XXXIX Rajd Wiosenny: Majówka w Beskidzie Żywieckim – Polska i Słowacja

Termin: 30 kwietnia – 3 maja 2022 r.

Wyjazd w sobotę ok. 2 nad ranem z placu Zwycięstwa w Łodzi (przy Muzeum Kinematografii)

Miejsce: Beskid Żywiecki – naszą bazą wypadową będzie najdłuższa wieś w Polsce – Zawoja

Trasa jedna – stacjonarna z pełnym wyżywieniem

Na tegoroczną majówkę chcemy zabrać Was w dawno nieodwiedzany rajdowo rejon Beskidu Żywieckiego, w którym to znajdują się najwyższe szczyty polskich Beskidów z „Królową” czyli Babią Górą (1725 m n.p.m.) na czele. Podczas wyjazdu będziemy mieli okazję wejść na najwyższe, beskidzkie góry, dzięki czemu dostrzeżemy alpejski klimat piętra hal, które można zaobserwować w polskich Karpatach, poza Tatrami, wyłącznie w rejonie Babiej Góry. Stąd jest to nie lada okazja by wyruszyć na wycieczkę zupełnie odmienną niż w pozostałej części Beskidów. Tradycyjnie, zważając na prowadzących trasę, można od razu założyć, iż będzie ona stacjonarna z chodzeniem „na lekko”.

Zapisy i szczegóły wyjazdu poniżej w artykule

Trasa 1 – stacjonarna

Prowadzący: 

Trasa stacjonarna: Beskid Żywiecki jest sporą grupą górską, dlatego też na pewno nie uda nam się spenetrować wszystkich jego rejonów. Za to będziemy mieć okazję do zdobycia najwyższego szczytu polskich Beskidów – Babiej Góry (1725 m. n.p.m.), odwiedzenia naszych południowych sąsiadów i wejścia na słowacki szczyt Pilsko (1557 m n.p.m.), odwiedzenia kilku schronisk górskich PTTK, poznania różnorodności kulturowej, politycznej oraz sporów z nich wynikających także na arenie międzynarodowej, wreszcie zobaczenia największego sztucznego zbiornika wodnego na Słowacji.

Dzień pierwszy (sobota) 30 kwietnia – Rozruch w okolicach Zawoi

https://pl.mapy.cz/s/kegocevuco

Skawica – Oblica – Hala Krupowa – Polica – Kiczorka – Zawoja

Dzień drugi (niedziela) 1 maja – Pilsko (Słowacja)

https://pl.mapy.cz/s/negalovusa

Przełęcz Glinne – Góra Pięciu Kopców (1534 m n.p.m.) – Mogiła Franciszka Basika – Hala Miziowa Schronisko – Górowa Skała – Przełęcz Przysłopy – Wodospad Sopotnia

Dzień trzeci (poniedziałek) 2 maja – Babia Góra

https://pl.mapy.cz/s/norepalujo

Przełęcz Lipnicka (Krowiarki) – Babia Góra – Ruiny Schroniska – Lodowa Przełęcz – Przełęcz Brona – Markowe Szczawiny – Zawoja Markowa (Muzeum Parku Narodowego)

Dzień czwarty (wtorek) 3 maja – Orawa polska i słowacka

Nim jeszcze powrócimy do Łodzi odwiedzimy niezwykle interesujący rejon Orawy. Zobaczymy skansen: Orawski Park Etnograficzny. Następnie udamy się na Słowację, gdzie będziemy mieli okazję przyjrzeć się największemu, sztucznemu zbiornikowi wodnemu u naszych południowych sąsiadów. Przy odrobinie szczęścia będzie okazja zaopatrzyć się w Kofolę oraz inne niezwykłe (czecho)słowackie xD wyroby. Następnie będziemy kierować się już do Łodzi, po drodze zerkając na odbywającą sie w tym czasie rywalizację przy al. Unii Lubelskiej 2 w ramach 68 derbów Łodzi.

WYJAZD I POWRÓT

Wyjeżdżamy 30 kwietnia (sobota) ok. 2:00. Tak, oznacza to, że można skrótowo powiedzieć, iż wyjazd z piątku na sobotę, Zbiórka na parkingu na Placu Zwycięstwa 1, przy Muzeum Kinematografii (godzinę podamy w późniejszym czasie). Powrót w to samo miejsce, we wtorek 3 maja wieczorem.

Ilość miejsc ograniczona – przy zapisach zatem kto pierwszy ten lepszy!

CENA WYJAZDU

Całkowity koszt Rajdu wynosi 430 zł. 

Koszt obejmuje m.in. przejazd autokarem w obie strony, przejazdy na miejscu, noclegi, pełne wyżywienie (śniadania w formie bufetu szwedzkiego oraz dwudaniowe obiadokolacje – możliwość dostosowania odpowiedniej diety należy zgłosić podczas zapisów w opcjach wegetariańskiej lub wegańskiej) ubezpieczenie, opiekę przewodnicką. Niestety cena w tym roku jest podyktowana nie tylko inflacją, podwyżkami cen w każdym obszarze, lecz również z powodów wojny na Ukrainie, gdyż mocno została uszczuplona baza noclegowa dla polskich turystów z racji na przyjmowanie przez schroniska i obiekty noclegowe uchodźców z Ukrainy. Ponadto podkreślamy, że przewodnicy organizujący rajd i prowadzący trasy nie pobierają za to żadnego wynagrodzenia.

