2013 - Rajd Orła
Autor: Amelia Szafrańska    Utworzone: 07.08.2020

szlak_jaga-kora  Jan Łożański pokonywał trasę Jaga-Kora kilkadziesiąt razy w czasie II Wojny Światowej. Jako kurier AK pod pseudonimem "Orzeł" i "Jan Madejski" przeprawiał ludzi, dokumenty i pieniądze - z Rymanowa, przez Haburę na Słowacji, do Budapesztu. Po kilkudziesięciu latach, w ubiegłym roku, udało się nam (Przemysław Seremak, Krzysztof Stopczański, Wojciech Stopczański) przejść trasę z Rymanowa do Habury. Chcieliśmy sprawdzić jak można było w jedną noc, pokonać trudną topograficznie trasę. W tym też czasie kolegom z Rzeszowa udało się wyznaczyć i oznaczyć szlak zbliżony do trasy Jaga-Kora. Chcąc przedstawić szlak i ścieżki, jakimi chodził nasz bohater "Orzeł", SKPB ŁÓDŹ postanowiło zorganizować rajd pod nazwą Rajd Orła. UWAGA!!! Zmiana terminu rajdu. Odbędzie się on w dniach 26-28 lipca. Nie będzie to jednak tylko rajd turystyczny, to także możliwość sprawdzenia samego siebie w warunkach zbliżonych do tych, w jakich kurierzy AK przeprawiali się przez ten kawałek Beskidu Niskiego (nocą i trasą nieco odbiegającą od szlaku oznaczonego).

 

Organizowane są dwie trasy


"TRAMP"

poprowadzi Basia Tenerowicz (141)

 

 

 

wojtek_stopczanski


"MORO"

poprowadzi Wojtek Stopczański (139)

 

 

 

 

Planowany przebieg tras

Najpierw pójdziemy do Wołtuszowej, stamtąd Działem do Przełęczy nad Wisłoczkiem. Dwie trasy (Tramp i Moro) idą razem. Po osiągnięciu Jawornika przez las Konfiniarka dochodzimy do Ruskiej Góry (583 m) - tutaj trasy rozdzielą się. Tramp pójdzie do Polan Surowniczych i tam zakończy pierwszy dzień rajdu. Trasa Moro pójdzie przez łąki, gdzie każde buty rozmiękają od rosy, do Woli Niżnej. Potem przez las Szachty i Popielak, Debrz do Woli Wyżniej i na Koprywniczną. W tej okolicy przekroczymy granicę państwa i pójdziemy do Habury. Planowane przybycie 6.00 – 9.00 rano.

W drugi dzień trasa Tramp pójdzie oznaczonym szlakiem "Jaga-Kora" do Jasiela. Trasa Moro po długim odpoczynku uda się w to samo miejsce niebieskim szlakiem ze Słowacji przez Groń, stamtąd już na "krechę". W Jasielu wspólnie biwakujemy do niedzieli. Pomnik Kurierów Beskidzkich w Jasielu będzie ostatnim celem naszego rajdu. Oddamy cześć naszym bohaterom i wrócimy pełni wrażeń do Łódki.

Planowaną trasę Rymanów – Habura można prześledzić w Google Maps


Wyjazd

Autokarem z Łodzi w piątek rano 5 lipca 2013 r. o godz. 7:00. Jedziemy do Rymanowa. Wymarsz na trasę o godzinie 17.00 z parku zdrojowego w Rymanowie Zdrój. Miejsce zbiórki w Łodzi zostanie podane przed wyjazdem.

 

Noclegi

Planujemy noclegi pod namiotami jednak zakładamy także wariant awaryjny "pod dachem". Konieczne jest więc zabranie odpowiedniego sprzętu: karimata, śpiwór, czołówka. Kwestie związane z namiotami i innymi szczegółami związanymi z organizacją rajdu prześlemy mailem po zgłoszeniu uczestników.

 

Zapisy i opłaty

Koszt całego rajdu wynosi 150 zł. pokrywa przejazd autokarem w obie strony, ubezpieczenie i opiekę przewodnicką

Zapisy przyjmujemy:

  • osobiście w siedzibie SKPB Łódź przy ul. Lipowej 48 w każdą środę w godz. 18:00 – 20:00
  • wysyłając maila na adres rajd@skpb.lodz.pl

Przy zapisach prosimy podać dane do ubezpieczenia (imię i nazwisko, adres zameldowania, PESEL) oraz nr telefonu. Pobieramy również zaliczkę wysokości 100 zł (przy zapisach osobistych płatne w gotówce, przy zapisach mailowych wpłata ustalana jest w mailu potwierdzającym przyjęcie zapisu się na rajd).

 Uwaga!!! Wpłacenie wpisowego jest równoznaczne z akceptacją regulaminu rajdu. Bardzo prosimy o zapozannie się z jego treścią -> Regulamin Rajdu

 

Informacji udziela Wojtek Stopczański tel. 606373613 lub pod adresem rajd@skpb.lodz.pl

 

Co ze sobą zabrać, jak się przygotować

Plecak, wygodne buty, śpiwór, karimata, peleryna lub kurtka chroniąca przed deszczem, sandały na przebranie, latarka (czołówka), stuptuty (ochraniacze na spodnie) - to rzeczy niezbędne. Przydadzą się też kubek, łyżka, nóż, przybory toaletowe, ręcznik, suche ubrania na przepranie w razie deszczu i dodatkowe skarpety, kijki trekingowe. Nie zapomnijcie o własnych lekach jakie przyjmujecie na co dzień i o dowodzie osobistym.

O szczegółach ekwipunku i co zabrać ze sobą do jedzenia zostaniecie poinformowani mailowo przed wyjazdem.

 

  

Serdecznie zapraszamy na niezwykły rajd

 

Fotorelacje z ostatnich rajdów

DSCN9196 DSCF0634-P50 Rajd Majowy 2009 01-P50 DSCF5495
SSA45117-P50 DSCF5501 DSCN9207 IMG_3480-P50