SKPB Łódź My w górach Rajdy Zapowiedzi rajdów 2012 - kwietniowy XXIII Rajd Primaaprilisowy
2012 - kwietniowy XXIII Rajd Primaaprilisowy
Autor: Szymon Gradka    Utworzone: 07.08.2020

palakatskpb_xxiiirp  U progu 2012 roku – roku Mistrzostw Europy w czerwcu i zapowiadanego końca świata w grudniu zapraszamy do chwili wytchnienia na szlakach i płajach Beskidu Żywieckiego i Orawy. Już dziś zarezerwuj sobie trzy dni od 30 marca do 1 kwietnia na włóczęgę wśród budzącej się do życia przyrody rejonu Babiej Góry i Policy. Po odwiedzinach na szczycie Królowej Beskidów, lub w zapomnianych zakątkach tajemniczej Orawy, po gruntownym przedeptaniu Pasma Policy, lub pobieżnej wizycie w paśmie Jałowieckim czy Pewelskim wszyscy spotkamy się w gościnnym schronisku na Hali Krupowej na finałowym ognisku.

Warto wiedzieć że budowę tego schroniska współfinansował przed II wojną światowa Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego – jest to więc kawałek Łodzi w górach! nigdzie jak tam możemy czuć się jak w domu. Więcej informacji o schronisku na ich przebogatej stronie (polecam Księgę Rekordów Schroniska!) http://www.krupowa.gory.pl

 

dscf0219 Po wspólnej podróży autokarem poszczególne trasy zaczynają wędrówkę w piątek rano, by po dwudniowej wędrówce spotkać się ponownie w sobotę wieczorem przy wspólnym ognisku. Nie będziemy próżnować także w niedzielę – już rankiem każda grupa rusza w swoją stronę, by przed zachodem słońca wyruszyć wspólnie autokarem w drogę powrotną do Łodzi. Zależnie od upodobań można wybrać trasę bardziej lub mniej przywiązaną do swojego plecaka – dla miłośników wyrypy w starym dobrym stylu wędrówka Pasmem Pewelskim i Jałowieckim – codziennie z plecakiem. Dla nieco wygodniejszych trasy z możliwością częściowego zostawienia bagażu na kilka godzin lub na cały dzień w bazie. Krajoznawcy nie powinni ominąć możliwości zwiedzenia kilku sztandarowych miejsc na Orawie!

dscf0249 Jeśli zastanawiasz się czy rajd to coś dla Ciebie proponujemy: nie trać czasu – lepiej zacznij wybierać najciekawszą trasę! Na rajdy jeżdżą studenci, nie brakuje jednak miejsca dla licealistów. Kto raz połknie bakcyla – nie może przestać jeździć – sporo jest więc osób, które studencką mają już tylko duszę. Nie martw się, że nie masz z kim się zapisać – tu z pewnością znajdziesz towarzystwo ludzi kochających góry i otwartych na przygodę. Nic nie zbliża bardziej niż wspólna glumza, łyk wody z jednego strumienia czy ciepło ogniska u stóp najwyższego beskidzkiego szczytu w całości po polskiej stronie granicy (a takim jest właśnie Polica w pobliżu której zlokalizowane jest schronisko na Hali Krupowej) Z każdą grupą wędruje przewodnik SKPB Łódź dbający o bezpieczeństwo, okraszający wędrówkę swoimi opowieściami i znajdujący drogę w plątaninie grzbietów i dolin.

 

dscf0172 Wyjazd i powrót:  

Wyjeżdżamy w 29 marca (czwartek) późnym wieczorem (zbiórka o godz. 23:30) z parkingu przed Łódzkim Domem Kultury naprzeciwko dworca PKP Łódź Fabryczna – zbiórka w pobliżu pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Powrót w to samo miejsce w niedzielę (1 kwietnia) wieczorem (ok. 23.00).

 

W obie strony jedziemy autokarem, dlatego prosimy o nie odwlekanie zapisów na ostatnią chwilę.

 

Cena Rajdu: 

Całkowity koszt Rajdu wynosi 170 zł i obejmuje on m.in.: przejazd autokarem w obie strony, noclegi na trasie, ubezpieczenie, opiekę przewodnicką, udział w ognisku zakończeniowym itp.

