SKPB Łódź SKoPB SKoPB 2015 SKoPB 2015 - zestaw 7
SKoPB 2015 - zestaw 7
Autor: SKoPB    Utworzone: 07.08.2020
skopb logo

UWAGA!!! NASTĄPIŁA ZMIANA TERMINU!
Zestaw 7, czyli garść na letni gorący czas, aby mózg się zanadto nie rozleniwił :)
Konkurs jest wciąż otwarty na nowych uczestników. Na odpowiedzi czekamy do
20 sierpnia, wysyłajcie je na konkurs@skpb.lodz.pl
 • Regulamin SKoPB
 • Odpowiedzi SKoPB
 • Ranking SKoPB


 • Zadanie 19.

  Wiele filmów, nie tylko rodzimej produkcji, nagrywano w polskich Karpatach. Jednak na pewno niewiele jest takich, w których nazwa Beskidu w którym toczy się akcja, pada już w pierwszych scenach. Główny bohater takiego właśnie filmu, w rolę którego wcielił się aktor pochodzący z byłego kraju ZSRR, przez przypadek pozostawia przedmiot zaprezentowany na poniższym kadrze, co staje się przyczynkiem do oskarżenia go o morderstwo. Istotną dla fabuły, choć drugoplanową, jest postać o nazwisku brzmiącym jak popularny napój a odtwarzana przez znanego polskiego aktora. Obu zaprezentowanych aktorów możemy obejrzeć również w ekranizacjach trylogii Henryka Sienkiewicza.
  Podajcie imiona i nazwiska postaci odtwarzanych przez wspomnianych aktorów, zarówno w przytoczonym filmie, jak i sienkiewiczowskich filmowych adaptacjach.


  Zadanie 20.

  W czasach, gdy drogi w Polsce próbują budować nawet Chińczycy, należy przypomnieć chwile, w których takie prace wykonywane były siłami rodzimych jednostek. Upamiętnienie tych prac znajduje się m.in. przy jednej z lokalnych dróg, a przedstawia je poniższa fotografia. Droga ta łączy się z inną, która wspominana jest w jednym z odcinków pewnej serii dla młodzieży. Jej twórca posiada pseudonim identyczny jak miejscowość znajdująca się zaledwie kilka kilometrów od miejsca połączenia obu dróg. Choć seria ta nie jest ani o Karpatach, ani też o górach w ogóle, to w jednym z kolejnych odcinków mowa jest m.in. o budowie geologicznej Karpat i Gór Świętokrzyskich. Profesor wyjaśniający głównym bohaterom te zagadnienia, porównuje opisywane góry do pewnego ciasta.
  Napiszcie do jakiego. Podajcie także miejsce, gdzie wykonano zaprezentowane zdjęcie.


  Zadanie 21.

  Z miejscowości, do której można dojechać drogą noszącą imię lokalnego samorządowca, wybiegają dwa PTKK-owskie szlaki, które kończą się w dwóch różnych, ale sąsiadujących ze sobą dolinach. W pobliżu najwyższego szczytu rozgraniczającego te doliny biegnie szlak imienia lokalnego działacza turystycznego, który jak to zwykle bywa, miał także spore zasługi w powstaniu okolicznego schroniska. Podpowiemy, że dla szlaków z początku pytania punktem wspólnym jest nie tylko miejscowość ich rozpoczęcia/zakończenia.
  Napiszcie o jakich 3 szlakach mowa oraz podajcie patronów wspomnianej drogi oraz szlaku.


  Sponsorami nagród są Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju "Regio", Wydawnictwo Galaktyka, Oficyna Wydawnicza "Rewasz" oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami - oddział bieszczadzki.

  regio galaktyka logotyp