SKPB Łódź My w górach Rajdy Zapowiedzi rajdów 2015 - lutowy I Rajd Zimowy
2015 - lutowy I Rajd Zimowy
Autor: Ania Mączewska    Utworzone: 07.08.2020

rajd_zimowy_2015 Jak zadbać o bezpieczeństwo turystów wędrujących po górach zimową porą? Chcielibyśmy udzielić Wam odpowiedzi na to i temu podobne pytania. Wielu z Was okres zimowy przeczekuje z dala od górskich szlaków, a przecież można fantastycznie spędzić czas w zimowej beskidzkiej aurze. Zapraszamy na I Rajd Zimowy, w Beskid Śląski w dniach 27 lutego - 1 marca. Uczestnicy trasy rajdu będą brali udział w projekcie „Explorers Festival na Dachu Polski” - 28 Polish Peaks Challenge - czyli w zimowym zdobyciu korony polskich gór.


Projekt jest o tyle oryginalny, że zakłada wejście 28 lutego na 28 polskich szczytów jednego dnia przez 28 ekip podążających różnymi szlakami, w różnych pasmach górskich. Inicjatorami przedsięwzięcia są wolontariusze Explorers Festival, corocznego międzynarodowego święta alpinizmu, eksploracji, sportów ekstremalnych i przygody, które gromadzi w Łodzi gwiazdy światowego formatu. Przewodnik Wojtek Stopczański jest oficjalnym uczestnikiem Projektu. Przyłącz się do trasy i zostań członkiem jednej z 28 grup zdobywających najwyższe szczyty polskich gór!


Podczas rajdu chcemy poza tradycyjnym wędrowaniem poświęcić czas na przedstawienie Wam odpowiedniego przygotowania turystów do trudniejszych, zimowych warunków. Pod okiem przewodników SKPB Łódź przygotujemy się na taki wyjazd by było ciepło, bezpiecznie i wesoło. Odpowiemy na pytania jak się ubrać, co wziąć ze sobą, jak się poruszać by zminimalizować zgubienie się czy przemarznięcie. Trasę zakończymy w Wiśle Malince. W ostatnim dniu rajdu prawdopodobny jest udział zaproszonych Ratowników GOPR. Wyruszenie zimą na górskie szlaki piesze nie będzie już więcej trudne i stanie się ciekawą alternatywą dla szusowania po nartostradach.


Informacje i zapisy


kasia_santy wojtek_stopczanski Pytania związane z rajdem należy kierować do kierowników rajdu – Kasi Santy (145) tel. 608 123 471 (przyjmuje zapisy) i Wojtka Stopczańskiego (139) tel. 606 373 613.


Zapisy w siedzibie SKPB Łódź (ul. Lipowa 48), w każdą środę w godzinach 18:00-20:00.

oraz drogą mailową na adres: rajd@skpb.lodz.pl, zbieramy do wtorku 24 lutego do godziny 23:59.

W ramach zapisów należy wpłacić zaliczkę w wysokości 100 zł w terminie do trzech dni od zgłoszenia udziału w rajdzie (numer konta wysyłamy w odpowiedzi na zapisy). Pieniądze powinny wpłynąć na konto nie później niż do środy 25 lutego. Wpłata zaliczki jednoznaczna jest z akceptacją regulaminu rajdu.


Koszt rajdu: 170 zł


W cenę wliczone są:

- przejazd autokarem w obie strony

- dwa noclegi

- ubezpieczenie

- opieka przewodnickaCo jest niezbędne do zimowego wędrowania po górach


Generalnie chodzenie po górach zimą to bardzo przyjemna sprawa, o ile mamy odpowiedni ekwipunek. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w ciepłą odzież, którą można zakładać na siebie warstwowo czyli na tzw. cebulkę (idąc z plecakiem pod górę będzie nam zdecydowanie cieplej niż na postojach, poza tym temperatura może różnić się o kilka stopni za dnia i wieczorem). Przydaje się odzież termoaktywna, bo szybko schnie na ciele, polecam też jakieś getry pod spodnie.

Buty - wysokie za kostkę, najlepiej w zestawie ze stuptutami (ochraniaczami na spodnie).

Czapka, szalik i rękawiczki - bezdyskusyjnie, w czasie zimowej wędrówki będą niezbędne.

Ze sprzętu konieczne będą: czołówka bądź latarka (z zapasowymi bateriami), odblaski (od ubiegłego roku po zmroku muszą być noszone przez wszystkie osoby poruszające się po drogach po zmroku), śpiwór i termos, dodatkowo warto wziąć ze sobą nóż, który przyda się podczas robienia wspólnych kanapek.
Jak już każdy zaopatrzy się w niezbędniki w ramach strategii przetrwania warto zastanowić się nad częścią rozrywkową - aparat foto, gry planszowe, instrumenty itp. :) w zależności od tego co lubicie.


Jeśli macie wątpliwości i pytania dotyczące tras, sprzętu lub tego, co powinniście zabrać, pytajcie śmiało przez kontakt podany do zapisów.


Trasa rajdowa:


wojtek_stopczanski


poprowadzi Wojtek Stopczański (139)


Beskid Śląski ma wspaniałą infrastrukturę turystyczną. Raj dla narciarzy. Czy można przejść się w zimie nie będąc rozjechanym na nartostradzie? Z pewnością tak. Zasmakować gór, które mają największy kontakt z cywilizacją, jednocześnie korzystając z uroków miejsc rzadziej odwiedzanych.


Dzień pierwszy


Trasę rozpoczniemy w Bielsku-Białej, a raczej w Wapienicy Górnej. Jezioro Wielka Łąka jest naszym pierwszym celem. Historia jeziora i tamy, tak bardzo związana z polskością. Ale to tylko początek, bo za chwilę uroczy rezerwat Jaworzyna w zimowej odsłonie. Czy nam się spodoba...? Jestem przekonany! :) Do schroniska na Błatniej jest już kawałeczek, a potem następne schronisko... i jeszcze następne. Po gorącej herbatce na Klimczoku pora już schodzić do Szczyrku, miejscowości dla narciarzy niezwykle ważnej, pewnie dla nas także :) Tutaj nocleg i wieczorny spacer po miejscowości. Będzie się działo...!


Dzień drugi


Drugi dzień to wejście na Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Mamy więc okazję niezwykłą, bo właśnie w sobotę weźmiemy udział udział w wejściu w ramach Zimowej Korony Gór Polskich. Będzie więc niezwykły moment i sporo zdjęć do zrobienia. Pasmem Wiślańskim pójdziemy na południe ile się da. Mamy możliwość skracania trasy, ale może się uda zebrać siły i dojść do Baraniej Góry...? Nic na siłę. Zobaczymy czy pogoda dopisze. W każdym razie na pewno wejdziemy na Gawlasi i na Cieńków. Grzbietem Cieńkowa do Malinki, gdzie mamy ostatni nocleg.


Dzień trzeci


W niedzielę wejdziemy ponownie na Cieńków i tam ratownicy GOPR podpowiedzą nam jak najbezpieczniej chodzić po górach w zimie i nie tylko.

 

Fotorelacje z ostatnich rajdów

DSCF4500-P50 IMG_6238-P50 DSCN9202 SSA45027-P50
Rajd Majowy 2009 64-P50 DSCN3061-P50 DSCF4483-P50 DSCF0648-P50