O nas

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich działa w Łodzi od 1981 roku i jest jednym z kilkunastu studenckich kół przewodnickich działających na terenie Polski. Podstawowym celem SKPB jest propagowanie turystyki górskiej wśród zarówno środowisk akademickich, jak i wszystkich zainteresowanych ową tematyką. W tym celu nieprzerwanie od 40 lat organizujemy w ciągu roku kilka wyjazdów górskich, zwanych rajdami (dowiedz się więcej), bądź podejmujemy inne inicjatywy mające zachęcić osoby żądne przygód do wyjazdów w góry. Jesteśmy otwarci na każdego! Dlatego też wszystkie nasze wydarzenia, inicjatywy i przedsięwzięcia są ogólnodostępne, w szczególności zaś nasze rajdy kierowane są do każdej osoby pragnącej pojechać w góry, poznać fantastycznych ludzi oraz poczuć prawdziwy górski klimat wędrówek i nieustającej zabawy przy ognisku, muzyce (także tej na żywo) i świetnym towarzystwie.

Od początku działalności organizujemy Kurs Przewodnicki na Przewodnika Górskiego Beskidzkiego, podczas którego to kształcimy młodych adeptów przewodnickiego rzemiosła (zajrzyj do zakładki Zostań przewodnikiem). 

Ponadto, w okresie wakacyjnym prowadzimy dwa bazy namiotowe: jedną w Pieninach, w miejscowości Jaworki koło Szczawnicy, znajdującą się przy szlaku na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką (ODWIEDŹ BAZĘ) oraz drugą w Beskidzie Sądeckim w Muszynie – Złockie (ODWIEDŹ BAZĘ). Dysponujemy szeroką bazą noclegową, na którą składają się namioty wieloosobowe (tzw. NS-y), rodzinne oraz dla pojedynczych turystów. Bazy posiadają kuchnię, miejsce ogniskowe, teren pod własne namioty oraz to, co jest największym atutem owych obiektów – wyjątkowa bliskość gór.

Na Bazie Namiotowej Muszyna – Złockie organizujemy od 2001 roku Tematyczny Konkurs Muzyczny – „Śpiewanki”. Wtedy to, zazwyczaj na początku sierpnia baza zmienia się w jedno wielkie festiwalowe miejsce, gdzie kilkaset osób uczestniczy w tej niepowtarzalnej imprezie śpiewanej – bez prądu, w sercu gór, ze sceną, prawdziwymi zespołami (gwiazdami nurtu muzyki turystycznej i studenckiej w Polsce) oraz jedynym w naszym kraju pianinem turystycznym!!!

Od 1999 roku jesteśmy także współorganizatorami Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA, który to jest największym i najstarszym Przeglądem piosenki turystycznej i studenckiej w naszym kraju.

Naszym projektem organizowanym od kilkunastu już lat jest Rajd Długodystansowy – „Setka po Łódzku”, który to odbywa się na początku wrześni i jak sama nazwa wskazuje, wyjątkowo ogniskuje się na okolicach Łodzi, nie zaś górach.

Kiedy nie jeździmy w góry, spotykamy się w Łodzi, organizując różne przedsięwzięcia od zwykłego pójścia na piwo, poprzez pokazy zdjęć i opowieści z wyjazdów dalekich i bliskich skończywszy na spotkaniach muzycznych, na których z gitarami i innymi instrumentami spotykamy się w szerokim gronie, aby w luźnej atmosferze móc pośpiewać, porozmawiać i przede wszystkim dobrze się wspólnie bawić.

Warto podkreślić, że SKPB Łódź jest organizacją NON – PROFIT. Zatem wszystkie organizowane przez nas imprezy przewodnicy naszego koła prowadzą bez wynagrodzenia.