Rajd Mikołajkowy – Beskid Śląski i Żywiecki

Cześć!
Zapraszamy Was na rajd mikołajkowy na terenie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Rajd zostanie poprowadzony przez nas – nowych przewodników SKPB Łódź. Będzie to wyjątkowa okazja do spędzenia czasu w górach w (miejmy nadzieję) zimowej scenerii, ale także wyjątkowa dla nas uroczystość – zwieńczenie ukończonego przez nas niedawno kursu przewodnickiego i okazja do nadania blach przewodnickich, więc poczujemy się zaszczyceni, jeśli postanowicie być z nami w tej wyjątkowej chwili.

Zapisy i szczegóły wyjazdu poniżej w artykule

Obie trasy są stacjonarne, to znaczy nocujemy dwa razy w tym samym miejscu – w znanej i lubianej Chacie Chemików w Danielce, a po górach chodzimy „na lekko”, bez pełnych plecaków. Należy jednak pamiętać o wygodnym spakowaniu całego dobytku, bo od autokaru do miejsca noclegu będziemy musieli podejść około 3 km. Podany kilometraż tras uwzględnia przejścia asfaltem do i z autokaru.

TRASA 1 – stacjonarna

Prowadzący: Mateusz „Kaja” Głuszczyński 

Dzień pierwszy (piątek) 8 grudnia – ok. 20 km

Dzień rozpoczniemy w Rycerce. Naszym pierwszym celem będzie odwiedzenie schroniska PTTK na Przegibku, żeby… niebawem znów napić się herbaty w bacówce PTTK na Rycerzowej. Trasa między schroniskami należy do niezwykle przyjemnych i urokliwych. Następnie będziemy kierować się w stronę jednego z najbardziej charakterystycznych szczytów w okolicy – Muńcułu. Nasza wycieczka skończy się w Ujsołach, w których będziemy mieli okazję skosztować lokalnej kuchni. Stamtąd będzie czekał nas jeszcze ostatni spacer do miejsca noclegowego po najpiękniejszej dolinie w okolicy – dolinie Danielki.

Dzień drugi (sobota) 9 grudnia – ok. 15 km

Drugi dzień rozpoczniemy od wycieczki autokarowej do miejsca zwanego „Westerplatte Południa” – Węgierskiej Górki. Zwiedzimy znajdujące się tam schrony bojowe, wciąż żywe pamiątki po toczących się na tamtych terenach działaniach wojennych. Następnie kroki skierujemy w stroną schroniska na Hali Boraczej, związanego z historią Żydów zamieszkujących tereny Beskidów. Stamtąd będzie nas czekała prosta droga do Ujsoł, której towarzyszyć będą piękne widoki. Po dotarciu na miejsce noclegowe będziemy mogli przygotować się do wieczornego ogniska i blachowania.

Dzień trzeci (niedziela)

Ostatniego dnia zaplanowany jest powrót do Łodzi, jednak to, co będziemy robić przed zajęciem wygodnego miejsca w autokarze, pozostaje niespodzianką i będzie zależało od nastrojów rajdowiczów.

TRASA 2 – stacjonarna
 
Prowadzący: Kuba Łapiński i Kuba Świt

Dzień pierwszy (piątek) 8 grudnia – Wysokie, znane i lubiane ok. 18 km

Desant z autokaru przeprowadzimy w Złatnej, skąd w towarzystwie pięknych panoram, wyruszymy na schroniskowy szlak w znanej i lubianej części Beskidu Żywieckiego. Odwiedzimy Halę Rysiankę (1290 m.n.p.m.) oraz Halę Lipowską (1262 m.n.p.m.) gdzie będziemy wypatrywać Fatr i Tatr. Poznamy też łączącą i dzielącą znajdujące się tam schroniska historię. Dalsza droga poprowadzi nas przez Boraczy Wierch (1244 m.n.p.m.) i Redykalny Wierch (1144 m.n.p.m.), a następnie przez Zapolankę (853 m.n.p.m.) udamy się do Ujsołów. Tam skosztujemy żywieckich specjałów i spotkamy się z pierwszą trasą. Po zabraniu naszych plecaków z autokaru razem udamy się na nocleg w dolinie Danielki.

Dzień drugi (sobota) 9 grudnia – Niższe, mniej znane, ale na pewno do polubienia – ok. 16 km.

