SKPB Łódź My w górach Rajdy Zapowiedzi rajdów 2012 - grudniowy XXI Rajd Mikołajkowy
2012 - grudniowy XXI Rajd Mikołajkowy
Autor: Amelia Szafrańska    Utworzone: 07.08.2020

beskidmaly_krzywe1 Mały jest piękny. Beskid Mały jest jak wyspa w morzu innych gór i wyżyn. Urzekające połączenie gór i wody. Tutaj rzeka Soła przeciska się pomiędzy pasmami tworząc trzy jeziora. Wszystkie powstały przy pomocy człowieka, a czwarte (najbardziej spektakularne) na szczycie góry Żar jako zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej. Ze szczytów Beskidu Małego widoki są piękne i niezapomniane. A w zimie Mały jest jeszcze piękniejszy, udekorowany białą pierzyną zachęca do pieszych wędrówek po niezbyt trudnych  i licznych trasach. Zapraszamy więc na zimową mikołajkową atmosferę w Beskidzie Małym. XXI Rajd Mikołajkowy odbędzie się właśnie tam w dniach 7-9 grudnia 2012 r. Na zakończenie rajdu wszytkie trasy spotkają się w Chatce Pod Potrójną.

 

Zapraszamy wszystkich górołazów i tych, którzy chcą rozpocząć ciekawą przygodę z górami. Dzięki przewodnikom Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi staje się to proste i przyjemne, i na pewno bezpieczne. 

Nie powinno zabraknąć prezentów i Mikołaja. Prosimy więc wszystkich uczestników i przewodników o przygotowanie prezentu mikołajkowego w kwocie ok. 10 zł. Oczywiście nie zapomnijcie, że prezent ten musicie nosić dwa dni w plecaku, w trudnych warunkach :)

 

025 Informacje i zapisy:

  • w siedzibie SKPB Łódź: ul. Lipowa 48 (I piętro), w każdą środę 18.00-20.00
  • u kierownika rajdu: Wojciech Stopczański, tel. 606-373-613, rajd@skpb.lodz.pl

Przy zapisach należy podać imię i nazwisko, adres, nr PESEL (potrzebne do ubezpieczenia) oraz nr telefonu. Pobieramy również zaliczki wysokości 100 zł będące potwierdzeniem zapisu na rajd.

 

Wyjazd i powrót:


W obie strony jedziemy autokarem. Wyjeżdżamy w nocy 6/7 grudnia (czwartek/piątek) – zbiórka o godz. 01.00 przed Łódzkim Domem Kultury (ul. Traugutta 18) na przeciwko dawnego dworca PKP Łódź Fabryczna. Powrót w to samo miejsce 9 grudnia (niedziela),  około godz. 22.00.
Ilość miejsc ograniczona pojemnością autokaru – przy zapisach kto pierwszy ten lepszy :)

rajd04

 

Cena rajdu:


Całkowity koszt Rajdu wynosi 170 zł i obejmuje min.: przejazd autokarem w obie strony, dwa noclegi w warunkach turystycznych, ubezpieczenie, opiekę przewodnicką.

 

Co powinniśmy spakować do plecaka:


DSCF5520 Ciepła odzież (rękawiczki, ciepła czapka), śpiwór, karimata i latarka są obowiązkowe. Buty dobrze zaimpregnowane lub napastowane ułatwią przetrwać stopom, a stara gazeta może uratować je po przemoczeniu. Niezbędnik (łyżka, nóż, widelec), menażka i kubek. Termos z gorącą herbatą sprawi, że wędrówka stanie się łatwiejsza w zimowych warunkach. Wyżywienie wspólnie organizujecie na Waszych trasach, przewdonicy prowadzący trasy skontaktują się z Wami w tym celu. Macie wątpliwości i pytania dotyczące sprzętu lub tego co powinniście zabrać? Piszcie lub dzwońcie śmiało. Zawsze odpowiemy.

