| |||
W dniach 12-14 października 2012 r. Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi zaprasza na XXXII Rajd Beskidzki. W tym roku jesień przywitamy w Beskidzie Żywieckim. Czekają nas trzy dni górskich wędrówek oraz ześrodkowanie wszystkich tras w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Złatnej, gdzie biesiadowaniu przy wspólnym ognisku – mamy nadzieję – nie będzie końca :)
Jeżeli masz ochotę: pozytywnie rozpocząć rok akademicki (wersja dla studentów) lub odetchnąć od codzienności (wersja dla zapracowanych), a do tego chwilowo uciec od zgiełku miasta, popatrzeć jak kolorowo „starzeje się” lato, poszurać stopami w szeleszczących liściach, pochodzić z głową w chmurach oraz przede wszystkim poznać fantastycznych ludzi z którymi przemierzysz niejeden kilometr, a wieczorem zasiądziesz przy wspólnym ognisku… to ten wyjazd jest dla Ciebie :)
Informacje ogólne:
Kierownictwo rajdu (udziela wszystkich informacji o rajdzie): Anna Niewiadomska (138) tel. 600-705-597 mail: rajd@skpb.lodz.pl (nowy adres rajdowy!)
W obie strony jedziemy autokarem. Wyjeżdżamy w nocy 11/12 października (czwartek/piątek) – zbiórka o godz. 00.00 – z parkingu przed Łódzkim Domem Kultury (ul. Traugutta 18) naprzeciwko dworca PKP Łódź Fabryczna. Powrót w to samo miejsce 14 października (niedziela) wieczorem około godz. 22.00. Ilość miejsc ograniczona pojemnością autokaru – przy zapisach kto pierwszy ten lepszy :)
Cena rajdu:
Zapisy:
Przy zapisach należy podać imię i nazwisko, adres, nr PESEL (potrzebne do ubezpieczenia) oraz nr telefonu. Pobieramy również zaliczki wysokości 100 zł będące potwierdzeniem zapisu na rajd.
Trasy rajdowe i Przewodnicy: TRASA I Raczańskim Workiem poprowadzi: Marcin Tabała (127) Brak wolnych miejsc!
Najwyższy punkt: 1266 m n.p.m. (Rycerzowa Wielka)
Najwyższy punkt: 1084 m n.p.m. (Krawców Wierch)
Najwyższy punkt:1144 m n.p.m. (Redykalny Wierch) lub 853 mnpm (Zapolanka)
TRASA II Tam, gdzie Soła dzieli Beskid na Śląski i Żywiecki... poprowadzi: Wojtek Stopczański (139) Brak wolnych miejsc! Dzień 1 (piątek) A rano spektakularny wschód słońca z Hali Rysianka. Wszystko jak na dłoni, a panorama jakby z nieskończoną ilością gór... z Tatrami, Wielkim Choczem, Fatrą Małą i fragmentem Wielkiej, Magurą Orawską i Workiem Raczańskim. Takie wschody słońca na Rysiance są zawsze gwarantowane.
Dzień 2 (sobota) Drugiego dnia naszego rajdu powędrujemy czerwonym szlakiem na Trzy Kopce i stamtąd już żółtym szlakim i granicą państwa na Krawców Wierch 1084 m n.p.m. Cały czas dostarczane będą emocje związane z widokami na słowackie góry wraz ze srebrzystą taflą Jeziora Orawskiego. W pobliskiej bacówce PTTK na Krawców Wierchu możliwy będzie obiadek i dalej wędrówka do Złatnej przez górę Straceniec. Do doliny Bystrej będziemy mieli już niedaleko. To właśnie od tej rzeki nazwę swoją zawdzięcza Złatna, poniważ Bystra nazywała się wcześniej Złotna (prawdopodobnie od aluwialnego złota). Ale jeszcze wcześniej wieś nosiła nazwę Sołka, bo myślano, że właśnie tutaj Soła bierze swój początek. W Złatnej znajduje się źródło leczniczej wody zwanej "śmierdzącym potokiem" oraz dwór z czasów Habsburgów i pozostałości po hucie szkła. W szkole spotykamy się z pozostałymi uczestnikami tras rajdowych. Będzie ognisko, dużo śpiewu i zabawy...
