SKPB Łódź SKoPB SKoPB 2017 SKoPB 2017 - zestaw 8
SKoPB 2017 - zestaw 8
Autor: SKoPB    Utworzone: 07.08.2020
skopb logo

Przed Wami ósmy zestaw trzeciej edycji SKoPB. Niezmiennie zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy - cały czas można do niej przystąpić!
Na odpowiedzi czekamy do 31 sierpnia, wysyłajcie je na konkurs@skpb.lodz.pl

Zadanie 22.

W bezpośrednim otoczeniu miejsca, w którym wykonano poniższe zdjęcie, rozlokowane są oryginalne artystyczne przedstawienia pewnej drogi. Ich autor znany jest z rzeźb ukazujących znanego na całym świecie człowieka, którego postać występuje również w jednym z elementów wspomnianego przedstawienia, lecz nie występuje ona w swojej normalnej roli. Zastępuje inną postać - jaką?


Zadanie 23.

Założona na terenie Polski przez austriackich braci firma produkowała innowacyjne produkty, cieszące się renomą nawet poza granicami naszego kraju. Produkty te przyciągnęły uwagę znanego szwajcarskiego profesora, który chciał je wykorzystać do swoich pionierskich eksperymentów. Produktów tej firmy użyli również polscy naukowcy przeprowadzający podobne próby. Jednej z takich prób, po której pamiątką jest tablica w jednym z polskich schronisk górskich, patronował nawet ówczesny prezydent Polski. W odpowiedzi należy podać nazwisko szwajcarskiego profesora oraz lokalizację tego schroniska.

Zadanie 24.

W miejscowości A znajdziemy dwanaście mniejszych i jeden sporej wielkości, drewnianych obiektów, świadczących o kontaktach tej miejscowości z pewnym europejskim narodem. Obiekty te charakterystyczne były kiedyś dla pewnej grupy etnograficznej, lecz obecnie wykorzystywane są coraz częściej przez cały wspomniany naród. Dwa z mniejszych obiektów upamiętniają konkretnych przedstawicieli tego narodu (1, 2), natomiast największy z nich poświęcony jest dwóm osobom, z czego jedna (3) urodziła się w miejscowości A, a przez pewien czas blisko współpracowała z osobą (4). Pozostałe dziesięć obiektów związane jest bezpośrednio z osobą (3), a wszystkie z nich znajdują się w miejscu, które swą nazwę zawdzięcza osobie (4). Jakie osoby zostały ukryte pod cyframi 1, 2, 3, 4? Jaka miejscowość ukrywa się pod literą A?