 

Trasy rajdowe i Przewodnicy:


marcin_tabala


TRASA I - Hydro-Wege-Beskid
poprowadzi: Marcin Tabała (127)

 

 Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd się bierze prąd w Waszych gniazdkach? I dlaczego suszarki nie wieją słabiej w godzinie szczytu? Jeśli chcecie się dowiedzieć tego oraz wiele więcej, zapraszam na wędrówkę na wskroś Beskidu Małego. Zajrzymy do jednej z ciekawszych w Polsce elektrowni szczytowo-pompowych umieszczonej całkowicie w… wierzchołku góry. Będziemy obserwować rzekę Sołę wcinającą się przełomem w Beskid Mały i dzielącą go na dwie części. Zdobędziemy najwyższy szczyt tego pasma oraz spróbujemy popatrzeć z góry na historię i kulturę Żywiecczyzny. Gdzie to możliwe, będziemy zbaczać z utartych szlaków, kierując się na ciekawe formacje skalne i przygotowując posiłek przy cieple ogniska.

Dodatkowo, na trasę zapraszam w szczególności wszystkich jaroszów, pragnących zakosztować kulinarnych doznań w warunkach polowych. Dla tych, którzy nie są w stanie wyobrazić sobie dnia bez kawałka mięsa, gwarantuję, że nie będą chodzić głodni! Potrawy wegetariańskie, przyprawione dodatkami z dalekich krajów lub zwykłe kanapki okraszone bałkańskimi lub włoskimi ziołami mogą być wspaniałym i pełnowartościowym zamiennikiem.

Nie oznacza to, jednak, że mięsożercy nie zostaną wpuszczeni na trasę. Jednakże oznacza to na pewno… ABSOLUTNY ZAKAZ PASZTETÓW! :)

Dzień pierwszy (piątek)
Kobiernice-Podgrodzie – ruiny zamku „Wołek” – Bujakowski Groń – Hrobacza Łąka – Przeł. Przegibek – Magurka Wilkowicka – Czupel – Międzybrodzie Żywieckie (nocleg)

Najwyższy punkt: 933 mnpm (Czupel)
Najniższy punkt: 300 mnpm (Kobiernice-Podgrodzie)
Długość trasy: ok. 16 km

Dzień drugi (sobota)
Międzybrodzie Żywieckie – Góra Żar (zwiedzanie elektrowni) – Kiczera – Wielka Cisowa Grapa – Kocierz – Przełęcz Kocierska – Potrójna – Chatka pod Potrójną (nocleg)

Najwyższy punkt: 892 mnpm (Potrójna)
Najniższy punkt: 370 mnpm (Międzybrodzie Żyweckie)
Długość trasy: ok. 19 km

Dzień trzecu (niedziela)
Łamana Skała – Mlada Hora – Gibasówka – Kucówki – Kocierz-Walaszki (modyfikacja: Kucówki – Łysina – Kocierz)

Najwyższy punkt: 929 mnpm (Łamana Skała)
Najniższy punkt: 550 mnpm (Kocierz-Walaszki) lub modyfikacja: 500 mnpm (Kocierz)
Długość trasy: ok. 8 km (modyfikacja: 11 km)

 

amelia_szafranska

 

TRASA II
poprowadzi: Amelia Szafrańska (128)

 

 

 

 

Czy ktoś zaryzykuje zapisać się na trasę iście kameralną?
Gdzie wiadomo tyle, że początek będzie w mieście, które kremówkami słynie?
Cała trasa rozłoży się pomiędzy dwiema dużymi dolinami,
Wyruszymy znad rzeki Skawy, a Sołe po trzech dniach przywitamy.
Pierwszy nocleg przypadnie na Groniu, Jaworzynką niegdyś zwanym,
a po drodze będzie Gorzeń, Kamień i prawdziwej arki poszukiwanie.
Następnego dnia Komoniecki do swej groty przy Dusiołku nas zaprosi, 
a do Pana Staszka na Gibasach sami na herbatę się wprosim
Oczywiście w chatce Pod Potrójną drugi nocleg zaliczymy,
lecz trzeciego dnia jej progi szybko opuścimy.
Naszym celem będzie Tresna - nie mylić z treską ozdobną -
zobaczymy tam jak wygląda największe na Sole sztuczne jezioro.
I kwitując trasę drugą będzie to spacer raczej "lajtowy",
śpieszcie więc z zapisami, bo ilość osób na trasie ograniczona.