 

dscf0477 „Chłodnik 2012"

Masz śpiwór puchowy lub syntetyk o ambitnie wyglądających parametrach? Chcesz sprawdzić czy producent nie przesadził w opisach ekstermów? Chcesz przekonać się jak to jest nocować w namiocie przy temperaturze oscylującej w granicach zera? A może spałeś już na mrozie, lubisz to i masz ochotę wyrwać się na jedną noc z ciasnej sypialni i nadmiernie wygodnego łóżka? Chcesz zrobić to w bezpieczny i rozważny sposób z zapewnioną drogą odwrotu? Jeśli odpowiedziałeś TAK więcej niż trzy razy to szansa dla Ciebie!!! dscf0478

 

Istnieje możliwość nocowania na mecie rajdu w namiocie przy schronisku na Hali Krupowej – jeśli Ci się nie spodoba – czeka ciepłe i przytulne schronisko – jeśli zasmakujesz w takich przygodach możesz przedłużyć swój sezon biwakowy nawet do 365 dni w roku!

 

dscf6419 Po zgłoszeniu przy zapisie chęci wzięcia udziału w Chłodniku SKPB zapewnia namioty dostarczone do schroniska – nie będzie więc konieczności noszenia ich podczas rajdu. Przed wyjazdem oraz podczas wędrówki oraz na samym Chłodniku będzie możliwość konsultacji technicznej i wymiany doświadczeń z zimowego biwakowania.

Udział w Chłodniku nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, Chłodnik nie jest też akcją promocyjną żadnej firmy outdoorowej – to uczta dla smakoszy beskidzkiej przygody na którą każdy jest zaproszony!

 dscf9293 Kierownictwo Rajdu (tu można uzyskać wszelakie informacje)

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące rajdu i Chłodnika:

Pisz: rajd-beskidzki@tlen.pl

Dzwoń: kierownik rajdu Darek Łapiński tel. 504–816–983Zapisy:


dscf0187 Chcesz się zapisać – dostarcz nam swoje dane do ubezpieczenia (imię, nazwisko, adres, nr PESEL):

1. Spotykając się z nami:

- w siedzibie SKPB Łódź przy ul. Lipowej 48 w każdą środę w godzinach 18:00 – 19:00

- w Biurze Turystycznym „Harctur" ul. Piotrkowska 99 wtorek, czwartek 16:00 – 17:00

- "dogadując się" indywidualnie z Kierownictwem Rajdu

2. Wysyłając maila na adres rajd-beskidzki@tlen.plTrasy rajdowe (opisy tras autorstwa prowadzących, nieautoryzowane wstępy autorstwa Kierownictwa Rajdu)


Trasa I

janek_gargol


Jan „Gargólian" Gargól (107) – miłośnik nieprzetartych szlaków i karkołomnych przygód w beskidzkich ostępach tym razem w dobrotliwej odsłonie. Dwa noclegi w jednym miejscu pozwalają zostawić część bagażu podczas drugiego dnia wędrówki. Jego propozycja trasy pozwoli gruntownie poznać Pasmo Policy i leżące u jego stóp najważniejsze miejscowości – od sztandarowych z Zawoją na czele, po smaczki dla koneserów w postaci niewielkiego skansenu w Sidzinie

 

"Zapraszam zainteresowanych do wspólnej wędrówki w paśmie Policy Beskidu Żywieckiego. Poprowadzę Was przez leśne ostępy tego masywu, a z polan pooglądamy Babią Górę w późnozimowej szacie i sąsiednie grupy górskie.

 

Dzień pierwszy (piątek, 30 marca 2012 r.)

Juszczyn - Jawor 857 m npm - Juszczyn Polany - Przeł. Kucałowa 1170 m npm - Schronisko PTTK na Hali Krupowej.

 

Przez większość dnia towarzyszyć nam będzie żółty szlak.

 

Dzień drugi (sobota, 31 marca 2012 r.)

Wycieczka "na lekko" - większość bagażu zostawiamy w schronisku.

Schronisko PTTK na Hali Krupowej - Polica 1369 m npm (szlak czerwony - główny szlak beskidzki) - Czyrniec 1328 m npm - Przeł. Zubrzycka 876 m npm (szlak niebieski) - Sidzina Wielka Polana - Sidzina Dom Wczasów Dziecięcych (zwiedzenie skansenu) - Kordelka - Przeł. Kucałowa 1170 m npm (szlak zielony) - Schronisko PTTK na Hali Krupowej.

