Informacje ogólne

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi zaprasza
na Kurs Przewodników Beskidzkich!

Jeśli ciągnie Cię w góry, marzysz o przygodzie, która oprócz wrażeń przyniesie umiejętności przydatne do końca życia to świetnie trafiłeś. Kurs jest okazją do zyskania nowej pasji. Jeśli to będzie strzał w dziesiątkę, po niespełna 1,5 roku może zaowocuje zdobyciem nowego zawodu.

Za przyjaźnie do końca życia lub małżeństwa, które są częstym efektem ubocznym naszych kursów nie ponosimy odpowiedzialności! 😉

STARTUJEMY WRAZ Z POCZĄTKIEM PAŹDZIERNIKA 2021!

PRZYJDŹ NA SPOTKANIE INFORMACYJNE I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ. NIE ZWLEKAJ Z ZAPISAMI BO BEZ CIEBIE KURS MOŻE NIE WYSTARTOWAĆ.

Czym jest kurs?
Przede wszystkim przygodą i możliwością poznania ludzi, których ciągnie w góry tak jak Ciebie! Poza tym, to okazja aby dowiedzieć się o nich czegoś więcej i zdobyć szereg przydatnych umiejętności, które mogą zaowocować uprawnieniami zawodowymi.

W trakcie kursu nauczymy Cię bezpiecznego poruszania się po górach. Pokażemy jak radzić sobie w nich o każdej porze dnia i nocy, w różnych warunkach pogodowych, na szlaku jak i bez niego z użyciem kompasu i mapy. Nauczymy Cię prowadzić grupę oraz jak opowiadać jej o tym co zwiedza. Podczas naszego kursu zdobędziesz umiejętności organizowania wyjazdów w góry również te dalsze, wyższe i bardziej egzotyczne niż polskie Beskidy. Przy okazji poznasz ludzi, którzy dużo podróżują i nabierzesz praktycznych umiejętności sprawnego zwiedzania miast i innych, niekoniecznie górzystych zakątków zarówno polskich jak i zagranicznych.

Na kurs zapraszamy:

  • osoby mające ochotę zdobyć lub poszerzyć wiedzę o górach,
  • wszystkich którzy szukają towarzystwa do wędrowania po górach,
  • wszystkich innych zainteresowanych (licealistów, studentów i osoby już pracujące).

Podczas 13 miesięcy szkolenia zapewniamy:
140 godzin szkolenia teoretycznego z zakresu topografii terenu uprawnień, geologii, przyrody, historii regionu i turystyki, architektury, etnografii, metodyki prowadzenia grup, pierwszej pomocy i wielu innych zagadnień z zakresu umiejętności twardych i miękkich.
Kilkadziesiąt dni wyjazdów we wszystkie grupy górskie polskich Beskidów, o każdej porze roku, przy wszystkich warunkach pogodowych, w tym dwa wyjazdy autokarowe służące oswojeniu się z pracą przewodnicką „przy mikrofonie” i jako pilot.

Wykładowcy i prowadzący wyjazdy szkoleniowe:
Zajęcia prowadzą Przewodnicy SKPB ze stażem i praktyką oraz znawcy poszczególnych przedmiotów związani z uczelniami wyższymi. Większość z nich aktywnie uprawia zawód przewodnika.

Do zdobycia:

  • Uprawnienia wewnętrzne SKPB i trójkątna blacha przewodnicka.
  • Ukończenie kursu daje możliwość zdawania egzaminu i otrzymania uprawnień państwowych przewodnika beskidzkiego III klasy na obszar Beskidów.
  • W trakcie kursu zdobyć można także uprawnienia Przodownika Górskiego GOT PTTK.

Wymagamy:

  • czasu na kurs przez 13 miesięcy,
  • przynajmniej przeciętnej kondycji fizycznej,
  • chęci działania w grupie i nauki,
  • pozytywnego nastawienia do świata, w którym jest miejsce, by nasza kadra zmotywowała Was do przygody jaką jest nasz Kurs.

Wykłady:
Wykłady będą odbywały się w każdy wtorek i czwartek po godzinie 18:00, ew. w soboty (do wspólnego ustalenia między Kierownictwem Kursu a Kursantami). Zajęcia będą prowadzone od początku października 2021 do końca czerwca 2022.

Wyjazdy szkoleniowe:
Weekendowe, maksymalnie raz w miesiącu. Kurs obejmuje również 3 dłuższe wycieczki: 1 zimową oraz 2 letnie.

Koszty:
Wszyscy instruktorzy należący do SKPB Łódź pracują społecznie, Kurs nie jest imprezą nastawioną na zysk, wpisowe pokrywa jedynie koszty jego organizacji. Kierownik Kursu, instruktorzy i wykładowcy zrzeszeni w SKPB Łódź nie pobierają wynagrodzenia z tytułu pełnionych funkcji.

Wpisowe Kursu wynosi 700 zł od osoby i jest płatne w trzech ratach: 50 zł przy zapisie na Kurs (jeśli kurs nie wystartuje, kwota zostanie w całości zwrócona), 350 złotych (rata płatna do 15 listopada 2021), 300 zł (rata płatna do 15 maja 2022). Studenci mogą liczyć na rabat wysokości 50 zł przy wpłacie drugiej raty. Wpisowe nie jest zwracane w przypadku przerwania udziału w Kursie.

Ponadto sami ponosicie koszty wycieczek górskich i imprez fakultatywnych (przejazdy, wyżywienie, noclegi, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów).

Kim jesteśmy:
SKPB to nie tylko kurs. Nasze Koło od przeszło 35 lat służy kadrą przewodnicką środowisku akademickiemu Łodzi. Jest miejscem spotkań towarzyskich, nawiązywania przyjaźni, które nierzadko owocują małżeństwami. To dla naszych członków sposób życia.
Zapraszamy uczestników Kursu do współtworzenia wszystkich wydarzeń w życiu Koła: współorganizujemy Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA, naszą autorską imprezą są „Śpiewanki” na bazie namiotowej w Muszynie – Złockiem. Wspólnymi siłami prowadzimy od wielu lat bazy namiotowe w Jaworkach i Muszynie – Złockiem – pomoc przy ich prowadzeniu i zdobywana tam praktyka także są częścią Kursu.
Po powrocie do Łodzi regularnie organizujemy slajdowiska podróżnicze w siedzibie Koła, od ponad dziesięciu lat wyciągamy także wszystkich zapaleńców długich wędrówek na 100 km przechadzkę w ramach Rajdu Długodystansowego „Setka po łódzku” (marsz na 100 km w 24 godziny).

Chcesz się zapisać? A może coś nie jest jasne?

Kieruj się do Kierownictwa Kursu! 🙂
Ewa Kluska (tel. 505 035 644), Maciek Klimczak (tel. 600 088 204) mail: kurs@skpb.lodz.pl