SKPB Łódź SKoPB SKoPB 2015 SKoPB 2015 - zestaw 4
SKoPB 2015 - zestaw 4
Autor: SKoPB    Utworzone: 07.08.2020
skopb logo

Kolejny zestaw, gdzie znajdziecie pytania związane ponownie z Mickiewiczem, noblistą i Łodzią :) Pamiętajcie, że jeśli jeszcze nie przystąpiliście do zabawy, w dalszym ciągu możecie to zrobić i coś wygrać! Na odpowiedzi czekamy do 15 maja, wysyłajcie je na konkurs@skpb.lodz.pl

Pierwszy bonus za nami, ale nie traćcie czujności :) • Regulamin SKoPB

 • Odpowiedzi SKoPB

 • Ranking SKoPB


 • Zadanie 10.

  Pytanie jest krótkie :) W jakiej miejscowości znajdowało się to malowidło pierwotnie i gdzie możemy je podziwiać obecnie?


  Zadanie 11.

  W pewnej (nomen-omen) zagadkowo brzmiącej willi, mieszkała niepozorna kobieta. Cechowała się jednak zupełnie niezwykłymi zdolnościami. Przypisywano jej nawet autorstwo jednej z najbardziej znanych przepowiedni , w którą ponoć i Mickiewicz był zamieszany, a kończących się nader optymistycznie. Niestety, los tej kobiety nie był szczęśliwy i tak też się zakończył. Dokładnie przepowiedziała swoją własną śmierć w tragicznych okolicznościach podczas wojny. Kim była ta kobieta?

  Zadanie 12.

  Całkiem niedawno, w pewnej beskidzkiej miejscowości, odbyło się odsłonięcie pomnika, który jest kolejnym na tym miejscu. Chociaż przedstawia on pewną postać, w pierwotnym zamierzeniu nie miał upamiętniać żadnej żyjącej istoty. W odpowiedzi należy podać autorów pomników - wcześniejszych i obecnego - stojących na tym miejscu. Jakie dwa inne pomniki możemy zobaczyć, idąc od tego pomnika do czwartego, upamiętniającego osobę związaną z kobietą z poprzedniego pytania? Kogo upamiętnia czwarty pomnik? Dla podpowiedzi - istnieje pewne powiązanie między czwartą postacią, a osobą nagrodzoną Noblem (i w pewnym stopniu także z Łodzią ;) ).


  Sponsorami nagród są Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju "Regio", Wydawnictwo Galaktyka, Oficyna Wydawnicza "Rewasz" oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami - oddział bieszczadzki.

  regio galaktyka logotyp