Rajd Zimowy – Beskid Mały

Termin: 11 – 13 marca 2022 r.

Wyjazd w piątek ok. 5 nad ranem z placu Zwycięstwa w Łodzi (przy Muzeum Kinematografii)

Miejsce: Beskid Mały – naszą bazą wypadową będzie Międzybrodzie Bialskie

Trasa jedna – stacjonarna

Zapisy i szczegóły wyjazdu poniżej w artykule

Trasa: stacjonarna ,,na lekko”

Prowadząca: Ewa Janakiewicz (162)

Na rajd zapraszamy każdego, kto chce pochodzić z nami po górach zimową porą. Zapraszamy młodzież szkolną, studencką i tę dużo starszą również. Ale kto już był z SKPB Łódź w górach ten wie, że przekrój wiekowy jest mocno zróżnicowany. Trasa rajdu jest tak dobrana, że osoby o przeciętnej kondycji powinny sobie poradzić. W razie czego na wszelkie pytania i wątpliwości odpowie kierownik rajdu i jednocześnie prowadząca trasę – szczegóły kontatkowe poniżej.

Trasa stacjonarna: Złazimy Beskid Mały po obu stronach rzeki Soły, zaliczymy zimowe wejścia na najwyższe szczyty, przejdziemy ponad 20 km Małego Szlaku Beskidzkiego. Możliwe, że zetkniemy się z zjawiskami nadprzyrodzonymi oraz będziemy poszukiwać lodospadu. I to wszystko w jedynie 3 dni. Komu śnieg i mróz nie straszne, niech rusza z nami.

Dzień pierwszy (piątek)

Tego dnia udamy się w góry Zasolskie. Dziarsko ruszymy z przełęczy Kocierskiej, aby jak najszybciej uciec od cywilizacji. Po wędrówce Małym Szlakiem Beskidzkim przez Kocierz (879) , Wielką Cisową Grapę dotrzemy na górę Żar. Żar to nie tylko miejsce z dobrą panoramą widokową i stokiem narciarskim, ale druga co do wielkości wodna elektrownia szczytowo-pompowa. Ponoć dziwne rzeczy mają tu miejsce, może sami się o tym przekonamy. Z Żaru powędrujemy do Międzybrodzia Bialskiego na nocleg.

Dzień drugi (sobota)

Zdobędziemy Gibasówkę, Madohorę i Łamaną Skałę (929), dotrzemy na Potrójną, aby podziwiać piękne widoki i ogrzać się w chatce. Jeżeli zima dopisze, to może uda się odnaleźć lodospad. Ale nie zdradzajmy za wiele…

Dzień trzeci (niedziela)

Nie będziemy próżnować. Odwiedzimy grupę Magurki Wilkowickiej, wdrapiemy się na najwyższy szczyt Beskidu Małego – Czupel (933). Kolejnym punktem będzie Magurka Wilkowicka (909) i odpoczynek wraz z zasłużonym obiadem w schronisku. Trasa zejścia z Magurki to niespodzianka, jest kilka opcji, a którą wybierzemy to się okaże.

WYJAZD I POWRÓT

Wyjeżdżamy 11 lutego (piątek) nad ranem ok. 5:00. Zbiórka na parkingu na Placu Zwycięstwa 1, przy Muzeum Kinematografii (godzinę podamy w późniejszym czasie). Powrót w to samo miejsce, w niedzielę 13 lutego późnym popołudniem/wieczorem.

Ilość miejsc ograniczona pojemnością autokaru – przy zapisach zatem kto pierwszy ten lepszy!

CENA WYJAZDU

Całkowity koszt Rajdu wynosi 310 zł. 

Koszt obejmuje m.in. przejazd autokarem w obie strony i przejazdy na miejscu, noclegi, ubezpieczenie, opiekę przewodnicką. Niestety wraz z wejściem w Nowy Rok 2022 ceny rajdu również wzrosły. Podkreślamy, że przewodnicy organizujący rajd i prowadzący trasy nie pobierają za to wynagrodzenia.

