SKPB Łódź SKoPB SKoPB 2015 SKoPB 2015 - zestaw 1
SKoPB 2015 - zestaw 1
Autor: SKoPB    Utworzone: 07.08.2020
skopb logo

Zgodnie z zapowiedziami, zaczynamy zabawę z beskidzkimi zagadkami!

Dzisiaj pytamy o różne znaki, twarze, obiekty... A o co dokładnie ? Cóż, tego właśnie to my chcemy się od Was dowiedzieć :) Na odpowiedzi czekamy do 15 lutego, wysyłajcie je na konkurs@skpb.lodz.pl

Zapraszamy do wspólnej zabawy!  • Regulamin SKoPB

 • Odpowiedzi SKoPB

 • Ranking SKoPB

 •  

  Zadanie 1.

  W pewnej beskidzkiej miejscowości możemy odnaleźć wielce oryginalną latarnię. Jej część przedstawiono na fotografii 1. W pobliżu znajduje się obiekt, którego fragment przedstawia fotografia 2. Natomiast oba te obiekty łączy pewna nieokrągła rocznica. Oczywiście chcemy się dowiedzieć: w jakiej miejscowości wykonano te zdjęcia, kim jest osoba przedstawiona na fotografii 2 oraz jak ją można powiązać z fotografią 1. Chcielibyśmy się także zapytać, z jakim europejskim miastem można by skojarzyć zabytek, który znajduje się opodal miejsc gdzie wykonano obie zaprezentowane fotografie.

   

  fot. 1

   

  fot. 2

   

  Zadanie 2.

  W pewnym miejscu w Karpatach możemy podziwiać obiekt, który jest na tyle charakterystyczny, że stał się symbolem całego regionu. Ponad sto lat po jego wybudowaniu mieszkańcy jednej z nadmorskich miejscowości (1) zapragnęli mieć identyczny obiekt u siebie. I trzeba przyznać, że dopięli swego! Ciekawe czy przyczynkiem do jego wybudowania był fakt, iż inna nadmorska miejscowość (2) leżąca niespełna 300 km na wschód od wyżej wymienionej, posiadała podobny obiekt już od lat kilku. Ale tak naprawdę, to teren w którym wycieczki prowadzić może przewodnik beskidzki :) stał się miejscem, gdzie spotkać możemy bardziej lub mniej wierne odzwierciedlenia tego karpackiego pierwowzoru. Zaprezentujemy teraz kilka takich miejsc. W pobliżu pierwszego (3) przebiega żółty szlak, natomiast szlak zielony biegnie u stóp drugiego (4). Bezpośrednio obok trzeciego (5) nie przebiega żaden szlak PTTK-owski, ale nieopodal znajduje się muzeum kultury ludowej poświęcone jednej z grup zamieszkujących Beskidy. Idąc szlakiem żółtym koło miejsca czwartego (6), dotrzemy do obiektu noclegowego, którego patronem jest postać wielce zasłużona dla turystyki nie tylko beskidzkiej. Mniej więcej w tej samej odległości, ale idąc tym samym szlakiem w przeciwną stronę, moglibyśmy dotrzeć do innego muzeum z ekspozycją etnograficzną kolejnej grupy góralskiej, ale nie dotrzemy, bo go już niestety tam nie ma. Miejsce piąte (7) znajduje się już na pogórzu, ale zaledwie o kilka kilometrów od miejsca trzeciego (5), a w połowie drogi między nimi jest sporej wielkości ośrodek narciarski.
  W odpowiedzi prosimy o zlokalizowanie miejsc oznaczonych numerami 4, 5, 6, 7 oraz o podanie nazwiska dostojnika kościelnego, którego herb zawiera także przedstawienie „bohatera” naszej zagadki. Dla ułatwienia lub utrudnienia podamy jeszcze kilka podpowiedzi, które łączą ze sobą wymienione wyżej miejsca. W miejscowości z obiektem (3) urodziła się osoba, która przyczyniła się do oddania „do użytku” obiektu z miejsca (7), ale także przez wiele lat współpracowała z inną, znaną i powszechnie szanowaną osobą, której wypowiedź ponoć spowodowała wybudowanie obiektu (1). Natomiast miejscowość, na terenie której znajduje się ten pierwowzór karpacki, umieściła go w swoim herbie. Miejscowość tę również łączą pewne „stosunki partnerskie” z miastem, które w naszej zagadce oznaczono (2). Natomiast gdybyśmy udali się w głąb podłoża w miejscach oznaczonymi punktami (4) i (6), natrafilibyśmy na odstępstwa w budowie typowej dla Beskidów. Na koniec podpowiemy, iż najstarszy ze wszystkich beskidzkich obiektów tego typu znajduje się w miejscu (6).

   

  Zadanie 3.

  Wędrując jednym z beskidzkich szlaków odwiedzimy kilka obiektów wpisujących się w jeden wspólny schemat. Mimo, iż nie są to wyrafinowane budowle, to ich skala jest iście kosmiczna. Budowla znajdująca się u początku tego szlaku, choć nie ma beskidzkiego rodowodu, wpisała się już chyba na stałe w górski charakter tego miejsca. Prosimy, napiszcie: Co to za budowla ? Gdzie się znajduje? W jaki sposób powyższy szlak można powiązać z Koroną Himalajów oraz który z obiektów znajdujących się przy szlaku nie pasuje do pozostałych, mimo iż do niego należy?


  Sponsorami nagród są Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju "Regio", Wydawnictwo Galaktyka, Oficyna Wydawnicza "Rewasz" oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami - oddział bieszczadzki.

  regio galaktyka logotyp