SKPB Łódź My w górach Rajdy Zapowiedzi rajdów 2013 - grudniowy XXII Rajd Mikołajkowy
2013 - grudniowy XXII Rajd Mikołajkowy
Autor: Amelia Szafrańska    Utworzone: 07.08.2020

plakat-mikolajkowy2013 Czy widzieliście już śnieg w tym roku? Warto poszukać go tam, gdzie pojawia się najwcześniej i w największych ilościach, czyli w górach! Dlatego zapraszamy wszystkich górołazów, jak i początkujących na XXII Rajd Mikołajkowy. Na początku grudnia zaspy jeszcze nie takie straszne, a już będzie czuć rześkie, mroźne powietrze. To już czas, by złapać solidny górski oddech przed świąteczną gorączką. Z nami każdy może zaznać paru dni odpoczynku w głuszy Beskidu Żywieckiego. Przygotowaliśmy trasy – widokowe perełki, na których doświadczeni przewodnicy pokażą miejsca, gdzie rzadko zagląda „niedzielny turysta". Słoneczna strona Babiej Góry, tutaj każdy znajdzie coś dla siebie; opisy tras znajdziesz poniżej. A po dwóch dniach wędrówki spotkamy się przy kominku w Chatce „Łosek" w Paśmie Pewelskim Beskidu Makowskiego, gdzie przypomnimy sobie kolędy i nie tylko.

Nie zwlekaj z zapisami i już dziś zarezerwuj sobie weekend 6 – 8 grudnia!


_dsc0035 Informacje i zapisy:

  • w siedzibie SKPB Łódź: ul. Lipowa 48 (I piętro), w każdą środę 18.00-20.00
  • u kierownika Rajdu: Miłek Wojtunik rajd@skpb.lodz.pl, tel. 665-519-186

Przy zapisach należy podać imię i nazwisko, adres, nr PESEL (potrzebne do ubezpieczenia) oraz nr telefonu. Pobieramy zaliczki wysokości 100 zł jako potwierdzenie zapisu na rajd.

 

Wyjazd i powrót:

Wyjeżdżamy w nocy 5/6 grudnia (czwartek/piątek) – zbiórka o godz. 01.00 przed Łódzkim Domem Kultury (ul. Traugutta 18) na przeciwko dawnego dworca PKP Łódź Fabryczna. Powrót w to samo miejsce 8 grudnia (niedziela), około godz. 21.00.

Ilość miejsc ograniczona pojemnością autokaru – przy zapisach kto pierwszy ten lepszy.

  _dsc0043

Cena rajdu:

Całkowity koszt Rajdu wynosi 170 zł i obejmuje: przejazd autokarem w obie strony, dwa noclegi w warunkach turystycznych, ubezpieczenie, opiekę przewodnicką. Parę niespodzianek też się znajdzie. Wyżywienie zostanie zorganizowane przez przewodników na każdej z tras, ale i tak dodatkowa składka na produkty do posiłków okaże się niższa, niż gdyby każdy żywił się sam. Przewodnicy tras skontaktują się z Rajdowiczami.

 

Co musimy spakować do plecaka:

Niezbędna okaże się ciepła odzież. Prawdziwy, mrozoodporny ogr jest jak cebula – i tak należy się ubrać. Do tego buty za kostkę, którym śnieg niestraszny, najlepiej ze stuptutami. Gorąca zawartość termosu nieraz podnosi na duchu, podobnie jak latarka (najlepiej czołówka) oraz wszelakie przekąski postojowe słodkie i pożywne. W miejscach noclegu konieczny będzie śpiwór, jakieś naczynie i niezbędnik.

To jest oczywiście minimum potrzebne do przetrwania. Marszrutę może ułatwić cała masa sprzętu turystycznego dostępnego na rynku, od kijków trekkingowych po ocieplane majtki. Jednak nie ma co przeciążać plecaka, lepiej rozsądnie dobrać to, co potrzebne.

_dsc0116 Każdy z Rajdowiczów jest też proszony o przygotowanie drobnego, prostego prezentu za kwotę do 10zł, (najlepiej własnoręcznie), aby tradycji Rajdu Mikołajkowego stało się zadość. W ten sposób wszyscy uczestnicy będą obdarowani wylosowanym przez Mikołaja podarkiem.

Dodatkowo, jeśli grasz na najmniejszym choćby instrumencie, bądź wolisz gry karciane lub pchełki, zabierz je ze sobą – mogą umilić atmosferę i obudzić wiele emocji.

