SKPB Łódź SKoPB SKoPB 2015 SKoPB 2015 - zestaw 6
SKoPB 2015 - zestaw 6
Autor: SKoPB    Utworzone: 07.08.2020
skopb logo

Wawel, szachiści, chemicy, kontredans... i Beskidy. Tak, nadszedł czas na 6 zestaw zagadek :)
Przypominamy, że w każdym momencie można przystąpić do konkursu. Na odpowiedzi czekamy do
15 lipca, wysyłajcie je na konkurs@skpb.lodz.pl
 • Regulamin SKoPB
 • Odpowiedzi SKoPB
 • Ranking SKoPB


 • Zadanie 16.

  Na poniższym zdjęciu przedstawiono obiekt znajdujący się w miejscowości, która oddalona jest od innej o bliźniaczej nazwie o ok. 40km. Dużo bliżej znajduje się trzecia miejscowość, o nazwie pokrewnej, gdzie możemy zobaczyć jeden z budynków, który w swojej nazwie zwyczajowej zawiera słowo „Wawel”. Pierwsza miejscowość łączona jest również z nazwiskiem rodziny, która kojarzona jest częściej z czwartą miejscowością znajdującą się również w Beskidach, ale oddaloną od pierwszej już o ok. 300km. Rodzina ta odegrała znaczną rolę w historii Polski, także na arenie międzynarodowej.
  Prosimy podać, jaki obiekt znajduje się na zdjęciu oraz jakie 4 miejscowości kryją się w tym pytaniu (w przypadku miejscowości 1 i 2 prosimy o podanie również ich dokładnego położenia).


  Zadanie 17.

  Mijający rok jest rokiem wielu rocznic związanych z I wojną światową, ale niektóre uroczystości miały miejsce jeszcze przed ostatnimi świętami Bożego Narodzenia. W pewnej miejscowości ponad 100 lat temu, zakończył swój „kontredans” „Dziadek”, a ślady jego obecności w jednym z tamtejszych budynków upamiętniono również podczas tych obchodów.
  Prosimy podać, w czyjej gościnie przebywał bohater tego pytania, jakim zawodem parał się gospodarz, pod jaki adres musimy się udać aby zobaczyć pamiątkę tego wydarzenia, oraz jaki napis znajdował się na wcześniejszej wersji tego upamiętnienia.

  Zadanie 18.

  W beskidzkim mieście rozgrywany jest dość popularny festiwal szachowy. Człowiek, którego imieniem nazwano ten festiwal, był zapraszany na rozgrywki m.in. przez marszałka Polski do Belwederu. Brat tej postaci był twórcą wielu patentów w dziedzinie chemii nieorganicznej, współpracował z przyszłym polskim prezydentem, który powołał go na stanowisko asystenta. Później został profesorem SGGW.
  W odpowiedzi należy podać, gdzie dokładnie musimy stanąć w Beskidach, aby zobaczyć materialne upamiętnienie tego rodzeństwa.


  Sponsorami nagród są Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju "Regio", Wydawnictwo Galaktyka, Oficyna Wydawnicza "Rewasz" oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami - oddział bieszczadzki.

  regio galaktyka logotyp