Zostań przewodnikiem

Wszystkich, którzy chcieliby zostać przewodnikami górskimi zapraszamy na Kurs Przewodników Beskidzkich organizowany przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich przy O/PTTK Łódź – Polesie. Program Kursu obejmuje cykl wykładów poświęconych Karpatom, dotyczących m.in.: historii, etnografii, religioznawstwa, kulturoznawstwa, ochrony przyrody, topografii szczegółowej Beskidów i innych ciekawych zagadnień.

Ponadto w ramach Kursu organizujemy wycieczki szkoleniowe (piesze i autokarowe) obejmujące zasięgiem grupy górskie i krainy geograficzne terenu uprawnień, a zatem: Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce, Beskid Wyspowy, Spisz, Podhale, Orawę, Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Beskid Mały i Beskid Śląski. Poza tym w ramach wycieczek poznamy grupy górskie sąsiadujące z „naszymi” Beskidami m.in. na Słowacji: Laborecką Vrchovinę, Ondavską Vrchovinę, Góry Čergov, Magurę Spiską, Oravskie Beskidy i in., niewykluczone są też imprezy w Bieszczady Wschodnie na Ukrainę.

Poza licznymi wiadomościami na beskidzkie tematy nauczycie się przede wszystkim bezpiecznego poruszania po górach samemu i z grupą, planowania wycieczek dla zróżnicowanych grup turystów, posługiwania się mapą i kompasem, bezpiecznego poruszania się po górach w trudnych warunkach pogodowych dniem i nocą. Zaznajomicie się także z podstawami prawa turystycznego dotyczącymi organizowania wycieczek oraz prowadzenia grup.

Ponieważ Kurs trwa 13 miesięcy odwiedzicie Beskidy o każdej porze roku, poznacie specyfikę prowadzenia w różnych warunkach pogodowych, a zatem i planowania tras w zależności od panujących warunków i ogólnej kondycji grupy.

Kurs poza wiedzą, praktyką i poznaniem swoich możliwości fizycznych i psychicznych to także wspaniała przygoda, wieczory i noce przeciągające się do rana w drodze lub przy ognisku i gitarze, to wschody słońca oglądane z najwyższych beskidzkich szczytów i przyjaźnie zawiązane, często na całe życie.

Ponieważ Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich posiada zezwolenie Wojewody Łódzkiego na prowadzenie Kursu Przewodników Beskidzkich, po kursie istnieje możliwość zdawania egzaminu państwowego organizowanego przez Urząd Marszałkowski w jednym z trzech miastach wojewódzkich: Katowicach, Krakowie lub Rzeszowie.

 

Więcej informacji dotyczących nowej edycji kursu znajdziecie pod hasłem Dla kandydatów.