2014 - Drugi Rajd Orła
Autor: Amelia Szafrańska    Utworzone: 07.08.2020

szlak_jaga-kora Drugi Rajd Orła, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie miał dwie trasy. Pierwsza to ta, o której krążą legendy, że jest bardziej "tyrowa", czyli znacznie trudniejsza niż na Tyrze Beskidzkim - 40 km w nocy, bez snu. Druga jest rozłożona na dwa dni z noclegiem w Polanach Surowicznych. Wszyscy spotkamy się w Jasielu. Rajd odbędzie się w dniach 19-21 czerwca.

 

 

 

Przypomnijmy trochę danych o samym rajdzie.
Jan Łożański pokonywał trasę Jaga­-Kora kilkadziesiąt razy w czasie II Wojny Światowej. Jako kurier AK pod pseudonimem "Orzeł" i "Jan Madejski" przeprawiał ludzi, dokumenty i pieniądze ­z Rymanowa, przez Haburę na Słowacji, do Budapesztu. Po kilkudziesięciu latach, udało się nam (Przemysław  Seremak,  Krzysztof  Stopczański,  Wojciech  Stopczański) przejść trasę w nocy z Rymanowa do Habury. Chcieliśmy sprawdzić jak można było w jedną noc, pokonać trudną topograficznie trasę. W tym też czasie kolegom z Rzeszowa udało się wyznaczyć i oznaczyć szlak zbliżony do trasy Jaga­-Kora. SKPB ŁÓDŹ postanowiło zorganizować rajd pod nazwą Rajd Orła, by więcej osób mogło poznać historię Jana Łożańskiego. Nie będzie to jednak tylko rajd turystyczny, to także możliwość sprawdzenia samego siebie w warunkach zbliżonych do tych, w jakich kurierzy AK przeprawiali się przez ten kawałek Beskidu Niskiego (nocą i trasą nieco odbiegającą od szlaku oznaczonego).

 

wojtek_stopczanski


Kierownik rajdu

Wojtek Stopczański (139) - tel. 606373613, mail: rajd@skpb.lodz.pl - odpowie na Wasze pytania i udziali szczegółowych informacji związanych z rajdem.

 

 

 

Trasy: "TRAMP" i "MORO"

 

Planowany przebieg tras

Wyruszymy z Rymanowa Zdroju i najpierw pójdziemy do Wołtuszowej, stamtąd Działem do Przełęczy nad Wisłoczkiem. Dwie trasy (Tramp i Moro) idą razem. Po osiągnięciu Jawornika przez las Konfiniarka dochodzimy do Ruskiej Góry (583 m) - tutaj trasy rozdzielą się. Tramp pójdzie do Polan Surowniczych i tam zakończy pierwszy dzień rajdu. Trasa Moro pójdzie przez łąki, gdzie każde buty rozmiękają od rosy, do Woli Niżnej. Potem przez las Szachty i Popielak, Debrz do Woli Wyżniej i na Koprywniczną. W tej okolicy przekroczymy granicę państwa i pójdziemy do Habury. Planowane przybycie 6.00 – 9.00 rano.

 

W drugi dzień trasa Tramp pójdzie oznaczonym szlakiem "Jaga-Kora" do Jasiela. Trasa Moro po długim odpoczynku uda się w to samo miejsce niebieskim szlakiem ze Słowacji przez Groń, stamtąd już na "krechę". W Jasielu wspólnie biwakujemy do niedzieli. Pomnik Kurierów Beskidzkich w Jasielu będzie ostatnim celem naszego rajdu. Oddamy cześć naszym bohaterom i wrócimy pełni wrażeń do Łódki.


Planowaną trasę Rymanów – Habura można prześledzić w Google Maps

 

Wyjazd/powrót

Wyjazd wczesnym rankiem 19 czerwca (czwartek). Jedziemy do Rymanowa. Wymarsz na trasę o godzinie 17.00 z parku zdrojowego w Rymanowie Zdroju. Miejsce zbiórki w Łodzi zostanie podane przed wyjazdem, a rodzaj transportu (autokar/prywatne samochody) będzie uzalezniony od liczby zgłoszeń.

Powrót 21 czerwca (sobota) późnym wieczorem (ok. godz. 22:00).

 

Noclegi

Planujemy noclegi pod namiotami, jednak zakładamy także wariant awaryjny "pod dachem". Konieczne jest więc zabranie odpowiedniego sprzętu: karimata, śpiwór, czołówka. Kwestie związane z namiotami i pozostałe szczegóły organizacyjne rajdu prześlemy mailem po zgłoszeniu uczestników.

 

Zapisy i opłaty

Szacunkowy koszt całego rajdu wynosi ok. 170 zł - pokrywa przejazd w obie strony, ubezpieczenie i opiekę przewodnicką. Cena może ulec zmienia w zależności od środka transportu (autokar/prywatne samochody).

 

Zapisy:

Przy zapisach prosimy podać dane do ubezpieczenia (imię i nazwisko, adres zameldowania, PESEL) oraz nr telefonu. Pobieramy również zaliczkę wysokości 100 zł (przy zapisach mailowych sposób wpłaty zaliczki zostanie przekazany w mailu potwierdzającym przyjęcie zapisu się na rajd).

 

Uwaga!!! Wpłacenie wpisowego jest równoznaczne z akceptacją regulaminu rajdu. Bardzo prosimy o zapozannie się z jego treścią -> Regulamin Rajdu

 

Co ze sobą zabrać, jak się przygotować:

Plecak, wygodne buty, śpiwór, karimata, peleryna lub kurtka chroniąca przed deszczem, sandały na przebranie, latarka (czołówka), stuptuty (ochraniacze na spodnie) - to rzeczy niezbędne. Przydadzą się też kubek, łyżka, nóż, przybory toaletowe, ręcznik, suche ubrania na przepranie w razie deszczu i dodatkowe skarpety, kijki trekingowe. Nie zapomnijcie o własnych lekach, jakie przyjmujecie na co dzień i o dowodzie osobistym.

 

O szczegółach ekwipunku i co zabrać ze sobą do jedzenia zostaniecie poinformowani mailowo przed wyjazdem.

 

 

Serdecznie zapraszamy na niezwykły rajd


 

Fotorelacje z ostatnich rajdów

Rajd Majowy 2009 113-P50 DSCF4680-P50 IMG_1055-P50 SSA45081-P50
Rajd Majowy 2009 47-P50 DSCF5496 Rajd Majowy 2009 11-P50 IMG_3373-P50