SKPB Łódź SKoPB SKoPB 2015 SKoPB 2015 - zestaw 8
SKoPB 2015 - zestaw 8
Autor: SKoPB    Utworzone: 07.08.2020
skopb logo

Zestaw 8, a w nim kolejne pytania o osoby, ale i pewną skocznię.
Przypominamy, że mimo, że bliżej końca niż początku konkursu, nawet nowi uczestnicy mają szansę coś wygrać :)
Na odpowiedzi czekamy do
15 września, wysyłajcie je na konkurs@skpb.lodz.pl
 • Regulamin SKoPB
 • Odpowiedzi SKoPB
 • Ranking SKoPB


 • Zadanie 22.

  Na poniższym zdjęciu przedstawiono świątynię z beskidzkiej miejscowości w okolicy której spotkać można nagrobek dobrze rokującego twórcy, który za debiut dostał nagrodę pewnej fundacji literackiej. Pisarz ten w swoich utworach opisywał najbliższe otoczenie, przytaczał prawdziwe historie.
  W odpowiedzi napiszcie o kogo chodzi?


  Zadanie 23.

  Podczas II wojny światowej w jednej z części Beskidów walczyły oddziały, których dowódcza o piekielnym pseudonimie miał pewne związki z Łodzią. W innym rejonie działał partyzant o płomiennym nazwisku i zapale do walki. Pseudonimy obu bohaterów tego zadania zaczynały się na tę samą literę.
  Prosimy o podanie imion, nazwisk i pseudonimów obu osób. Oddział, w którego szeregach walczył drugi bohater, zawierał beskidzką nazwę własną. Gdzie najbliżej punktu, od którego oddział wziął swoją nazwę (licząc w linii prostej) znajduje lub znajdowała się skocznia narciarska i jak ją nazwano?

  Zadanie 24.

  Pewien mistrz w swoim fachu został (pod przymusem) odpowiedzialnym za wykonanie obiektu, który nie niesie ze sobą żadnej wartości artystycznej (jeden z elementów tej konstrukcji jest nawet ewidentnie odwrócony o 180°). Mimo tego, złodzieje tego „dzieła” zostali skazani na karę grzywny, a nawet na karę pozbawienia wolności. Wspomniana rzecz została wykonana i obecnie dalej znajduje się na pograniczu Beskidów. Mistrz ten pochodził z beskidzkiej miejscowości w okolicy której znajduje się obiekt prowadzony przez SKPB/G.
  W odpowiedzi podajcie kto jest opiekunem wspomnianego studenckiego obiektu? Jak brzmi nazwisko twórcy?


  Sponsorami nagród są Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju "Regio", Wydawnictwo Galaktyka, Oficyna Wydawnicza "Rewasz" oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami - oddział bieszczadzki.

  regio galaktyka logotyp