SKPB Łódź SKoPB SKoPB 2017 SKoPB 2017 - zestaw 9
SKoPB 2017 - zestaw 9
Autor: SKoPB    Utworzone: 07.08.2020
skopb logo

Przed Wami dziewiąty zestaw trzeciej edycji SKoPB. Niezmiennie zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy - cały czas można do niej przystąpić!
Na odpowiedzi czekamy do 30 września, wysyłajcie je na konkurs@skpb.lodz.pl

Zadanie 25.

Muzykę do pewnego amerykańskiego filmu biograficznego napisał bardzo znanych twórca muzyki filmowej, a tytułową rolę zagrał w nim aktor, który na koncie ma nagrodę Oskara. Film opowiada o losie imigranta, który w USA dorobił się sporych pieniędzy (niestety nie zawsze w legalny sposób, za co spędził jakiś czas w więzieniu). Podobny los spotkał mieszkańca Beskidów, który próbował dorobić się fortuny w zbliżony do amerykańskiego bohatera sposób. Obydwu panów łączy to samo nazwisko - jednego wprost, a drugiego pośrednio.
Jakie to nazwisko ?

Zadanie 26.

To, że szkołom, ulicom, placom, zakładam pracy nadaje się imiona sławnych ludzi, to żadna nowość. Podobnie jest z budynkiem widocznym na fotografii. Jednak wyjątkowość instytucji znajdującej się w tym budynku polega na tym, że wszyscy jej członkowie odwiedzili swego patrona na oficjalnym spotkaniu, co nie zdarza się często, żeby nie powiedzieć wcale. Przekazali mu wtedy nietypowy order w postaci regionalnego wyrobu.
W odpowiedzi należy podać, co to za przedmiot. Podpowiemy, że produkt ten kojarzony jest raczej z sąsiednią miejscowością, w której zresztą znajduje się pomnik mu poświęcony.


Zadanie 27.

Powszechnie wiadomo, że ministerstwa ulokowane są w stolicy kraju. My natomiast w tym zadaniu wyślemy Was na poszukiwanie najbardziej na południe Polski wysuniętego miasta, gdzie siedzibę ma/miała jedna z jednostek mniej popularnego ministerstwa. W odpowiedzi należy podać nazwę tego miasta i ministerstwa. Dla ułatwienia poszukiwań prezentujemy fragment jego logo.