SKPB Łódź SKoPB SKoPB 2015 SKoPB 2015 - zestaw 3
SKoPB 2015 - zestaw 3
Autor: SKoPB    Utworzone: 07.08.2020
skopb logo

Przed Wami 3. część zagadek. Do zabawy można przystąpić w każdej chwili, jeszcze wiele punktów przed Wami do zebrania! :) Na odpowiedzi czekamy do 15 kwietnia, wysyłajcie je na konkurs@skpb.lodz.pl

Pamiętajcie, że warto sprawdzać naszą stronę, ponieważ w każdej chwili mogą się pojawić pytania bonusowe! :) • Regulamin SKoPB

 • Odpowiedzi SKoPB

 • Ranking SKoPB


 • Zadanie 7.

  Wędrując Głównym Szlakiem Beskidzkim trafimy do miejscowości, w której natkniemy się na obiekt przedstawiony na fotografii. W miejscowości tej odnajdziemy także zabytkowy, drewniany budynek sakralny, w pobliżu którego obejrzeć możemy ekspozycję muzealną mocno związaną z przedstawionym zdjęciem. Miejsce umieszczenia eksponatów nierozerwalnie łączy się także ze wspomnianą świątynią. Czego dotyczy ta ekspozycja? W jakim budynku się znajduje? Co przedstawia zaprezentowane zdjęcie? No i oczywiście, w jakiej miejscowości znajdują się te wszystkie przytoczone obiekty.


  Zadanie 8.

  Wielki to musiał być twórca, skoro sam Adam Mickiewicz w jednym ze swoich dzieł powołuje się na chyba najbardziej rozpoznawalny jego utwór. Wielki to musiał być artysta, skoro już w 49 lat po śmierci ma swój pomnik przed szkołą, do której uczęszczał, a która obecnie (a jakże) nosi jego imię. Wielki to musiał być człowiek, skoro aż dwa istotne obiekty w jego rodzinnej miejscowości noszą jego imię. W miejscowości tej znajduje się także muzeum z wielce oryginalną ekspozycją, które powstało w budynku będącym siedzibą pewnego zakładu uważanego za pierwszy (lub jeden z pierwszych) zakład tego typu w Galicji. Kto jest bohaterem tego zadania? Napiszcie również, który z jego utworów Adam Mickiewicz wspomina w swoim dziele oraz jaki jest tytuł tego dzieła, napisanego przez naszego wieszcza? Z którego roku pochodzi pomnik znajdujący się przed w/w szkołą? Co jest eksponowane we wspomnianym muzeum?

  Zadanie 9.

  Był taki czas, że szczytem wakacyjnych marzeń Polaków był wyjazd nad węgierski Balaton, krótki pobyt w NRD czy wizyta w Bułgarii. Obecnie świat stoi przed nami otworem, a i Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna dla turystów, nie tylko z Europy. Kilka lat temu można było zobaczyć w telewizji, jak znany amerykański aktor o indiańskich korzeniach opowiada o swoich wakacyjnych planach w Polsce. To co nas najbardziej cieszy ;) to fakt, iż ¾ miejscowości, które chce w Polsce odwiedzić znajduje się właśnie w Beskidach. Miejscowości te łączy droga o tym samym numerze oraz fakt, że w każdej z nich pewien zakon ulokował swój klasztor. O jakich miejscowościach mowa? Jak nazywa się ten amerykański aktor?


  Sponsorami nagród są Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju "Regio", Wydawnictwo Galaktyka, Oficyna Wydawnicza "Rewasz" oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami - oddział bieszczadzki.

  regio galaktyka logotyp