 

Dzień trzeci (niedziela, 01 kwietnia 2012 r.)

Schronisko PTTK na Hali Krupowej - Polica 1369 m npm - Cyl Hali Śmietanowej 1298 m npm (szlak czerwony - główny szlak beskidzki) - Mosorny Groń 1047 m npm - Zawoja Podryzowane (szlak żółty)

 

 

TRASA II

piotrek_maczewski


Piotrek ''Mączek'' Mączewski (123) – muzyczna nadzieja łódzkiego SKPB, rzadko wychodzi w góry bez gitary przytroczonej do plecaka. Tym razem proponuje trasę pozwalającą poznać fragmenty często pomijanego Pasma Pewelskiego Beskidu Makowskiego, oraz Pasma Jałowieckiego i Policy Beskidu Żywieckiego – klasyczna trzydniowa wędrówka z urokliwym noclegiem w studenckim schronisku na Pod Solniskiem. I do tego ten fantastyczny drewniany kościół w Lachowicach!

 

Dzień pierwszy

Pasmo Pewelskie – czyli co to właściwie za Beskid?

Pierwszy dzień naszej wiosennej wędrówki rozpoczniemy w okolicach Żywca we wsi Mutne, skąd rozpoczniemy marsz Pasmem Pewelskim. Po krótkim godzinnym podejściu z doliny naszym oczom, ukażą się piękne widoki na najwyższe szczyty Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Małego i będą nam towarzyszyć przez kilka dobrych godzin. Po południu podziwiać będziemy zabytkowy drewniany kościół p.w. św. Piotra i Pawła w Lachowicach, skąd udamy się do studenckiego schroniska „Pod Solniskiem" na Polanie Adamy.

 

Dzień drugi

Z dystansem do monarchii

Drugi dzień to nieprzerwane towarzystwo Królowej Beskidów – Babiej Góry, której sylwetka będzie nam o sobie nieustannie przypominać. Ze schroniska na Adamach wygodnym traktem grzbietowym przez przeł. Cichą, Jałowiec, przeł. Klekociny udamy się do Zawoi Wilcznej, skąd po uzupełnieniu niezbędnych zapasów, skierujemy nasze kroki przez Mosorny Groń i Cyl Hali Śmietanowej na Policę – wybitny szczyt Beskidu Żywieckiego. Nocujemy w pobliskim schronisku PTTK na Hali Krupowej.

 

Dzień trzeci

Chodźmy na wschód, tam musi być jakaś cywilizacja

Eksplorując Pasmo Policy – które w czasie drugiej wojny światowej z racji na swój trudno dostępny charakter było ostoją partyzantów – wśród dzikich ostępów będziemy szukać dogodnego zejścia do doliny Skawy.

 

 

Trasa III

Rafał Bargiel (98) – człowiek z którym nawet pod śniegiem po pas uda się znaleźć pierwsze ślady wiosny – przyroda mówi do niego na każdym kroku, on zdaje się znać język ptaków i kwiatów. Tym razem zaskakująca trasa rozpoczynająca się od zwiedzania najciekawszych miejsc Orawy – tylko trzech – dla zaostrzenia apetytu, ale dających przekrój potencjału tego tajemniczego skrawka Polski z którego wody z potoków prędzej dopłyną do Krymu niż na Hel. Dodatkowa atrakcją z pewnością będzie nocleg w sercu Babiogórskiego Parku Narodowego w najnowszym budynku beskidzkiego schroniska.

 

Dzień pierwszy

Zabytkowa Orawa i zachód słońca na Babiej Górze.

rb-prima Zaczniemy kulturalnie. Pierwszy przystanek to zapomniany, XIX-wieczny kirkut w orawskim Podwilku. Następny przystanek to prawdziwy smaczek tutejszej architektury drewnianej – XVII-wieczny kościół w Orawce. Z zewnątrz prosty, wręcz ascetyczny, w środku barokowy – dosłownie i metaforycznie. Trzeci przystanek to skansen – Orawski Park Etnograficzny (wstęp 12 zł). Tu rozstajemy się z autokarem i po zwiedzaniu ruszamy w góry.

