SKPB Łódź Zapowiedzi rajdów 2018 - kwietniowy XXIX Rajd Primaaprilisowy
2018 - kwietniowy XXIX Rajd Primaaprilisowy
Autor: Ewa Kluska    Utworzone: 13.08.2020

grafika_rajd_25do3 Jeśli masz już dość siedzenia w domu, gór Ci mało i czujesz, że musisz poczuć wiatr we włosach i zapach ogniska w nozdrzach, spieszymy z dobrymi nowinami – dokładnie za miesiąc rusza pierwszy w tym roku rajd z SKPB Łódź. Tym razem niczym mistrzowie kina akcji będziemy budować atmosferę napięcia i informacje o wyjeździe będziemy przekazywać małymi porcyjkami – tak by w momencie startu zapisów klapka naszej skrzynki mailowej urwała się od nadmiaru zgłoszeń.
Kiedy?

Wyjątkowo zapraszamy Was na rajd w dniach 7-9 kwietnia 2018, od soboty do poniedziałku, a więc tuż po świętach Wielkiejnocy kalendarza gregoriańskiego. Dlaczego taki termin? – ponieważ zapraszamy Was do niezwykłego, egzotycznego zakątka naszych gór gdzie obowiązuje kalendarz juliański i w tym roku Wielkanoc obchodzi się tydzień później niż u nas czyli… w czasie trwania naszego rajdu. Będzie więc okazja zajrzeć do wyjątkowo odświętnie wyglądających w tych dniach drewnianych cerkwii, poczuć niezwykłą atmosferę zbliżających się Świąt i na własne oczy przekonać się, że czas potrafi stanąć w miejscu, a nawet się cofnąć!


dscf5264_2 fot_1_2

Gdzie?

Część z Was z pewnością się już domyśla – jedziemy na Łemkowynę , a więc w Beskid Niski i to zdaniem wielu w najpiękniejszą jego część – tam gdzie powróciło najwięcej Łemków, gdzie odrodziła się skazana na zapomnienie kultura duchowa (wierzenia, zwyczaje, muzyka i poezja), a zachowane elementy kultury materialnej (drewniane chyże, cerkwie, kamienne przydrożne krzyże z ukośna belką znaczące dawne ruchliwe trakty i gwarne wsie) sprawiają że można poczuć nutkę egzotyki bez konieczności przekraczania granicy. Przyjdzie nam wędrować w rejonie gdzie od wieków z ziemi wypływała drogocenna maź, później zidentyfikowana jako ropa naftowa. Odszukamy kamieniołomy z najlepszym piaskowcem na misternej roboty kamienne krzyże i masywne blaty stołów, odwiedzimy tajemnicze dla wielu wnętrza cerkwii starając się wniknąć w tą niezwykłą duchowość przekładająca się na kanony piękna w sztuce.


dscf1934_2

Za ile i dlaczego tak drogo?

Dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają, ale chcąc przygotować się do wyjazdu trzeba zabezpieczyć i stronę materialną. Całkowity koszt Rajdu wynosi 185 zł i obejmuje on m.in.: przejazd autokarem w obie strony, noclegi na trasie, ubezpieczenie, opiekę przewodnicką, udział w ognisku zakończeniowym itp. Dodatkowo będzie możliwość zamówienia okolicznościowej koszulki w cenie 30 zł – edycji limitowanej, dedykowanej niezwykłym ludziom którzy wezmą udział w tym rajdzie (tak, tak to o Was drodzy Rajdowicze) ale wyjątkowo także autorom tras i ich przewodnikom.O czym nie napisałem w pierwszym odcinku rajdowej sagi:

    fot_2
  • którędy powędrujemy i co zobaczymy na trasach?
  • jak wyglądało układanie tras i czy na pewno było to robione na ostatnia chwilę?
  • gdzie spotkamy się na mecie rajdu i dlaczego to miejsce jest tak niezwykłe?
  • jak będzie wyglądać koszulka i dlaczego tyle z nią zachodu?
  • kto poprowadzi trasy i czy będzie to taki zwykły rajd dla prowadzących?
  • jak się zapisać i gdzie wpłacać pieniądze?


dscf0772_2

O tym wszystkim dowiecie się w następnych odcinkach publikowanych regularnie co kilka dni. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony i profilu na fb, lada chwila wszystko stanie się jasne.


A tym czasem do zobaczenia na Yapie!


Wasz oddany Szef Rajdu, Darek Łapiński (117)

 

Fotorelacje z ostatnich rajdów

Rajd Majowy 2009 25-P50 DSCF0837-P50 IMG_1193-P50 DSCF5519
DSCN9219 DSCF5495 DSCF5522 SSA45204-P50