Czy to ptak? Czy to samolot? Nie! To nagła zmiana Beskidu! Z naszego autokaru wysiądziemy bowiem w znanym z koronek Koniakowie i szlakami Beskidu Śląskiego (lub według nowych podziałów Międzygórza Jabłonkowsko-Koniakowskiego) powiedzie nas wędrówka. Zdobędziemy z marszu Ochodzitą (894 m.n.p.m.), następnie mijając źródła Soły dotrzemy do historycznego trójstyku granic między Śląskiem, Polską i Węgrami na szczycie Trojaki (846 m.n.p.m.). Stamtąd udamy się na zachód bezleśnym grzbietem podziwiając panoramy okolicznych grup górskich i łagodnie zejdziemy do leżącego na Słowacji Skalitego. Pojemy i popijemy w jednym z miejscowych przybytków i już zmotoryzowani udamy się w kierunku noclegu. Ostatnim spacerem tego dnia będzie przejście z autokaru do naszej chaty, w której przygotujemy się do wieczornego ogniska i blachowania.

Dzień trzeci (niedziela) 10 grudnia – Niespodzianka organizatorów

Ostatniego dnia wrócimy autokarem do Łodzi, jednak to, co wydarzy się będzie niespodzianką. Mamy do dyspozycji autokar a w dolinie Soły i okolicach ciekawych miejsc nie brakuje.

WYJAZD I POWRÓT

W góry i z powrotem zawiezie nas autokar, z którego będziemy również korzystać na miejscu. Wyjazd w piątek 8 grudnia 2023 r. ok godz. 3:00 z Placu Zwycięstwa 1 w Łodzi (przy Muzeum Kinematografii), powrót w to samo miejsce w niedzielę 10 grudnia 2023 r. w godzinach wieczornych.

Ilość miejsc ograniczona – przy zapisach zatem kto pierwszy ten lepszy!

CENA WYJAZDU

Całkowity koszt Rajdu wynosi 299 zł

Koszt obejmuje przejazd autokarem w obie strony, przejazdy na miejscu, noclegi, ubezpieczenie, opiekę przewodnicką. Podkreślamy, że przewodnicy organizujący rajd i prowadzący trasy nie pobierają za to żadnego wynagrodzenia.

ZAPISY

Wyślij mail na adres: rajd.skpblodz@gmail.com

Przy zapisach należy podać:

 • numer trasy, którą wybierasz
 • imię i nazwisko
 • datę urodzenia (potrzebna do ubezpieczenia)
 • numer telefonu
 • informację o statusie ucznia/studenta
 • wybór diety jeśli ktoś potrzebuje opcje wegetariańską, bądź wegańską

Bardzo prosimy nie zostawiaj zapisów na ostatnią chwilę (trasy mają limitowaną ilość miejsc). W ciągu 3 dni od zapisu na rajd należy wpłacić zadatek w wysokości 150 zł. Jest to gwarancja miejsca w autokarze i wiąże się z dokonaniem przez nas rezerwacji transportu i noclegów. Numer konta wysyłamy w odpowiedzi na zapisy.

Uwaga!!! Wpłacenie zadatku jest równoznaczne z akceptacją regulaminu rajdu. Bardzo prosimy o zapoznanie się z jego treścią.

Zapisy przyjmujemy do 22 listopada lub do wyczerpania miejsc!

EKWIPUNEK

 • śpiwór i karimata
 • ubrania: należy przygotować się na warunki typowo zimowe, a więc zaopatrzyć się w ciepłe rzeczy (sweter/bluza, polar, kurtka, czapka, rękawiczki).
 • odpowiednia ilość podkoszulek i bielizny osobistej, zapas skarpetek, długie spodnie, najlepiej 2 pary, komplet odzieży do spania, zakryte obuwie za kostkę (buty górskie), dodatkowa para butów na przebranie po wędrówce (najlepiej spisują się kapcie, sandały), stuptuty będą przydatne
 • przybory toaletowe
 • krem na mróz i okulary dla ochrony przed słońcem (zimą także trzeba chronić oczy przed słońcem, a twarz przed mrozem
 • przybory kuchenno-jadalniane oraz termos
 • NIEODZOWNA będzie latarka/latarka-czołówka i zapasowy komplet baterii, ewentualnie zapasowy akumulator do komórki (z racji na porę roku i wcześniejsze zapadanie zmroku)
 • kijki trekkingowe dla osób o wrażliwych stawach kolanowych (i nie tylko dla nich), zwłaszcza jak będzie ślisko, to się bardzo przydadzą
 • jeżeli ktoś ma raczki, to niech weźmie
 • NIE ZAPOMNIJ o dokumentach osobistych, legitymacjach uprawniających do zniżek (studenckie, szkolne, PTTK, EURO 26, itd)
 • KONIECZNIE zabierz zapas stale zażywanych leków na czas wyjazdu, przydać się mogą także plastry, talk, ewentualnie opaska elastyczna na kolana

Kierownik Rajdu: Mateusz „Kaja” Głuszczyński

Udziela wszelkich informacji o rajdzie.

Pisz: rajd.skpblodz@gmail.com lub mateuszkaja.skpb@gmail.com

DOŁĄCZ DO RAJDU I NASZEGO RAJDOWEGO WYDARZENIA NA FACEBOOKU (kliknij w ikonę poniżej)