Wielka Majówka

Zapraszamy na wyjątkowy rajd organizowany przez naszych kursantów.

Termin: 1-5 maja 2024

Miejsce: Beskid Sądecki, Gorce, Pieniny

Trasy: stacjonarna oraz namiotowa

 

 

TRASA 1 – namiotowa

Prowadzący: Krzysiek Kiryszewski (143)

Dzień pierwszy (środa) 1 maja – ok. 17 km (980 m w górę)

Rabka -> bacówka PTTK na Maciejowej -> PTTK na Starych Wierchach -> Obidowiec ->  schronisko PTTK na Turbaczu

Naszą przygodę rozpoczniemy na rozstaju szlaków w Rabce. Przejdziemy przez miasto nazywane często najpiękniejszym zakątkiem południowej Polski. Następnie poznamy gorczański fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego, który doprowadzi nas do samego Króla Gorców – Turbacza (1310 m. n.p.m.). Tego dnia zatrzymamy się na kawę w bacówce na Maciejowej oraz będziemy mogli skosztować szarlotki w schronisku pod Turbaczem.

Zachód słońca na samym szczycie? Obowiązkowo! 

Dzień drugi (czwartek) 2 maja – ok. 23 km (tylko 274 m pod górę!)

Schronisko PTTK na Turbaczu -> Jaworzyna Kamieniecka + Zbójecka Jama (jaskinia) -> Kiczora – Villa Akiko -> kościół w Harklowej -> kościół w Dębnie -> Frydman i piwnice winne -> pole namiotowe we Frydmanie

Czy w Gorcach grasowali kiedyś zbójnicy i gdzie się ukrywali? Czy w górach można zjeść sushi? Gdzie kupcy przechowywali osławione węgierskie wino? Na te pytania odpowiemy sobie drugiego dnia, a dodatkowo poznamy miejscową drewnianą architekturę w Harklowej i Dębnie.

Dzień trzeci (piątek) 3 maja – ok. 8 km – dzień rowerowy – Velo Dunajec  (698 m pod górę)

Pole namiotowe we Frydmanie ->Velo Dunajec (start: Frydman; przeprawa promowa Niedzica-Czorsztyn; koniec: Frydman) -> Wdżar -> baza namiotowa na Lubaniu SKPG Kraków

Malowniczy zbiornik Czorsztyński. Piękne widoki i ekscytująca trasa rowerowa wokół zbiornika. Odpoczniemy trochę od plecaków i rowerami zwiedzimy okolice, przemierzając trasę Velo Dunajec, nie zapominając o podziwianiu widoków na leżakach przy kawce . Po rowerowym szaleństwie, skierujemy się na następny nocleg, czyli na Bazę na Lubaniu. Po drodze sprawdzimy magnetyczne anomalie na górze Wdżar.

Dzień czwarty (sobota) 4 maja – ok. 15 km (tylko 366 m pod górę)

Baza namiotowa na Lubaniu -> Skansen Studzionki – > Ochotnica Górna (nocleg)

Dzień, w którym połączymy się z drugą grupą rajdu. Z Lubania przejdziemy szlakiem do Ochotnicy Górnej. Zostawimy plecaki na noclegu i odwiedzimy Skansen w Studzionkach. Tym razem nocleg nie w namiotach. Przygotujemy ognisko na wieczorne podsumowanie rajdu. W dłoń pójdą gitary, więc szykujcie gardła i  śpiewniki.

Dzień piąty (niedziela) 5 maja – ok. 13 km (718 m pod górę)

nocleg Ochotnica Górna -> Kurnytowa Koliba -> Magurki + wieża widokowa -> Ochotnica Górna 

W ostatni dzień wszyscy razem, dwiema grupami rajdowymi, udamy się na wieżę widokową na Magurkach. Obejrzymy przebytą przez nas trasę rajdową z góry i rozmarzymy się w górskich widokach. Następnie powrót po plecaki i namioty do Ochotnicy Górnej i powrót do Łodzi. 

Oczywiście osoby pragnące wypoczynku po kilku dniach marszu będą miały możliwość odpocząć i pospacerować po najbliższej okolicy. 

