoczyna swą wędrówkę w piątek rano w innej części Beskidu Żywieckiego i prowadzona jest tak by już w sobotę wieczorem można było spotkać się przy wspólnym ognisku w schronisku Opaczne .

Uczestnikami naszych Rajdów są głównie studenci, ale nie brakuje również licealistów i osób, które studentami były już dawno:) a nadal z nami jeżdżą, bo polubili ten wspaniały „klimat” studenckiego Rajdu. Jeśli lubisz powędrować po górach w miłym towarzystwie, pośpiewać przy gitarze, poopowiadać swoje przeżycia przy wieczornym ognisku a podczas wędrówki dowiedzieć się wielu interesujących i ciekawych rzeczy opowiedzianych przez naszych przewodników nie może Cię zabraknąć na Studenckim Rajdzie z SKPB Łódź.

Garść informacji, które przydadzą się nie tylko osobom jadącym po raz pierwszy :-)

Kierownictwo Rajdu (tu można uzyskać wszelakie informacje)

Piotr Mączewski „Mączek" tel: 697 – 328 – 229 , mail: moncheck@tlen.pl

Zapisy:

  • w siedzibie SKPB Łódź przy ul. Lipowej 48 w każdą środę w godzinach 18:00 – 19:00
  • w Biurze Turystycznym „Harctur” ul. Piotrkowska 99 wtorek, czwartek 16:00 – 17:00
  • po indywidualnym „dogadaniu się” z Kierownictwem Rajdu


Trasy rajdowe:


1) Prowadzenie Jan Gargól (107)

Dzień 1. Przeł. Krowiarki - Babia Góra - Przeł. Brona - Markowe Szczawiny - Zawoja Czatoża

Dzień 2. Zawoja Czatoża - Hala Kamińskiego - Przeł. Klekociny - Czerniawa Sucha - Jałowiec - Schronisko Opaczne

Dzień 3. Schronisko Opaczne - Przeł. Kolędówki - Siwcówka - Przysiółek Wsiórz – Lachowice


2) Prowadzenie Darek Łapiński (117)

Trasa dla miłośników Masywu Babiej Góry i dla tych którzy chcą go dopiero poznać – dla każdego znajdą się jakieś smaczki: nocleg w nowiutkim schronisku na Markowych Szczawinach,  wędrówka niedostępnymi do tej pory partiami szlaków, wschód słońca na Babiej Górze, wizyta na rzadko odwiedzanym Cylu (1515 m.n.p.m.) i w nowoczesnym Muzeum Babiogórskiego P.N. – jednym słowem okazja zadzierzgnięcia bliższej znajomości z Królową Beskidów!

Dzień 1. Zawoja Markowa (na początek łyk wiedzy – wizyta w multimedialnym Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego) – Zawoja Czatoża (z krótkim spacerem po mini skansenie babiogórskim im. Józefa Żaka) – Fickowe Rozstaje – Żywiecki Rozstaje – Mała Babia Góra czyli Cyl (1515 m.n.p.m.) – Przeł. Brona (1408 m.n.p.m.) – Markowe Szczawiny (nocleg w najnowszym schronisku w Beskidach, jedyna szansa noclegu na terenie Babiogórskiego P.N.)

Dzień 2. Wędrówka na wschód słońca na Babia Górę (1725 m.n.p.m.) (dla chętnych) przez Przeł. Brona – powrót na Markowe Szczawiny  – Fickowe Rozstaje (dopiero co otwarty fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego – przez lata obowiązywał tu zakaz ruchu turystycznego!) – Żywieckie Rozstaje – Magurka (1114 m.n.p.m.) – Przeł. Klekociny (864 m.n.p.m.) – Jałowiec (1111 m.n.p.m.) (najwyższy szczyt Pasma Jałowieckiego!) – Schronisko Opacze

Dzień 3. Schronisko Opaczne – Jałowiec (1111 m.n.p.m.) – Przeł. Cicha (775 m.n.p.m.) – Wsiórz (typowy górski przysiółek z zachowana dzwonnica odpędzającą burze) – Lachowice (fantastyczny drewniany kościół p.w. śś Piotra i Pawła – o mało co a  znalazłby się na światowej liście UNESCO!)


3) Prowadzenie Amelia Szafrańska (128)

Dzień 1. Zawoja Mosorne - Mosorny groń - Zjazd kolejką (6 zł) - Zawoja Policzne - Markowe Szczawiny (jemy drugie śniadanie, zostawiamy plecaki) - Przełęcz Brona -  Babia Góra - nocleg na Markowych

Dzień 2. Jak siły pozwolą to zaczniemy od Małej Babiej (jak nie to od razu do Żywickich Rozstajów)  - Przełęcz Klekociny - Jałowiec - Przełęcz Opaczne

Dzień 3. Solnisko - Przełęcz Przysłop - Zawoja Centrum

 

4) Prowadzenie Marcin Tabała (127)

