SKPB Łódź SKoPB SKoPB 2015 SKoPB 2015 - zestaw 10
SKoPB 2015 - zestaw 10
Autor: SKoPB    Utworzone: 07.08.2020
skopb logo

Zestaw 10, czyli przedostatni, a w nim artyści, miejscowości, kawałek ściany... Warto się postarać na finiszu.
Przed Wami jeszcze jeszcze jeden bonus (!), ale gdzie i kiedy...? ;)
Na odpowiedzi czekamy do
15 listopada, wysyłajcie je na konkurs@skpb.lodz.pl • Regulamin SKoPB
 • Odpowiedzi SKoPB
 • Ranking SKoPB


 • Zadanie 28.

  Tym razem zapytamy o 4 artystów. Nazwijmy ich odpowiednio A, B, C i D. Artystów A i B można powiązać z miejscowością (1), w której znajduje się obiekt z poniższego zdjęcia. Dzieła artysty C znajdują się m.in. w beskidzkiej świątyni, w miejscowości (2) której nazwa jest pokrewna z nazwą miejscowości (3), a w której znajdują się dzieła artysty B. Co ciekawe, inne dzieła artysty C stały się ozdobą domu w którym mieszkał A. A i C pochodzili z tej samej miejscowości (4). Prawdopodobnie dzięki wsparciu A, C mógł stać się uczniem D, który był bez wątpienia najwybitniejszą postacią spośród tych 4 osób. Na dokładkę, B przyczynił się do obecnego wyglądu jednego z najbardziej znanego i popularnego dzieła D.
  W odpowiedzi podajcie imiona i nazwiska postaci A, B, C i D.


  Zadanie 29.

  Jedno z działających w Polsce zgromadzeń zakonnych ma tylko jeden klasztor, który usytuowany jest w Beskidach. Jest to zgromadzenie misyjne, powstałe po objawieniu się Matki Boskiej w Alpach. W miejscu objawienia powstało oczywiście sanktuarium, a nazwa zgromadzenia wywodzi się również od nazwy tamtejszej miejscowości. Znaki szczególne dla tego zakonu wiążą się z atrybutami, które posiadała Matka Boska podczas objawienia. Istnieje ponadto pewne szczególne przedstawienie Matki Boskiej, obrazujące jej wygląd podczas tego wydarzenia.
  W odpowiedzi podajcie pełną nazwę tego zgromadzenia, atrybuty stanowiące jego znak, a także miejscowość w Polsce, gdzie znajduje się rzeczony klasztor.

  Zadanie 30.

  W znanym beskidzkim mieście znajduje się budynek oświatowy noszący imię znanego duchownego związanego z tą miejscowością, niebędącego jednak wychowankiem tejże instytucji. Absolwentami było za to m.in. dwóch innych duchownych. Ich losy powiązane są z historycznym epizodem, mającym w zamierzeniu stanowić część większych wydarzeń. Ponadto, dzięki jednemu z nich, po raz pierwszy pojawił się zapis o jednych z najsłynniejszych polskich rycerzy.
  W odpowiedzi podajcie nazwiska tych trzech postaci, nazwę miejscowości oraz o jakim zdarzeniu mowa.


  Sponsorami nagród są Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju "Regio", Wydawnictwo Galaktyka, Oficyna Wydawnicza "Rewasz" oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami - oddział bieszczadzki.

  regio galaktyka logotyp