SKPB Łódź SKoPB SKoPB 2017 SKoPB 2017 - zestaw 10
SKoPB 2017 - zestaw 10
Autor: SKoPB    Utworzone: 07.08.2020
skopb logo

Przed Wami ostatni, dziesiąty zestaw trzeciej edycji SKoPB. Pamiętajcie, że zostały jeszcze bonusy!
Na odpowiedzi czekamy do 31 października, wysyłajcie je na konkurs@skpb.lodz.pl


Zadanie 28.

Widoczny na zdjęciu obiekt związany jest bezpośrednio z błogosławionym, który przy ulicy swojego imienia oraz nieopodal kościoła pod swoim wezwaniem uczczony został pomnikiem otoczonym postaciami dzieci i zwierząt domowych.
Pytanie jest jedno: gdzie możemy zobaczyć ten pomnik?


Zadanie 29.

Bohater tego pytania, zainspirowany szczególną książką, niemal 100 lat po jej pierwszym wydaniu, poprowadził cykl, którego każdy odcinek zakończony jest specjalnie na tę okazję skomponowanym utworem muzycznym. Pamiątką po jednym z odcinków jest nietypowe przedstawienie naszego bohatera, zlokalizowane w miejscowości, gdzie powstał ten odcinek.
O kim mowa?

Zadanie 30.

W województwie, którego nazwa zaczyna się na literę, którą na potrzeby tego zadania nazwijmy „X”, znajduje się miejscowość, której nazwa jest także nazwą produktu wytwarzanego na granicy dwóch innych, ale już beskidzkich miejscowości. Nazwa jednej z tych miejscowości też zaczyna się na literę „X”. Zakład zlokalizowany w drugiej z tych miejscowości przyjął nazwę również zaczynającą się na literę „X” i kojarzącą się z miejscem, gdzie produkowane były chyba najbardziej rozpoznawalne na świecie produkty podobne do tych, które produkował ten zakład. Po II Wojnie Światowej zakład ten zmienił nazwę na inną, tożsamą z nazwą góry, która jest zdecydowanie najwyższa w jego okolicy, a jej nazwa zaczyna się oczywiście na „X”.
Jaką literę ukryliśmy pod „X” ?