Ze skansenu w Zubrzycy na Babią Górę (5h). Przez przełęcz Lipnicką i taras widokowy na Sokolicy. Ze szczytu Babiej podskoczymy na herbatkę (własną) do schroniska Beskidenverein. Zerkniemy na iście alpejski rumosz północnych stoków Diablaka i najtrudniejszy szlak Beskidów – Perć Akademików. A jeśli tylko pogoda pozwoli, będziemy też delektować się szeroką panoramą gór – od Tatr po Beskid Mały. Zachód słońca na Babiej (19:11) i zejście komfortowym Głównym Szlakiem Beskidzkim do schroniska na Markowych Szczawinach (2h). Z pewnością nie zawadzi mieć latarkę.

 

Dzień drugi

Leśna wędrówka, pasmo Polic, impreza firmowa.

Po krótkiej wizycie w muzeum turystyki na Markowych Szczawinach, przejdziemy Górnym Płajem – XIX-wiecznym, myśliwskim traktem u podnóży Babiej Góry, do przełęczy Lipnickiej (2h). Wejście na pasmo Polic. Wypad na punkty widokowe Czyrniec i Jasną Górę. Poszukamy też śladów biegnącej tędy niegdyś granicy. Dochodzimy do schroniska na Hali Krupowej (4h) gdzie wszystkie trasy rajdu zostają na nocleg. Ognisko, tańce, hulanki, etc.

 

Dzień trzeci

Na wolniejszych obrotach.

Startujemy niekoniecznie wcześnie rano. Trasa będzie wiodła łagodnie wschodnim grzbietem pasma Polic, aż do granic Beskidu Żywieckiego. Po drodze miejsca związane z walkami partyzanckimi. Dla zrównoważenia kulturalnych początków wyprawy, mocny akcent końcowy – Burdelowa Góra. Autokar łapiemy w przysiółku Kojszówka (4h).

 

 

Trasa IV

piotr_debicki


Piotrek ''Peter'' Dębicki (132) - w plątaninie historycznych dat i nazwisk radzi sobie równie dobrze jak na beskidzkich bezdrożach. Rejon przebiegu dawnych granic Polski, teren operowania licznych grup partyzanckich, miejsce narodzin beskidzkiej turystyki – dla niego to jak nie kończąca się karta dań które będzie mógł serwować w swych opowieściach. Także na tej trasie można skorzystać z możliwości jednodniowej wędrówki na lekko zostawiając plecak w kwaterze. Na przebieg drugiego dnia spory wpływ będzie miała ilość śniegu na szlakach.

 

,,Widokowe łakomstwo czyli cztery pasma-cztery jedynki".

Dzień pierwszy

Zaczynamy spacerkiem z Zawoji do Wełczy, gdzie zakładamy bazę w schronisku młodzieżowym.

Na drugie śniadanie konsumujemy pyszne widoki z Jałowca(1111) na najwyższe szczyty Beskidu Żywieckiego. W trakcie dalszej wędrówki apetyt nasycimy panoramą z Mędralowej(1169).

Poszukamy też śladów historii na Hali Mędralowej i Hali Kamińskiego po czym przez Przełęcz Klekociny wrócimy do Wełczy...na kolację.

 

Dzień drugi

Po śniadaniu desantujemy się przed Skansenem im.J.Żaka na Markowych Rówienkach. Po jego zwiedzeniu ruszamy do schroniska na Markowych Szczawinach. Tu mamy przerwę regeneracyjną połączoną z obejrzeniem ekspozycji w Muzeum Turystyki Górskiej PTTK. Od tej pory będzie nam towarzyszył GSB ze swymi panoramami i dzisiejszym daniem głównym czyli Babią Górą(1725).

Po rekonesansie okolic Diablaka zejdziemy na Przełęcz Krowiarki. Po lekkim podwieczorku zdobędziemy Policę(1369), a wędrówkę zakończymy w Schronisku PTTK na Hali Krupowej, gdzie zjemy kolację. Późny deser zapewnia Kierownik i jego „Podopieczni". Palce lizać!!!

 

Dzień trzeci

Na pewno śniadanie i zejście do Zawoji, a droga...jak fantazja pozwoli to kto wie hehehe!!!