W przypadku trasy namiotowej nie ma potrzeby posiadania własnego namiotu.

TRASA 2 – stacjonarna (wędrujemy z lekkim bagażem)

Prowadzący: Mariusz Bęczkowski (160)

 • Dzień pierwszy (środa) 1 maja – ok. 14 km (792 m pod górę)

Hucisko → Czoło Turbacza → Turbacz/ schronisko PTTK pod Turbaczem→ Kiczora → Wierch Znaki → Ochotnica Ustrzyk (nocleg)

Dzień zaczniemy w przysiółku Poręby Wielkiej, dokładnie w Hucisku, skąd ruszymy malowniczą ścieżką prosto na najwyższy szczyt Gorców – Turbacz. Chwila dla reporterów i ruszamy dalej spacerowym tempem i widokami jak z pocztówki w stronę miejsca naszego noclegu – Ochotnicy Górnej.

 Dzień drugi (czwartek) 2 maja – ok. 20,5 km (990 m pod górę)

 

Czorsztyn Ski → Wdżar → Lubań → Ochotnica Ustrzyk

Początek dnia zacznie się magnetycznie. Zobaczymy dawne kamieniołomy, a po drodze nawet spotkamy smoka. Zobaczymy też miejsce przecięcia się 2 szlaków długodystansowych, a widoki będziemy podziwiać z wieży widokowej na Lubaniu. Stamtąd już Głównym Szlakiem Beskidzkim do naszego miejsca noclegowego.

 

Dzień trzeci (piątek) 3 maja – ok. 22 km (1064 m pod górę) – hardy spacer

Szlachtowa -> Wysoki Wierch -> Lesnické Sedlo -> Aksamitka -> Plašna -> Červený Kláštor -> Sromowce Niżne -> Krościenko nad Dunajcem

Tego dnia wzniesiemy się, by popatrzeć na dolinę Dunajca z góry. Zaczniemy od dawnej Rusińskiej wsi – Szlachtowa i przeniesiemy się na grzbiet położony na Słowacji. Upajając się  widokami zdobędziemy kilka szczytów i w nagrodę zatrzymamy się  w Czerwonym Klasztorze, gdzie poznamy historię jego fundatora. Na koniec, w Sromowcach Niżnych, wrócimy z naszej skromnej emigracji i szlakiem dojdziemy do Krościenka nad Dunajcem, skąd na nocleg zabierze nas autokar.

Dzień czwarty (sobota) 4 maja – trasa Velo Dunajec – dzień rowerowy

 

Odpoczniemy od chodzenia, ale nie zwalniamy tempa. Tego dnia przejedziemy się jednym z najpiękniejszych odcinków Velo Dunajec. Zaczniemy od zwiedzania Kościoła w Dębnie, następnie udamy się w kierunku Czorsztyna. Kolejna na trasie atrakcji będzie Niedzica. Dla chętnych możliwe będzie zwiedzanie zamku. Będzie też czas na kawkę i ciastko. Po tym pomkniemy południowym skrajem zbiornika Czorsztyńskiego, aż do miejsca gdzie startowaliśmy.  Przygotujemy ognisko na wieczorne podsumowanie rajdu. W dłoń pójdą gitary, więc szykujcie gardła i  śpiewniki.

 Dzień piąty (niedziela) 5 maja – ok. 13 km (718 m pod górę)

nocleg w Ochotnicy Górnej -> Kurnytowa Koliba -> Magurki + wieża widokowa -> Ochotnica Górna 

W ostatni dzień wszyscy razem, dwoma grupami rajdowymi, udamy się na wieżę widokową na Magurkach. Obejrzymy przebytą przez nas trasę rajdową z góry i rozmarzymy w górskich widokach. Następnie powrót po plecaki i namioty do Ochotnicy Górnej i powrót do Łodzi. Oczywiście osoby pragnące wypoczynku po kilku dniach marszu będą miały możliwość odpocząć i pospacerować po najbliższej okolicy. 

