SKPB Łódź SKoPB SKoPB 2017 SKoPB 2017 - zestaw 7
SKoPB 2017 - zestaw 7
Autor: SKoPB    Utworzone: 07.08.2020
skopb logo

Przed Wami siódmy zestaw trzeciej edycji SKoPB. Bonusy dwa również już były, oczekujcie kolejnych. Wciąż zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy - cały czas można do niej przystąpić!
Na odpowiedzi czekamy do 31 lipca, wysyłajcie je na konkurs@skpb.lodz.pl

Zadanie 19.

Schroniska, a szczególnie te w górach, gościły wiele znanych postaci. Dwa schroniska w Polsce mogą pochwalić się nawet wizytą pewnego monarchy. Co ciekawe, obie wizyty związane były, choć nie bezpośrednio, z instytucją małżeństwa. Podczas pierwszej z nich w schronisku przebywał nawet specjalnie sprowadzony na tę okazję królewski kucharz. Około roku później, w drugim schronisku następca tronu przebywał raczej incognito, a mieszkał w pobliskiej miejscowości w budynku należącym do sławnego Polaka. Budynek ten ujrzeć można w wielu filmach. Szczególnie jest on eksponowany w produkcji, która weszła do kin w roku wspomnianej drugiej królewskiej wizyty. W jej trakcie rząd polski ofiarował bohaterowi tego pytania dość oryginalny prezent, który niewątpliwie przydatny jest podczas wychowywania dzieci.
Pytanie jest tylko jedno - co to za przedmiot ?

Zadanie 20.

Na zboczach góry, której nazwę należy podać w odpowiedzi, zlokalizowany był zakład produkcyjny wykorzystujący unikalny lokalny surowiec. Założycielem przedsiębiorstwa był hrabia, potomek rodziny przybyłej do Rzeczypospolitej z Włoch w XVI wieku. Jak głosi lokalna na pół legenda - na pół prawda, przedsiębiorstwo powstało w wyniku przypadkowego odkrycia, mającego miejsce podczas budowy młyna w posiadłościach wspomnianego hrabiego. Dziś zakład już nie istnieje mimo kilku prób jego reaktywacji i gdyby nie lokalna drużyna piłki nożnej, która w swej nazwie wykorzystała nazwę przerabianego niegdyś w fabryce surowca, to już chyba nikt by o tym zakładzie nie pamiętał. W odpowiedzi napiszcie również jaki to surowiec. Może na pierwszy rzut oka podpowiedź "MW=172" niewiele ułatwia, ale po chwili zastanowienia dojdziecie do wniosku, że to kluczowa informacja :)

Zadanie 21.

Tak się złożyło, że dwa spośród najstarszych i najbardziej okazałych w Polsce obiektów pewnego typu, spłonęły w dziwnych okolicznościach. Na szczęście, na bazie jednego z nich powstała spora ilość kopii, które można oglądać do dziś. Dwa obiekty tego samego typu, choć nie wywodzące się bezpośrednio od opisanych wyżej, można obejrzeć w jednym z beskidzkich kompleksów zamkowych. Jednemu nadano imię na cześć zasłużonego dla okolicy władcy (1). Drugi natomiast nosi imię polityka (2), który patronował powstaniu dużej ilości tego typu obiektów w Polsce, mających upamiętniać okrągłą, istotną nie tylko dla naszego kraju rocznicę. Gwoli ścisłości należy powiedzieć, że ten drugi obiekt, który obserwujemy współcześnie, nie jest oryginalny, ponieważ oryginał został skradziony prawie bezpośrednio po tym, jak się pojawił.
W odpowiedzi należy podać jakie postaci ukryliśmy pod numerami 1 i 2. Jesteśmy przekonani, że sprawne oko konkursowicza znajdzie na załączonej fotografii klucz do rozwiązania tego zadania :).