piotr_debicki

 

TRASA III
poprowadzi: Piotrek ''Peter'' Dębicki (132)

 

 

 

Dzień pierwszy - tradycyjnie długi, ale z widoczkami!

Desant i zakupy w Wilkowicach - Magurka Wilkowicka - Czupel - Rogacz - zapora w Tresnej - Kościelec - Jaworzyna - Przełęcz Przysłop Cisowy (ewentualny wypad na Kiczorę i Żar, jeśli będzie chęć i ochota w ekipie ;) - Kocierz - Przełęcz Kocierska - Potrójna (baza)

 

Dzień drugi - tradycyjnie lajtowy, czyli na lekko.

Chatka pod Potrójną - Łamana Skała - Grota Komonieckiego - Czarna Góra - Targoszów - Goncarz - Groń Jana Pawła II - Leskowiec -Smrekowica - Łamana Skała - baza i prezenty.

 

Dzień trzeci - tradycyjnie krótki, jaskiniowy.
Chatka pod Potrójną - Łamana Skała - Mlada Hora - Gibasówka - Łysina - Kocierz (meta i transporter do domu).

 

Trasy mogą ulec modyfikacji ze względu na pogodę (brak śniegu???) i kondycję sekcji marszowej ;)
Ps. Nie zapomnijcie cudokremu, Mikołaje będą na szlaku hahaha!!!

 

wojtek_stopczanski


TRASA IV
poprowadzi: Wojtek Stopczański (139)

 

 

 

Pierwszy dzień

Z Wilkowic pójdziemy czerwonym szlakiem na Magórkę Wilkowicką, a tam spotkamy się pewnie z trasą Petera... :). Jednak dalej powędrujemy już w innym kierunku - na północ - przez Przegibek, na Groniczki i do Hrobaczej Łąki. Tutaj będzie okazja podziwiać niespotykane nigdzie indziej widoki na jeziora Beskidu Małego i jeżeli pogoda pozwoli, to także odległych gór Beskidu Żywieckiego. Czerwonym szlakiem, a następnie niebieskim dojdziemy do Porąbki. Trochę cywilizacji na obiadowy czas i dalej ruszymy już zielonym szlakiem Bukowskim Groniem do Trzonki, gdzie w Chatce Limba będziemy mieli nocleg.

 

Drugi dzień

Do Przełęczy Kocierskiej dojdziemy zielonym szlakiem. Tutaj zaczyna się trzecia część Beskidu Małego, druga to Góry Zasolskie. Idąc w kierunku Łamanej Skały - czerwonym szlakiem - dojdziemy na Potrójną, a stamtąd blisko już będzie do Chatki Pod Potrójną, gdzie spotkamy się z wszystkimi trasami. Po dojściu na miejsce zostanie trochę czasu na mały rekonesans po okolicy i na zrobienie dobrej glumzy ;) zanim zasiądziemy do wieczornego ogniska.

 

Trzeci dzień

Przez Łamaną Skałę pójdziemy do Kocierza Rychwałdzkiego, dzie czekać będzie na nas autokar. I z powrotem do Łodzi...

 

Fotorelacje z ostatnich rajdów

DSCF0709-P50 Rajd Majowy 2009 105-P50 DSCF1013-P50 DSCF5525
Rajd Majowy 2009 27-P50 DSCN9190 DSCN9202 P3280285-P50