ZAPISY

Wyślij mail na adres: rajd@skpb.lodz.pl

Przy zapisach należy podać:

 • imię i nazwisko
 • datę urodzenia (potrzebna do ubezpieczenia)
 • nr telefonu
 • informację o statusie ucznia/studenta

Bardzo prosimy nie zostawiać zapisów na ostatnią chwilę (trasa ma limitowaną ilość miejsc). W ciągu 3 dni od zapisu na rajd należy wpłacić zaliczkę w wysokości 100 zł. Jest to gwarancja miejsca w autokarze. Numer konta wysyłamy w odpowiedzi na zapisy.

Uwaga!!! Wpłacenie zaliczki jest równoznaczne z akceptacją regulaminu rajdu. Bardzo prosimy o zapoznanie się z jego treścią.

Ewa Janakiewicz (162)

Udziela wszelkich informacji o rajdzie.

Pisz: rajd@skpb.lodz.pl

Dzwoń (do godz. 23): 605 590 670

EKWIPUNEK

 • maseczki ochronne obowiązkowe
 • wszelkie żele antybakteryjne i płynny do dezynfekcji
 • śpiwór nie jest potrzebny
 • Ubiór: należy przygotować się na warunki typowo zimowe, a więc zaopatrzyć się w ciepłe rzeczy (sweter/bluza, polar, kurtka, czapka, rękawiczki).
 • odpowiednia ilość podkoszulek i bielizny osobistej, zapas skarpetek, długie spodnie, najlepiej 2 pary, komplet odzieży do spania, zakryte obuwie za kostkę (buty górskie), dodatkowa para butów na przebranie po wędrówce (najlepiej spisują się kapcie, sandały), stuptuty będą przydatne
 • buty na zmianę do autokaru oraz na drogę powrotną
 • przybory toaletowe
 • krem na mróz i okulary dla ochrony przed słońcem (zimą także trzeba chronić oczy przed słońcem, a twarz przed mrozem)
 • przybory kuchenno-jadalniane (kanapki na trasę będziemy robić rano na cały dzień, ale można wziąć nóź, swój kubek)
 • NIEODZOWNA będzie latarka/latarka-czołówka i zapasowy komplet baterii, ewentualnie zapasowy akumulator do komórki (z racji na porę roku i wcześniejsze zapadanie zmroku)
 • kijki trekkingowe dla osób o wrażliwych stawach kolanowych (i nie tylko dla nich), zwłaszcza jak będzie ślisko, to się bardzo przydadzą
 • jeżeli ktoś ma raczki, to niech weźmie
 • NIE ZAPOMNIJ o dokumentach osobistych, legitymacjach uprawniających do zniżek (studenckie, szkolne, PTTK, EURO 26, itd)
 • KONIECZNIE zabierz zapas stale zażywanych leków na czas wyjazdu, przydać się mogą także plastry, talk, ewentualnie opaska elastyczna na kolana
 • WYSOCE WSKAZANE są wszelakie instrumenty muzyczne (kto ma gitarę może wziąć), planszówki, żeby jakoś umilać sobie wieczory
 • BEZWZGLĘDNIE OBOWIĄZKOWY dobry humor, uśmiech i otwartość na wielką beskidzką przygodę

JEDZENIE

Nic nie tworzy grupy tak silnie jak wspólne posiłki przygotowane własnymi rękami, dlatego kuchnie będziemy prowadzić razem. Warto zabrać ze sobą niewielki zapas żywności – reszta będzie uzupełniona wspólnymi zakupami już na miejscu. Prowadzący trasę poinformuje o tym w osobnym mailu.

Śniadanie i jedzenie na trasie to najczęściej kanapki (przydadzą się więc pasztety, nieśmiertelne paprykarze, ale też krojone wędliny, sery, hummusy, wegepasty, warzywa, dżemy…). Jeżeli chodzi o obiadokolacje, to tradycyjnie przyrządzamy wspólny posiłek, tzw. glumzę. Ale wszystko zależy od potrzeb grupy i okoliczności. Na pewno podczas wędrówki nieocenione będą smakołyki – czekolada, ciastka, bakalie…

I zabierzmy termos z herbatą, kawą. Nie ma nic smaczniejszego niż ciepły napój wypity na zaśnieżonym szlaku.

!!! Podczas Rajdu musimy przestrzegać wytyczne związane z pandemią koronawirusa (https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia). Pamiętajcie, żeby do plecaka spakować koniecznie maseczki ochronne oraz płyny do dezynfekcji !!!