SKPB Łódź SKoPB SKoPB 2015 SKoPB 2015 - zestaw 9
SKoPB 2015 - zestaw 9
Autor: SKoPB    Utworzone: 07.08.2020
skopb logo

Zestaw 9, czyli początek końca naszego konkursu w tym roku... Tym razem pytania różne - rzeki, święci, książki...
Pamiętajcie, że nadal istnieją szanse na bonusy, więc sprawdzajcie naszą stronę, bo nie znacie dnia ani godziny... ;)
Na odpowiedzi czekamy do
15 października, wysyłajcie je na konkurs@skpb.lodz.pl • Regulamin SKoPB
 • Odpowiedzi SKoPB
 • Ranking SKoPB


 • Zadanie 25.

  Są takie miejsca, które choć znajdują się blisko terenów odwiedzanych masowo przez turystów, są niemal nieznane. Właśnie w takim punkcie wykonano poniższe zdjęcie. Przemieszczając się od tego miejsca na północny zachód przez około 3, 5 km, przekroczymy dużą beskidzką rzekę oraz natkniemy się na 3 obiekty, których patronami są święci lub błogosławieni kościoła rzymskokatolickiego. Życiorysy tych osób są powiązane, czasem bardzo mocno, z terenem, po którym się poruszamy.
  Napiszcie, o jakich osobach mowa oraz co (lub kogo) upamiętnia pomnik zaprezentowany na fotografii.


  Zadanie 26.

  Polubiliście przygody Tytusa, Romka i A’Tomka ? :) Mamy kolejne pytanie o serię dedykowaną głównie młodzieży. Jedna z jej części rozgrywa się w beskidzkiej miejscowości (sugeruje to zresztą już jej tytuł) i nawiązuje do historycznych wydarzeń, które miały miejsce w okolicy. Te istotne dla osiemnastowiecznej Polski fakty są opisywane również w odcinku innej serii, tym razem dedykowanej już raczej dojrzalszemu odbiorcy. Jego akcja toczy się w tym samym terenie, co wspomniany odcinek młodzieżowego cyklu, a jej autor związany jest ściśle z opisywanym obszarem. W obu przytoczonych fabułach przewija się zabytek, który zlokalizowany jest na skraju wspomnianej na początku pytania miejscowości. W obiekcie tym między innymi nakręcono część zdjęć do biograficznego filmu o lokalnych buntownikach, a na jego murach widnieje tablica wystawiona w okrągłą rocznicę odwiedzin tego miejsca przez papieża Polaka.
  Podajcie autorów wspomnianych odcinków obu serii. Napiszcie także, co to za zabytek, który pojawia się w obu odcinkach oraz komu poświęcony jest wspomniany film biograficzny.

  Zadanie 27.

  W beskidzkiej miejscowości znajduje się pomnik fundacji lokalnego klubu, upamiętniający zasłużoną dla południowej Polski postać, której imieniem nazwano także jedno z karpackich schronisk. Dzięki staraniom tej osoby została oddana do użytku pewna karpacka droga, którą dziś biegnie m.in. lubiany przez turystów szlak czerwony. Przy drodze tej znajduje się również obiekt, który staraniem wspomnianego klubu, upamiętnienia także bohatera tej zagadki.
  Napiszcie o jakim obiekcie mowa, jak nazywa się wspomniany klub, kto jest bohaterem pytania oraz w jaki sposób postać ta łączy dwie duże beskidzkie rzeki?


  Sponsorami nagród są Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju "Regio", Wydawnictwo Galaktyka, Oficyna Wydawnicza "Rewasz" oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami - oddział bieszczadzki.

  regio galaktyka logotyp