SKPB Łódź SKoPB SKoPB 2017 SKoPB 2017 - zestaw 4
SKoPB 2017 - zestaw 4
Autor: SKoPB    Utworzone: 07.08.2020
skopb logo

Przed Wami czwarty zestaw trzeciej edycji SKoPB. Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy - cały czas można do niej przystąpić!
Na odpowiedzi czekamy do 30 kwietnia, wysyłajcie je na konkurs@skpb.lodz.pl

Zadanie 10.

Jan i Juliusz Machulscy, Andrzej i Maria Seweryn, Edward i Olaf Lubaszenko, Jerzy i Maciej Stuhr - to tylko kilka przykładów aktorskich rodzin. Te rodzinne duety możemy niekiedy zobaczyć nawet w jednym filmie. Jednak prawdziwie wyjątkowa jest pewna rodzina pochodząca z Podhala: ojciec, matka, dwaj synowie i córka wystąpili w jednym filmie, którego jeden z kadrów przedstawiamy poniżej.
W odpowiedzi należy podać nazwisko noszone przez członków tej rodziny.


Uwiecznioną w powyższym kadrze postać zagrał aktor (mający także swoje kilka minut w polityce), który pomimo kilku filmowych ról, nie zrobił kariery na srebrnym ekranie. Sporo zamieszania uczyniła natomiast reklama znanego produktu spożywczego z jego udziałem, w której - jak później wspomniał - wystąpił tylko dla pieniędzy. Znany polski wykonawca rockowy nawiązał do tej niefortunnej reklamy w jednej ze swoich piosenek.
Podajcie tytuł tego utworu.

Zadanie 11.

Nieopodal Tarnicy znajdziemy miejsce (1), które w ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniło swą nazwę w wyniku zmian klimatycznych. Obie nazwy wywodzą się od pochodzącego z Sądecczyzny autora przewodników, odkrywcy, dowódcy. Gdy z Tarnicy przemieścimy się o około ośmiokrotną odległość między Tarnicą a sąsiednim Krzemieniem, to natrafimy na miejsce (2), które przywodzi od razu skojarzenie z pewnym studenckim kołem przewodników beskidzkich, ale które tak naprawdę nie ma z nim nic wspólnego :). Jeśli natomiast przemieścimy się o sześciokrotną odległość między Tarnicą a Krzemieniem (mierząc ponownie od Tarnicy), znajdziemy jeszcze dwa inne punkty (3, 4), których nazwy tym razem bezpośrednio nawiązują do znanego kompleksu zabytkowego dużego miasta z południa Polski.
W odpowiedzi należy podać wszystkie cztery nazwy (1,2,3,4).

Zadanie 12.

Nie wiadomo, czy to przypadek, że pseudonim twórcy ścieżki dźwiękowej do popularnego filmu fabularnego jest identyczny z przezwiskiem jednego z dwóch głównych bohaterów tej produkcji. Na to przezwisko, które należy podać w odpowiedzi, może naprowadzić osoba współczesnego polskiego polityka, a także główny bohater pewnego amerykańskiego animowanego serialu dla dzieci. Miejscowość, z której pochodzi ten muzyk jest zarazem rodzinną miejscowością mistrza świata, który został później trenerem kolejnego mistrza świata, zamieszkującego tę samą miejscowość.
Prosimy podać nazwę dyscypliny, którą uprawiają obaj panowie.