SKPB Łódź SKoPB SKoPB 2017 SKoPB 2017 - zestaw 3
SKoPB 2017 - zestaw 3
Autor: SKoPB    Utworzone: 07.08.2020
skopb logo

Prezentujemy trzeci zestaw trzeciej edycji SKoPB. Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy - cały czas można do niej przystąpić!
Na odpowiedzi czekamy do 31 marca, wysyłajcie je na konkurs@skpb.lodz.pl

Zadanie 7.

Pochodził ze Śląska, ostatnie chwile spędził w Krakowie, ale miał też karpacki epizod. Ten znany swego czasu wędrowiec, choć przebywał w Beskidach tylko 2 lata, to na tyle mocno zaznaczył tam swoją obecność, że kultowa knajpa została nazwana jego imieniem, podobnie zresztą jak znane i „klimatyczne” (choć obecnie już nieistniejące) miejsce noclegowe.
Podajcie nazwy tych 2 miejsc. W lokalu tym przez pewien czas piwo serwowała pewna znana postać, której wizerunek obecnie zdobi wejście do jednej z beskidzkich GOPR-ówek. Podajcie, gdzie znajduje się ta stacja ratunkowa. Dodamy, że na trop rozwiązania może naprowadzić uczestników najwyższy szczyt pewnego pasma leżącego w Karpatach Wschodnich. Dodatkowo należy podać jego wysokość.

Zadanie 8.

Ślub znanego malarza oraz popularnej pisarki był niebywale skromny. Zaledwie kilkoro gości i sakramentalne „tak” w małej, wiejskiej kaplicy, choć jak chce legenda, nie była to zwykła świątynia, gdyż w jej progach gościć mieli kiedyś polscy królowie. Po ślubie para zamieszkała w pobliskim dworze. Niestety z powodu konfliktów z dzierżawcą majątku musieli go niebawem opuścić. Pamiątką ich pobytu było oryginalne, pozostawione tam przesłanie.
Jakiego rodzaju była to pamiątka? W jakiej miejscowości miały miejsce przytoczone wydarzenia? W portfolio malarskim wspomnianego artysty można odnaleźć karpacką panoramę, dla prezentacji której wybudowano specjalne pomieszczenia, ale już poza Karpatami. Należy podać w jakich górach wzniesiono ten obiekt. Malarz ten namalował również widok na galicyjskie miasto - miejsce śmierci i pochówku swojej żony, z którą spędził tylko 9 lat. Prosimy o podanie nazwy tej miejscowości. Podpowiemy, że na podstawie najbardziej znanego utworu jego żony powstał film będący jaskółką wielkiego przełomu w polskim kinie.

Zadanie 9.

Bohaterem zagadki jest recenzent, redaktor, a także pisarz tworzący w beskidzkiej przestrzeni. Charakterystyczną cechą jego opowiadań jest to, że ich akcje z reguły rozgrywają się w rodzinnej miejscowości autora. Specyficzny klimat twórczości został kilkukrotnie doceniony przez znawców tematu i konkursowe jury. Miejscowość, gdzie toczą się historie wyimaginowanych postaci, jest w rzeczywistości m.in. siedzibą zawodników uprawiających mało popularny sport.
W odpowiedzi należy podać nazwisko pisarza oraz nazwę tego sportu. Dla ułatwienia prezentujemy fragment stroju zawodnika uprawiającego tę dyscyplinę.