Trzeciego dnia wracamy do Łodzi. Ale zanim to zrobimy pozostanie nam trochę czasu na dobrą wycieczkę w terenie z kompasem w ręku :) Zobaczymy także hutę szkła i napijemy się pysznej wody z leczniczego źródła :)
TRASA III poprowadzi: Michał "Lolo" Markowicz (129)
Dzień 1 (piątek) Starujemy z Rycerki Górnej, dalej już pojechać nie można :) Idziemy więc pieszo a naszym celem jest Wielka Racza (1236 m n.p.m. ) Po drodze przewodnik gwarantuje beskidzkie pogwarki i garść dowcipu. Prawda o wstrząsającej historii Żywiecczyzny, o Habsburgach i tragicznych dniach II WŚ będzie się przeplatać z opowieściami o półlegendarnych Zbójach – „dobrych chłopcach”. Idąc grzbietem granicznym obejdziemy Worek Raczański rozkoszując się panoramą na cały Beskid Żywiecki. Dzień pożegnamy (lub powitamy hehehe) zdobywając Wielką Rycerzową. Do schroniska zostało nam parę minut, ale kto wie jak zakończy się ten dzień…
Dzień 2 (sobota)
Dzień 3 (niedziela) Dla Chętnych Spacer po Okolicy z ogniskiem i odpiekaniem kiełbasek fakultatywnie wycieczka do Żywca i zwiedzanie Browaru (dodatkowa opłata 22-30 zł)
TRASA IV - rodzinna poprowadzi: Edyta Wiśniewska (46) Brak wolnych miejsc! Sopotnia Wielka lub Korbielów - Hala Miziowa - Pilsko - Trzy Kopce - Hala Rysianka - Hala Lipowska - Złatna
TRASA V poprowadzi: Szymon Gradka (121) Oprócz typowej wędrówki w pięknej jesiennej scenerii po beskidzkich szlakach, ale także i poza utartymi drogami zawsze musi pojawić się coś co sprawi, że rajd zostanie w pamięci na jeszcze dłużej. Raz stanowią je piękne wschody słońca, innym razem zachody. Tym razem oprócz zaplanowanego wschodu słońca na Pilsku (jeśli warunki pogodowe i morale załogi pozwolą) będziemy również mogli poznać ideę geocachingu. W tym celu wyposażeni w odbiornik GPS poszukamy kilku ukrytych skarbów. Tym samym będzie połączenie przyjemnego z pożytecznym. Przy okazji poznamy działanie GPSa i spróbujemy wykorzystać jego możliwości w planowaniu naszej wędrówki. Na koniec będziemy mogli spojrzeć w nasze statystyki zebrane podczas marszu. Czy okaże się, że nasze tempo przypomina tempo ślimaków ciągnących swoje domy na plecach? A może jednak będziemy bliżej sprinterów? O tym przekonamy się już wkrótce. A zamierzamy tego dokonać w ciągu trzech dni naszej wspólnej wędrówki. Dzień 1 (piątek) Podobnie jak trasa numer II rozpoczniemy naszą wędrówkę w Węgierskiej Górce. W pierwszej kolejności zwiedzimy fortyfikacje "Wędrowiec", "Wąwóz" i "Wyrwidąb". Następnie udamy się trasą:
Abrahamów - Suchy Groń - Romanka (1366 m n.p.m.) - Majcherkowa (1355 m n.p.m.) - Sopotnia Wielka Kolonia - Buczynka (1205 m n.p.m.) - Schronisko PTTK Na Hali Miziowej
Dzień 2 (sobota) Jeśli pogoda pozwoli dzień rozpoczniemy bardzo wcześnie rano udając się z lekkimi plecakami wyposażonymi w termosy z ciepłą herbatą oraz produkty do przygotowania szybkiego śniadania na wchód słońca na Pilsko (1557 m n.p.m.). Niezbędne będą czołówki/latarki. Następnie napełnieni pięknymi widokami powrócimy do schroniska by zabrać resztę naszych bagaży i udać się trasą:
Schronisko PTTK Na Hali Miziowej - Munczolik (1356 m n.p.m.) - Palenica (1343 m n.p.m.) - Trzy Kopce (1216 m n.p.m.) - Schr. PTTK Na Rysiance - Rysianka (1322 m n.p.m.) - Schr. PTTK Na Hali Lipowskiej - Lipowski Wierch (1324 m n.p.m.) - Hala Gawłowska - Boraczy Wierch (1244 m n.p.m.) - Hala Bacmańska - Redykalny Wierch (1144 m n.p.m.) - Hala Redykalna - Szkoła w Złatnej Dzień 3 (niedziela) Jeśli siły i humory pozwolą wybierzemy się na krótką wycieczkę do Bacówki PTTK Pod Krawców Wierch. Podążymy w tym celu Grzebietem Okrągłe, bo następnie skierować swe kroki wzdłuż granicy na Krawców Wierch (1084 m n.p.m.). Z powrotem udamy się niebieskim szlakiem by po około godzinie/półtorej ponownie zameldować się na dole i rozpocząć podróż powrotną do Łodzi.
Serdecznie zapraszam i już zachęcam do przygotowania aparatów fotograficznych. Na pewno będzie mnóstwo okazji aby uwiecznić zapierające dech w piersiach piękne widoki, a przy okazji być może wygrać nasz konkurs fotograficzny, o którym więcej przeczytacie tutaj.
Co ze sobą zabrać:
Uwaga! ZAPRASZAMY!!! |