 

Jeśli macie wątpliwości i pytania dotyczące tras, sprzętu lub tego, co powinniście zabrać, pytajcie śmiało przez kontakt podany do zapisów.

 

Trasy rajdowe i przewodnicy:


maciek_klimczak

 

Trasa I – "Żywieckie pogranicza"

Poprowadzi Maciej Klimczak (113)

 

 

 

015 Chcesz zobaczyć Beskid Żywiecki bez granic?

Zastanawiałeś się kiedykolwiek jakz dobywa się Babią Górę od południa?

Wiesz jaka granica przebiegała Pasmem Jałowieckim i co oddziela Koszarawa?

Czy marzyłeś kiedyś o noclegu w zabytkowej chałupie... w skansenie?

Jeśli na którekolwiek pytanie odpowiedziałeś TAK - to znaczy, że ta trasa jest właśnie dla Ciebie!!!

 

Dzień 1 - czyli na Babią od południa

2-pod-gore Rajdowym autokarem podjeżdżamy do Orawskiej Polhory - stąd zaczynamy nasz marsz na Królową Beskidów - po drodze opowiemy sobie o pierwszych zdobywcach Babiej i... słowackich poetach u jej podnóża. Na szczycie upajać się będziemy dookolną panoramą, po czym zejdziemy do schroniska na Markowych Szczawinach. Po odpoczynku zejdziemy do Zawoi, gdzie znajdziemy nocleg w gościnnych progach skansenu.

 

Dzień 2 - czyli widokowych grzbietów czar

Zaczniemy od przejścia przez osiedle Czatoża, podziwiając zabytki budownictwa Babiogórców, stąd bystrym krokiem udamy się na grzbiet Pasma Jałowieckiego, by przez Kolisty Groń i Mędralową przejść do Koszarawy, do woli podziwiając panoramy na Beskid Żywiecki, Makowski, Mały... Wieczorem spotkamy pozostałe trasy w chatce na Lasku.

012

Dzień 3 - czyli powoli do domu czas

Z rana podejdziemy na nieodległy widokowy Lasek, skąd powoli i niespiesznie udamy się do Przyborowa na spotkanie z naszym autokarem.

Uwaga!!! Z racji na ewentualne niekorzystne warunki pogodowe trasa (zwłaszcza w dniu 1) może ulec zmianie.

 

krzysztof_kiryszewski

 

Trasa II – „Żywieckie manewry"

Poprowadzi Krzysztof Kryszewski (143)
Dzień 1 – Marsz na Pilsko

_dsc0039 Start na przełęczy Glinne, skąd ruszymy żwawym podejściem przez las. Przy zdobywaniu takiego zbocza na pewno szybko się rozgrzejemy. Dotrzemy na Pilsko, pełne dawnych zbójeckich polan wśród kosówki, bo to przecież drugi najwyższy szczyt naszych Beskidów. Powinny ukazać się nam widoki na prawie cały Beskid Żywiecki i nie tylko. Stamtąd już tylko zasłużone zejście na dół. Po drodze możemy zahaczyć o schronisko i sprawdzić warunki narciarskie. Na nocleg dotrzemy do jednej z klimatycznych chat w Korbelowie.

 

Dzień 2 – Kto dziś broni bunkrów?

_dsc0228 Zostawiając Pilsko za plecami, ruszymy wzdłuż jednego z dawnych szlaków kupieckich Żywiecczyzny, by dotrzeć do Krzyżowej. Tam planowane są autorskie zajęcia strategiczne pt. „Znajdź swój bunkier". Będziemy je zdobywać od tej samej strony, z której we wrześniu 1939 roku czyhały wojska niemieckie. Zdobywanie pięciu umocnień okaże się ciekawe nie tylko dla zainteresowanych tematyką militarną. Stamtąd pozostanie już tylko ruszyć w stronę Przyborowa i do mety Rajdu pod Łoskiem.

 

Dzień 3 – Odrobina musztry nie zawadzi.

Zajęcia taktyczne w śniegu. W zależności od dostępności surowca, walki o iglo lub mega bałwana. Nie róbcie tego w domu. Po udanym szturmie kierunek: Łódź. Dla opornych: bieg za autokarem.

 

 

ZAPRASZAMY!!!

 

Fotorelacje z ostatnich rajdów

DSCF0634-P50 IMG_1329-P50 DSCF5506 IMG_6238-P50
DSCF1053-P50 DSCF4787-P50 DSCN9207 DSCF5504