SKPB Łódź SKoPB SKoPB 2015 SKoPB 2015 - zestaw 2
SKoPB 2015 - zestaw 2
Autor: SKoPB    Utworzone: 07.08.2020
skopb logo

Czas na drugą część beskidzkich pytań!

Tym razem przez zadania przewinie się noblista, pewna powieść, a nawet Politechnika Łódzka! :) Na odpowiedzi czekamy do 15 marca, wysyłajcie je na konkurs@skpb.lodz.pl

Zapraszamy do zabawy również nowych uczestników! • Regulamin SKoPB

 • Odpowiedzi SKoPB

 • Ranking SKoPB


 • Zadanie 4.

  Kilka kroków od obiektu z fotografii znajduje się infrastruktura transportowa, której znaczenie w historii było niezwykle ważne. Zarówno o nim , jak i o tej infrastrukturze możemy poczytać na kartach powieści, z którą związane jest także zadanie 6. Co to za obiekt i gdzie się znajduje?


  Zadanie 5.

  Lunety kojarzą się nam z gwiazdami, niebem... ale nie tylko. Znajdują się one też w pewnym miejscu, w którym dziś możemy zajmować się i bardziej przyziemnymi sprawami. Co ciekawe, przy pierwotnym przeznaczeniu miejsce to charakteryzowało się oryginalnym kształtem oraz powstało w nietypowym stylu, jak na obiekt tego typu.
  W odpowiedzi prosimy podać, gdzie dokładnie jest usytuowane to miejsce i w jakim celu zostało stworzone? Co znajdowało się tam związanego z postacią (1), która powołała do życia jedno z najstarszych muzeów publicznych na terenie obecnej Polski? Z osobą (1) jest związany inny, niedoceniony człowiek (2). Łódź i ową drugą zagadkową personę coś łączy - co? Podpowiemy, że imieniem postaci (2) został nazwany jeden ze szlaków niedaleko miasta, w którym znajdowała się filia Politechniki Łódzkiej.

  Zadanie 6.

  Poruszając się po Beskidach, wykorzystujemy wszelkie udogodnienia oraz środki transportu. Możemy przy tym spotkać różne „atrakcje”. Jedna z nich umożliwia nam zapoznanie się z dość szczególnym oświadczeniem, dotyczącym pewnego świętego. Są to poglądy wygłoszone podczas rozmowy z postacią fikcyjną o takim samym nazwisku, co pewien noblista. Niedaleko znajdują się pozostałości po „drogach” środka transportu bardzo podobnego do tego, o którym piszemy w zadaniu 4.
  Gdzie w Beskidach możemy natknąć się na to oświadczenie? Prosimy podać dość dokładne jego położenie, tj. w odniesieniu do jakiegoś punktu na mapie, np. od szczytu czy miejscowości.


  Sponsorami nagród są Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju "Regio", Wydawnictwo Galaktyka, Oficyna Wydawnicza "Rewasz" oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami - oddział bieszczadzki.

  regio galaktyka logotyp