Co?
Gospodarzem bazy namiotowej Muszyna-Złockie jest Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi. Już od początku naszej działalności pragnęliśmy znaleźć swój „dom w górach”. Jednym z takich miejsc jest baza Muszyna-Złockie, działająca od 1988 roku.

Gdzie?
Baza Muszyna-Złockie znajduje się we wschodniej części Beskidu Sądeckiego, w paśmie Jaworzyny Krynickiej. Usytuowana jest w zacisznym miejscu, z dala od innych zabudowań, ponad wsią Złockie. Bardzo blisko stąd jest do jednego z nadpopradzkich uzdrowisk – Muszyny.

Dla turysty istotne będą informacje, że bezpośrednio na bazę prowadzi „Szlak Sadzonego Jaja” (żółto-białe znaki) Szlak, wytyczony przez jednego z naszych przewodników, umieszczony został na niektórych mapach turystycznych. Możemy nim dotrzeć na miejsce zarówno ze wsi Złockie, jak i z okolic zamku w Muszynie.

Dla kierowców ważny jest fakt, że najbliżej bazy można zaparkować samochód przy rozlewni wody mineralnej w Złockiem. Stąd czeka nas jeszcze około 20 minut wędrówki. Mimo istnienia gruntowej drogi ze Złockiego na bazę, nie ma możliwości dojazdu samochodem na górę.

Którędy dojść najwygodniej?

Nim ruszymy na drogi i bezdroża okolic bazy, by móc pobyć tu kilka dni trzeba się na miejsce wprowadzić z większym lub mniejszym dobytkiem. Najłatwiej wędrówkę rozpocząć w centrum Złockiego. Od sklepu „Groszek” należy przejść szosą w kierunku północnym, aż do budynku rozlewni wód. W tym miejscu schodzimy z drogi asfaltowej i mamy dwie możliwości. Krótsza ścieżka wiedzie znakowaną ścieżką przez las („Szlak Sadzonego Jaja”) i w 15 minut wyprowadza nas na bazę.

Druga, nieco dłuższa trasa wiedzie początkowo drogą z płyt, (Około 100 metrów za rozlewnią po prawej stronie drogi wbity został szlakowskaz kierujący w stronę bazy.) następnie prowadzi drogą, początkowo przez łąki i pola, później skrajem lasu. Po około 20 minutach spaceru możemy już dostrzec charakterystyczny dach bazowej wiaty.

Na bazę można dotrzeć również z centrum Muszyny. W tym celu udajemy się z Rynku w stronę stacji kolejowej Muszyna Zdrój, przekraczamy tory oraz przechodzimy mostkiem przez Muszynkę. Od tej pory za znakami „Szlaku Sadzonego Jaja” podchodzimy trawersującą ścieżką na grzbiet, gdzie skręcamy w prawo i przez Koziejówkę trafiamy na Bazę. Ta trasa nie powinna nam zająć dłużej jak 45 minut.

Czego oczekiwać na miejscu?

Noclegi – Baza jest gotowa przyjąć turystów wędrujących z własnymi namiotami (pole namiotowe na około 40 namiotów), a także tych pragnących skorzystać z przygotowanych przez nas miejsc noclegowych (standardowo około 50 miejsc). Namioty bazowe dzielą się na tzw NS-y (wysoki namiot wojskowy ze 8-9 kandyjkami przykrytymi grubym materacem i dwoma kocami) – w nich możemy pomieścić około 40 osób, a także mniejsze namioty rodzinne (mogące pomieścić do 4 turystów. Namioty rodzinne umieszczone są  na drewnianych podestach, ich wnętrza wyścielone są grubymi materacami i kocami. W nich oczekuje dalszych 12 miejsc. Osoby planujące nocowanie w namiotach bazowych powinny mieć ze sobą własny śpiwór, zbyteczne są karimaty.

Gastronomia – sercem bazy jest nowo postawiona, przestronna wiata kuchenna ze stale gorącym piecem, opalanym drewnem. Jej niewątpliwym atutem jest pokaźny taras, z którego rozpościera się widok na całą bazę i najbliższą okolicę. Każdy gość ma możliwość korzystania z pieca, a także znajdujących się w kuchni garnków, talerzy, kubków, sztućców etc. Użytkownicy mają jednak obowiązek samodzielnego pozmywania po sobie, w stojącej opodal zmywalni z wodą w pobliskiego źródełka. Na bazie nie ma możliwości nabycia jakichkolwiek produktów spożywczych, mamy za to własne źródło krystalicznie czystej wody zdatnej do picia bez przegotowania. Najbliższy sklep znajduje się w Złockiem – jest świetnie zaopatrzony i czynny 7 dni w tygodniu. Oferuje możliwość płacenia karta i gotówką.

Sprawy higieniczne – w odpowiedniej odległości od namiotów, poniżej bazy znajdują się drewniane „sławojki” dostępne wyłącznie dla mieszkańców bazy. Nieco bliżej znajdują się umywalnie z bieżącą wodą (doprowadzona grawitacyjnie wężem ze źródła) oraz polowa kabina prysznicowa. Naczynia, jak już wspomniano, myjemy przy zlewach z bieżącą wodą.