ZAPISY

Wyślij mail na adres: rajd@skpb.lodz.pl

Przy zapisach należy podać:

 • imię i nazwisko
 • datę urodzenia (potrzebna do ubezpieczenia)
 • nr telefonu
 • informację o statusie ucznia/studenta
 • wybór diety jeśli ktoś potrzebuje opcje wegetariańską, bądź wegańską

Bardzo prosimy nie zostawiać zapisów na ostatnią chwilę (trasa ma limitowaną ilość miejsc). W ciągu 3 dni od zapisu na rajd należy wpłacić zadatek w wysokości 180 zł. Jest to gwarancja miejsca w autokarze. Numer konta wysyłamy w odpowiedzi na zapisy.

Uwaga!!! Wpłacenie zadatku jest równoznaczne z akceptacją regulaminu rajdu. Bardzo prosimy o zapoznanie się z jego treścią.

Michał Owczarek (156)

Udziela wszelkich informacji o rajdzie.

Pisz: rajd@skpb.lodz.pl

Dzwoń (telefonów po 19 nie odbieram): 693 551 655

EKWIPUNEK

 • nie piszemy teraz o środkach ochronnych przeciwko rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa, gdyż niemal wszelkie regulacje z tym związane zostały zniesione, lecz jeśli ktoś potrzebuje zabrać ze sobą maseczkę czy też środki dezynfekcyjne, to już pozostawiamy w gestii danej osoby,
 • śpiwór nie jest potrzebny, gdyż mamy zapewnioną pościel,
 • Ubiór: należy przygotować się na warunki zmienne, co oznacza, iż koniecznym jest zaopatrzyć się w ciepłe rzeczy (sweter/bluza, polar, kurtka, czapka, rękawiczki). Babia Góra jest nieprzewidywalna, niezależnie od pory roku,
 • odpowiednia ilość podkoszulek i bielizny osobistej, zapas skarpetek, długie spodnie, najlepiej 2 pary, komplet odzieży do spania,
 • zakryte obuwie za kostkę (buty górskie),
 • dodatkowe pary butów na przebranie po wędrówce (najlepiej spisują się kapcie, sandały),
 • kurtka przeciwdeszczowa, parasol (jeśli ktoś lubi chodzić po górach z parasolką)
 • przybory toaletowe
 • krem i okulary dla ochrony przed słońcem
 • przybory kuchenno-jadalniane dla potrzeb ewentualnych kanapek robionych podczas wycieczki, a także gdy ktoś lubi korzystać ze swoich naczyń
 • latarka/latarka-czołówka i zapasowy komplet baterii, ewentualnie zapasowy akumulator do komórki
 • kijki trekkingowe dla osób o wrażliwych stawach kolanowych (i nie tylko dla nich), szczególnie, że będzie dużo podchodzenia i schodzenia
 • NIE ZAPOMNIJ o dokumentach osobistych (obligatoryjnie dowód osobisty, ponieważ będziemy przekraczać granicę państwa), legitymacjach uprawniających do zniżek (studenckie, szkolne, PTTK, EURO 26, itd.)
 • KONIECZNIE zabierz zapas stale zażywanych leków na czas wyjazdu, przydać się mogą także plastry, talk, ewentualnie opaska elastyczna na kolana
 • WYSOCE WSKAZANE są wszelakie instrumenty muzyczne (kto ma gitarę może wziąć), planszówki, żeby jakoś umilać sobie wieczory
 • BEZWZGLĘDNIE OBOWIĄZKOWY dobry humor, uśmiech i otwartość na wielką beskidzką przygodę

JEDZENIE

Tym razem będzie to wyglądało zgoła inaczej niż dotychczas. Osoby, które uczestniczyły w naszych wyjazdach doskonale pamiętają, iż zazwyczaj sami, wspólnie przygotowywaliśmy posiłki. Teraz będziemy mieć już je zapewnione w miejscu naszego noclegu w postaci śniadań oraz obiadokolacji. Stąd też wyższa cena za sam rajd, jednakże z perspektywy spojrzenia na to ile jest już zawarte w cenie wyjazdu można śmiało stwierdzić, iż mieści się w tym wszystko, naturalnie poza fakultatywnymi zachciankami. Śniadania będą miały formę bufetu szwedzkiego, a zatem każdy znajdzie coś dla siebie, zaś obiadokolacje będą przygotowane zgodnie z tym, jak kto wskaże nam ewentualne preferencje wegetariańskie lub wegańskie podczas zapisów na rajd.

Mimo, to zabierzmy ze sobą termosy z herbatą, kawą lub innymi napojami. Gdyż przydadzą się one nie tylko w autokarze, lecz również podczas samych wycieczek.

!!! Podczas Rajdu musimy przestrzegać wytyczne związane z pandemią koronawirusa, która jeszcze nie została oficjalnie zniesiona (https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia).