SKPB Łódź SKoPB SKoPB 2015 SKoPB 2015 - zestaw 11
SKoPB 2015 - zestaw 11
Autor: SKoPB    Utworzone: 07.08.2020
skopb logo

Ostatni w tym roku, 11 zestaw!
Już niedługo poznamy zwycięzców głównej części zabawy, ale... przed nami jeszcze jeden bonus!

Na odpowiedzi czekamy do
15 grudnia, wysyłajcie je na konkurs@skpb.lodz.pl • Regulamin SKoPB
 • Odpowiedzi SKoPB
 • Ranking SKoPB


 • Zadanie 31.

  Ważne dla społeczności wydarzenia można uczcić różnorako. Obecnie organizuje się koncerty, odczyty, imprezy. Dawniej raczej wmurowywano tablice czy stawiono pomniki. Tym, co łączy te wszystkie pomysły, jest chęć dotarcia do jak największej liczby odbiorców. W najnowszej historii pewnego karpackiego kraju miało miejsce wydarzenie, które uczczono inicjatywą, którą teoretycznie mogli oglądać wszyscy mieszkańcy. Elementem tego pomysłu był m.in. charakterystyczny karpacki szczyt, ale… także popularne beskidzkie zwierzę. Podpowiemy, że pomysłodawca pochodził z Polski, mieszkał na pogórzańskim pograniczu i można go łatwo, choć nie wprost, powiązać z przewodnikami tatrzańskimi.
  Napiszcie, co to był za pomysł i jakie ważne wydarzenie miał uświetnić.


  Zadanie 32.

  Powszechnie wiadomo, że beskidzkie krajobrazy są często wykorzystywane jako plenery filmowe, ale o tym, że beskidzkie szczyty możemy oglądać w teledyskach wiedzą już nieliczni. Przedstawiony poniżej kadr pochodzi właśnie z takiego teledysku (1).

  Utwór opowiada o pewnej organizacji, której najaktywniejszych członek został wybrany na posła podczas ostatnich wyborów parlamentarnych w Polsce. Natomiast jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów Beskidu, na terenie którego nagrywano ten teledysk, pojawia się w innym utworze (2). Opowiada on o losach człowieka, którego życiorys jest bardzo podobny do historii bohatera przytaczanego w utworze 3. Bohater ten (z utworu 3) ma swoje upamiętnienie w muzeum poświęconym bardzo znanemu Polakowi. Dla ułatwienia powiemy, że tego muzeum należy szukać na beskidzkich pogórzach.
  W odpowiedzi chcielibyśmy przeczytać, kto wykonuje te utwory oraz jakie są ich tytuły (1,2,3).

  Zadanie 33.

  W konkursie było wiele pytań podchwytliwych, zagmatwanych, sprowadzających na manowce... Dlatego pytanie zamykające tę edycję będzie wybitnie nieskomplikowane.
  Napiszcie tylko, co przedstawia zaprezentowana fotografia i gdzie znajduje się przejście graniczne najbliższe miejscu wykonania zdjęcia.


  Sponsorami nagród są Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju "Regio", Wydawnictwo Galaktyka, Oficyna Wydawnicza "Rewasz" oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami - oddział bieszczadzki.

  regio galaktyka logotyp