Dzień 1. Dystans: 13 km
Trasa: Przełęcz Glinne – Student – Beskid Korbielowski – Beskid Krzyżowski – Jaworzyna – Przyborowiec – Przyborów – Łosek – Studenckie Schronisko Turystyczne „Lasek” (vel. Chatka Elektryków)
Najwyższy punkt: 1047 (Jaworzyna)
Najniższy punkt: 490 (Przyborów)
Atrakcje:
1) Przechadzka szlakiem granicznym,
2) Zwiedzanie dobrze zachowanego bunkra z roku 1939 „Rydz Śmigły” (a jak się uda, to również bunkra „Bernard”, który znajduje się na terenie prywatnym).
3) Zachód słońca na Łosku*.
Ewentualne modyfikacje:
1) Jeleśnia – Kiczora – bunkry „Kustroń” oraz „Szyling” – Przyborów (…)
2) Krzyżowa – bunkry „Kustroń” oraz „Szyling” – Przyborów (…)

Dzień 2. Dystans: 9,5 km
Trasa: Schronisko „Lasek” – Koszarawski Groń – Koszarawa-Cicha – Czarna Góra – Kobyla Głowa – Przełęcz Cicha – Jałowiec – Przełęcz Opaczne
Najwyższy punkt: 1111 (Jałowiec)
Najniższy punkt: 650 (Koszarawa-Cicha)
Atrakcje:
1) Wschód Słońca na Łosku*,
2) Dawny posterunek graniczny między Generalną Gubernią a III Rzeszą.
3) Zachód Słońca na Jałowcu z widokiem na Babią Górę, Pilsko, Pasmo Romanki i Rysianki, a przy dobrej pogodzie słowacką Małą Fatrę.
4) Wspólne biesiadowanie przy ognisku.
Ewentualne modyfikacje: żółtym szlakiem przez Buciorysz i Jałowiec.

Dzień 3. Dystans: 6 km
Trasa: Przełęcz Opaczne – Kolędówka – Solnisko – Kiczora – Smyraki – Zawoja-Centrum
Najwyższy punkt: 905 (Kiczora)
Najniższy punkt: 540 (Zawoja-Centrum)
Atrakcje: spacerek głównym grzbietem Pasma Jałowieckiego, a tym samym granicą Generalnego Gubernatorstwa (wiem, wiem… przyczepiłem się do tej granicy, ale zawsze jak tam jestem, to mnie ona intryguje :)
Ewentualne modyfikacje: Koniec w Przysłopie lub w Wełczy.

Wyjazd i powrót:  

Wyjeżdżamy w nocy z czwartku na piątek (31 marca / 1 kwietnia) z parkingu przed dworcem PKP Łódź Fabryczna (parking od strony ul. Kilińskiego). Zbiórka o godzinie 1:00, powrót w to samo miejsce w niedzielę wieczorem 3 kwietnia.

W obie strony jedziemy autokarem, dlatego prosimy o nie odwlekanie zapisów na ostatnią chwilę.

Cena Rajdu:

Całkowity koszt Rajdu wynosi 160 zł i obejmuje on m.in.: przejazd autokarem w obie strony, dwa noclegi, ubezpieczenie, opiekę przewodnicką, „małą imprezę” :) na ognisku zakończeniowym itp.

Przewodnicy i trasy rajdowe zostaną podane niebawem

Co ze sobą zabrać, czyli trochę o... sprzęcie

Bardzo ważnym elementem wyposażenia wędrowca jest plecak. Najlepiej gdy jest to plecak duży (powyżej 60 litrów), z wewnętrznym stelażem, wyposażony w pas biodrowy. Plecak służy jako opakowanie do następujących, bardzo przydatnych rzeczy: śpiwór, karimata, menażka, kubek, łyżka, nóż, latarka, nieduża ilość ubrań, przybory do mycia (wersja dla czyściochów), itp. Ważne jest aby po spakowaniu plecak nie był zbyt ciężki. Pamiętajmy, że będzie on naszym towarzyszem przez cały czas trwania rajdu. Musi się w nim znaleźć jeszcze miejsce na zapas żywności.

Wygodne buty – to drugi niezbędny element wyposażenia wędrowca. Najlepsze są trapery na twardej podeszwie, usztywniające nogę w kostce. Powinny być trochę rozchodzone, co ustrzeże przed bąblami na stopach.

Uzupełnieniem ekwipunku są grube skarpety (wełniane lub bawełniane), ciepły sweter lub polar, kurtka chroniąca przed deszczem, czapka i rękawiczki.

Jedzenie

Człowiek nie wielbłąd i napić się musi, a jeszcze na dodatek musi jeść. Wobec tego należy zaopatrzyć się w zapas żywności pozwalający przetrwać parę dni w górach. Może być to ryż (najlepiej w woreczkach) lub makaron, konserwy mięsne, sosy, zielony groszek lub kukurydza w puszkach. Inne mile widziane dobra to: sery (żółte i topione), pasztety, dżemy i co wam fantazja podpowiada. Przyda się także herbata, czekolada.

Uwaga!!

Koniecznie należy zabrać ze sobą dowód tożsamości, legitymację studencką lub szkolną.

Zapraszamy gorąco!!!

 

Fotorelacje z ostatnich rajdów

Rajd Majowy 2009 96-P50 IMG_7788-P50 DSCF5523 DSCN9223
DSCF1007-P50 IMG_7911-P50 DSCN9213 DSCF0709-P50