 

Menu przygotował:

Piotr Dębicki „Peter"(132)

Ps. A jak pogoda nie dopisze(tfu,tfu,tfu!!!) to i tak będzie „sudownie"!!!

 

Trasy mogą ulec zmianie zależnie od warunków pogodowych (przede wszystkim ilości śniegu) i kondycji uczestników.

 

 

Co ze sobą zabrać, czyli trochę o... sprzęcie

Każdego dnia śpimy gdzie indziej wędrując z całym dobytkiem na placach – kluczem do sukcesu jest więc dobry plecak i odpowiedzi dobór zabranych rzeczy (z pewnością nie może być ich zbyt wiele). Każdego dnia czeka nas kilka godzin na nogach – konieczne są więc wygodne buty na grubej podeszwie, najlepiej sięgające za kostkę dla poprawy bezpieczeństwa na bieszczadzkich błotnych stokach. Nawet jeśli cenisz elegancję ponad wszystko nie wybieraj się na Rajd w nowiutkich butach prosto ze sklepu – warto je rozchodzić wcześniej podczas krótszych spacerów !

 

Ekwipunek:

- śpiwór, karimata

- ubrania (odzież przeciwdeszczowa, ciepła bluza lub polar, odpowiednia ilość podkoszulek i bielizny osobistej, zapas skarpetek, krótkie i długie spodnie, komplet odzieży do spania, zakryte obuwie za kostkę (najlepiej buty górskie), dodatkowa para butów na przebranie po wędrówce (najlepiej spisują się sandały), obowiązkowo nakrycie głowy

- przybory toaletowe

- krem i okulary dla ochrony przed słońcem

- przybory kuchenno-jadalniane (nóż, łyżka, kubek metalowy, menażka, są tacy którzy lubią brać ściereczki, na których przyrządzamy kanapki)

- latarka i zapasowy komplet baterii, ewentualnie zapasowy akumulator do komórki

- kijki trekkingowe dla osób o wrażliwych stawach kolanowych (i nie tylko dla nich)

- NIE ZAPOMNIJ o dokumentach osobistych, legitymacjach uprawniających do zniżek (studenckie, szkolne, PTTK, EURO 26, itd)

- KONIECZNIE zabierz zapas stale zażywanych leków na czas wyjazdu, przydać się mogą także plastry, talk, ewentualnie opaska elastyczna na kolana

- WYSOCE WSKAZANE są wszelakie instrumenty muzyczne mniejsze od fortepianu, śpiewniki

- BEZWZGLĘDNIE OBOWIĄZKOWY dobry humor, uśmiech i otwartość na wielką beskidzką przygodę

 

Jedzenie:

dscf0250 Nic nie tworzy grupy tak silnie jak wspólne posiłki przygotowane własnymi rękami, dlatego kuchnie będziemy prowadzić razem. Wiem że są ludzie którzy nie potrafią zasnąć bez codziennego wieczornego ogniska – z pewnością na trasach namiotowych nie będzie z tym problemu! Warto zabrać ze sobą niewielki zapas żywności – resztą będzie uzupełniona wspólnymi zakupami już na miejscu.

Śniadanie i obiad to najczęściej kanapki (przydadzą się więc konserwy rybne, pasztety, nieśmiertelne paprykarze, ale też krojone wędliny, sery, warzywa, dżemy...). Wieczorem – w nagrodę za całodzienne zmagania z drogą – ciepła Gluza (nie wiesz co to jest – to coś do czego najszybciej zaczyna się tęsknić po powrocie z rajdu) – przydadzą się makarony, kasze lub ryże w torebkach, sosy w proszku, warzywa konserwowe (groszek, kukurydza, fasola). Do tego trochę kiełbasy lub mielonki i potrawa gotowa! (są też wersje wegetariańskie :)

Podczas wędrówki nieocenione będą smakołyki – czekolada, ciastka, bakalie...

Nie zapomnijcie o zabraniu termosów na ciepłą herbatę do picia podczas wędrówki.

 

Fotorelacje z ostatnich rajdów

SSA45207-P50 DSCF4787-P50 DSCF0725-P50 Rajd Majowy 2009 54-P50
DSC05237-P50 IMG_1212-P50 DSCN9207 DSCF0726-P50