Niezwykła atmosfera – do tej pory pisaliśmy czego bazie nie oferuje (m. in. dojazdu samochodem, prądu, bieżącej wody, toalet jakie znamy z domu, kuchni gazowej, wi-fi, a nawet porządnego zasięgu telefonii komórkowej). Warto jednak podkreślić czym baza się chlubi: ciszą, pachnącą łąką, rozgwieżdżonym niebem z dala od miejskich świateł, piekarnikiem opalanym drewnem i lasami pełnymi malin i grzybów. Jednak przede wszystkim miejsce to przyciąga niezwykłym klimatem, skupiając w sezonie letnim osoby pragnące oderwać się od cywilizacji  i pomieszkać na łonie natury. Niemal każdego wieczoru na bazie płonie ognisko skupiające znaczną część bazowiczów i tworząc niezwykły klimat wspólnego górskiego domu. Alternatywą jest możliwość spotkań w wiacie kuchennej i rozmów lub wspólnego muzykowania na rozległym tarasie.

Śpiewankijest jeden moment w sezonie, gdy bazowa polana rozbrzmiewa muzyką i zewsząd słychać gwar rozmów. Tematyczny Konkurs Muzyczny „Śpiewanki” przyciąga na bazę miłośników piosenki turystycznej i poezji śpiewanej z całej Polski. Jak sama nazwa wskazuje, każdego roku przyświeca nam inny temat, czy też wiodący motyw imprezy. W 2020 roku będziemy świętować 20 edycję festiwalu muzycznego Śpiewanki, rozgrywanego tradycyjnie bez prądu. Sierpniowy weekend to bez wątpienia jeden z niewielu momentów, gdy na bazie nie zazna się ciszy. Corocznie Śpiewanki odwiedza kilkuset miłośników piosenki turystycznej.

Co tu robić?

Dla niektórych bycie na Bazie jest atrakcją sama w sobie i ciężko im się z niej wyrwać. Od czasu do czasu jednak nawet najbardziej zatwardziały Bazowicz poczuje zew drogi. Do najbardziej popularnych wypadów należą kilkugodzinne wędrówki:

  • Wartą całodniowego wysiłku jest wędrówka w rejon Jaworzyny Krynickiej (1114). Choć sam szczyt jest oszpecony górną stacją kolejki gondolowej i „kiełbaskową” infrastrukturą to wycieczka ze Złockiego jest niezwykle przyjemna. Powrócić można korzystając ze szlaku gminnego prowadzącego grzbietem Wielkiej Bukowej.
  • Bardzo atrakcyjne turystycznie  są rejony Pustej Wielkiej, Runka i Hali Łabowskiej.
  • Polecamy wycieczki w pasmo Zimnego i Dubnego w Górach Leluchowskich, czy zwiedzanie rezerwatu „Las Lipowy Obrożyska”.
  • Miłym spacerem będzie wycieczka grzbietem Koziejówki na zamek w Muszynie.
  • Osobom preferującym zabytki polecamy odwiedzenie licznych cerkwi łemkowskich w okolicy (Szczawnik, Milik, Andrzejówka, Jastrzębik, Powroźnik i inne).
  • Warta zwiedzenia jest nieodległa Krynica, czy też sama Muszyna z zabytkowym rynkiem oraz założonymi obok  kościoła św. Józefa ogrodami biblijnymi i położonym w Parku Zdrojowym na „Zapopradziu” ogrodem sensorycznym. Rośliny posadzone w ogrodzie stymulują nasze zmysły: zapach, dotyk, dźwięk i smak.
  • Ciekawą atrakcją turystyczną są mofety, czyli rodzaj wulkanicznych ekshalacji, zawierających głównie dwutlenek węgla. Możemy je zaobserwować w okolicach Szczawnika.   
  • Dzięki przejściu granicznemu w Leluchowie nad Popradem (samochodowemu i kolejowemu)  baza jest również bardzo dobrym miejscem wypadowym do jednodniowych wycieczek na Słowację (m.in. w rejon Lubowli, pasmo Cergov).

Nasi sąsiedzi – czyli gdzie powędrować po bazowaniu?

W odległości jednego dnia drogi znajdują się liczne obiekty noclegowe. Głównie są to schroniska PTTK: Nad Wierchomlą, na Jaworzynie Krynickiej, czy Hali Łabowskiej. Nieco dalej znajdują się „kultowe” obiekty studenckie: Chatka na Niemcowej czy Piwowarówce, a także gorąco przez nas polecana Baza Namiotowa „Pod Wysoką”  prowadzona przez SKPB Łódź.

Więcej o bazach i chatkach w okolicy znajdziesz na stronie pod tym adresem: https://www.chatki.com.pl/

Kontakt i podsumowanie

Położenie: Polana w okolicy szczytu Koziejówka, ponad wsią Złockie.

Prowadzenie: Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi, Towarzystwo Beskidzkie

Otwarte: lipiec – sierpień (każdorazowo dostosowujemy się do weekendów, przyjmując kilkudniową tolerancję w każda stronę – prosimy o kontakt jeśli chcesz przyjechać na początku lub na końcu bazowania)

Ilość miejsc: ok 40 miejsc na namioty własne + ok 50 miejsc w namiotach bazowych

Rezerwacja: Kasia Santy +48 608 123 471 lub mailowo: baza@muszyna.skpb.lodz.pl (w obu przypadkach konieczne jest uzyskanie potwierdzenia przyjęcia rezerwacji)

Internet: www.skpb.lodz.pl, nasz profil na FB https://www.facebook.com/bazaNamiotowaMuszynaZlockie/

Ceny: 9 zł nocleg w namiocie bazowym; 5 zł nocleg na polu namiotowym (20% upustu dla członków PTTK i w ramach Unii Baz, 30% przy połączeniu tych opcji, 50% dla dzieci do 7 roku życia)