INFORMACJE I ZAPISY

☑️CENA:
Trasa stacjonarna: 650 zł (cena zawiera opłatę za transport w obie strony, noclegi, ubezpieczenie, opłata za rowery, przeprawę statkiem)
Trasa namiotowa: 550 zł (cena zawiera opłatę za transport w obie strony, noclegi (opłaty za pole namiotowe+PTSM), ubezpieczenie, opłata za rowery).
W cenę nie jest wliczone wyżywienie oraz dodatkowe opłaty, np. bilety wstępu do skansenu, zamku. 
Nie trzeba zabierać swojego kasku, ponieważ jest on w pakiecie wraz z rowerem!
Podkreślamy, że przewodnicy organizujący rajd i prowadzący trasy nie pobierają za to żadnego wynagrodzenia.
Ilość miejsc ograniczona – przy zapisach zatem kto pierwszy ten lepszy! 
☑️TRANSPORT:
W góry i z powrotem zawiezie nas autokar, z którego będziemy również korzystać na miejscu. Wyjazd w nocy z 30 kwietnia/1 maja. Miejsce zbiórki: Stacja Paliw ORLEN, aleja Grzegorza Palki 7.
Powrót w to samo miejsce w niedzielę, 5 maja w godzinach wieczornych.
☑️ZAPISY:
Wyślij mail na adres: rajd.skpblodz@gmail.com
W wiadomości należy podać:
– trasę
– imię i nazwisko
– datę urodzenia (potrzebna do ubezpieczenia)
– nr telefonu
– wybór diety, jeśli ktoś potrzebuje opcję wegetariańską, wegańską bądź inną
dla trasy namiotowej: jeżeli nie chcesz korzystać z miejsca w naszym namiocie, to daj znać przy zapisie, czy bierzesz swój namiot
W ciągu 3 dni od zapisu na rajd należy wpłacić zaliczkę w wysokości 300 zł.
Jest to gwarancja miejsca w autokarze i wiąże się z dokonaniem przez nas rezerwacji transportu i noclegów. Numer konta wysyłamy w odpowiedzi na zapisy.
Uwaga! Wpłacenie zaliczki jest równoznaczne z akceptacją regulaminu rajdu: (https://www.skpb.lodz.pl/wp-content/uploads/2023/11/Dokument-bez-tytułu-3.pdf).
 Bardzo prosimy o zapoznanie się z jego treścią.
INFORMACJE O RAJDZIE
Wszelkie pytania można kierować na adres mail: rajd.skpblodz@gmail.com
W przypadku trasy namiotowej, pytania można kierować do Jarka, tel. 608 616 401 (w godz. 9-18), w przypadku trasy stacjonarnej, do Przemka, tel. 507 704 719.
Zapisy przyjmujemy do 15 kwietnia bądź do wyczerpania miejsc.
 
EKWIPUNEK
 • śpiwór – obowiązkowo (dla trasy namiotowej dodatkowo karimata),
 • ubiór: należy przygotować się na warunki wiosenne, czyli czasem słońce, czasem deszcze, więc zabierzcie cos przeciwdeszczowego,
 • warto zaopatrzyć się w ciepłe rzeczy (sweter/bluza, polar, kurtka, lekka czapka).
 • przybory toaletowe,
 • krem do opalania i okulary dla ochrony przed słońcem, „coś” na kleszcze wskazane,
 • przybory kuchenno-jadalniane (kanapki na trasę będziemy robić rano na cały dzień, ale można wziąć nóź, swój kubek),
 • NIEODZOWNA będzie latarka/latarka-czołówka i zapasowy komplet baterii, ewentualnie zapasowy akumulator do komórki,
 • kijki trekkingowe dla osób o wrażliwych stawach kolanowych (i nie tylko dla nich),
 • NIE ZAPOMNIJ o dokumentach osobistych, legitymacjach uprawniających do zniżek (studenckie, szkolne, PTTK, EURO 26, itd),
 • KONIECZNIE zabierz zapas stale zażywanych leków na czas wyjazdu, przydać się mogą także plastry, talk, ewentualnie opaska elastyczna na kolana,
 • BEZWZGLĘDNIE OBOWIĄZKOWY dobry humor, uśmiech i otwartość na wielką beskidzką przygodę,
 • zabierzmy termos z herbatą, kawą. Nie ma nic smaczniejszego niż ciepły napój wypity szlaku.